Zoom, Büyümedeki Yavaşlamaya Rağmen Gelir ve Kâr için Tam Yıllık Tahminleri Yükseltiyor – apk haber

Zoom Video Communications Inc Pazartesi günü, büyüme bir salgın patlamasından sonra yavaşlarken ve zorlu bir ekonomide işletme harcamaları yavaşlarken bile tüm yıllık gelir ve kâr tahminlerini yükseltti.

Şirketin hisseleri, daha önce yaklaşık %5 ralli yaptıktan sonra, piyasa saatlerinden sonra %0,7 daha yüksek işlem yapmak için kazançları azalttı.

Zoom, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında herkesin bildiği bir isim haline geldi, ancak o zamandan beri ofisler yeniden açıldıkça ve Microsoft Corp’un Teams, Cisco’nun Webex’i ve Salesforce’un Slack’i de dahil olmak üzere cebi büyük rakiplerle rekabet kızıştıkça büyüme yavaşladı.

San Jose, California merkezli Zoom, yıllık gelir tahminini geçen yıla göre yaklaşık %2’lik bir büyümeyi temsil ederek 4,47 ila 4,49 milyar dolar arasına yükseltti. Daha önceki tahmini 4,44 milyar dolar ile 4,46 milyar dolar arasındaydı.

30 Nisan’da sona eren çeyrekte çevrimiçi gelir %8 düşüşle 473,4 milyon dolara geriledi. Zoom, ikinci çeyrekte yaklaşık 480 milyon dolara ulaşmasını ve ardından 2024 mali yılında nispeten sabit kalmasını bekliyor.

RBC analisti Rishi Jaluria, “Bence hisse senedi, işletme için zımni rehberliğe göre kazançları azaltıyor, bu da büyümenin ~%6’ya yavaşlamaya devam edeceğini gösteriyor” dedi.

Kurumsal işinde üç aylık satışlar %13 artışla 632 milyon $’a yükseldi.

Zoom’un çevrimiçi müşterileri bireylerden küçük ve orta ölçekli işletmelere kadar çeşitlilik gösterirken, kurumsal müşteriler daha büyük işletmelerden oluşur.

Şirket, daha önceki tahmin olan 4,11 ila 4,18 ABD Doları’na kıyasla şimdi hisse başına yıllık düzeltilmiş kârın 4,25 ABD Doları ile 4,31 ABD Doları arasında olmasını bekliyor.

İlk çeyrek geliri Wall Street tahminlerini aştı, ancak %3 ile rekor düzeydeki en yavaş üç aylık büyümeyi kaydetti.

Refinitiv IBES’e göre düzeltilmiş bazda, şirket ilk çeyrekte hisse başına 99 sentlik tahminlerin üzerinde 1,16 dolar kazandı.

(Bu haber News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır – Reuters)

Yorum yapın