Zkevm, Blockchain Altyapısı Için Son Oyun Olabilir

Çok az proje, Ethereum ağının güvenliği ve merkeziyetsizliği ile eşleşmeye yaklaşmıştır. Bununla birlikte, bu iki kritik özelliği sürdürmenin doğasında olan ek yük, Ethereum’u düşük verim ve engelleyici derecede yüksek maliyetlerle yükümlü bıraktı. Sonuç olarak, normalde ölçek sağlamak için güvenlik ve merkeziyetsizliği feda eden alternatif katman-1 blok zincirleri (L1’ler), Ethereum’un pazar payını kısmak için ortaya çıktı.

Bununla birlikte, Ethereum’un kendisine yüksek verim ve düşük işlem ücretleri getiren Ethereum Virtual Machine (EVM) eşdeğeri ölçeklendirme çözümleri ile soru şu: Bu alternatif L1 ağlarına gerçekten ihtiyacımız var mı?

Endüstri için zorlu bir yıla rağmen, Ethereum hala her zamanki kadar güçlü

Güvenlik ve ademi merkeziyetçilikten ödün verme riskleri, bu yıl alternatif L1’lerle büyük ölçüde hayata geçirildi. Bu blok zincirleri ve toplulukları, merkezi token arzının neden olduğu kesintiler, sansür, büyük hack’ler ve varoluşsal zorluklar yaşıyor – yani, kötü niyetli kişiler tarafından tutulan büyük miktarda token. Bu arada, Ethereum ekosistemi güzel bir yıl daha geçirdi.

Yeni başlayanlar için, Ethereum blok zincirinin Eylül ayındaki “Birleşme”sinden sonra uzun zamandır beklenen çalışma kanıtı durumundan hisse kanıtına yükseltildiğini gördük. Bu, ağın enerji kullanımında büyük bir azalmaya yol açması da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı önemliydi. Ayrıca, önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha fazla ölçeklendirme çözümü için zemin hazırladı.

İlişkili: Birleştirme Sonrası ETH geçerliliğini yitirdi

Ayrıca, üzerinde konuşlandırılan ve tüm Web3 geliştiricileri için go-to blok zinciri görevi gören çok sayıda merkezi olmayan uygulama, platform ve değiştirilemez token (NFT’ler) söz konusu olduğunda Ethereum’un hala lider ağ olduğu gerçeği de var. Esasen piyasa, genellikle “Ethereum katilleri” olarak adlandırılan bu rakiplerden hiçbirinin Ethereum’u gerçekten “öldürdüğünü” (hatta ona zarar verdiğini) görmedi.

Bununla birlikte, son yıllarda alternatiflerin neden çoğaldığı anlaşılabilir. Halihazırda, Ethereum son derece merkezi olmayan ve güvenlidir, ancak aynı zamanda nispeten yavaş ve kullanımı pahalıdır.

Ethereum’un çalışmasını sağlamak

Yukarıda belirtilen zorlukları önemli ödünler vermeden hafifletmek için Ethereum artık yürütmeyi etkili bir şekilde katman-2 çözümlerine (L2’ler) devretti. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bile katman-2 sıfır bilgi (ZK) çözümlerinin Ethereum ölçeklendirmesinin geleceği olduğunu belirtti. Ayrıca parçalama gibi daha fazla Ethereum iyileştirmesinin bu vizyonu destekleyeceğini ve onu daha güçlü hale getireceğini kabul etti.

ZK L2’ler çok sayıda işlemi işleyebilir ve bu işlemlerin geçerliliğinin matematiksel kanıtını otomatik olarak oluşturur. Bu kanıt daha sonra Ethereum’a sunulabilir ve doğrulayıcıları tarafından doğrulanabilir, böylece etkin bir şekilde Ethereum ile aynı düzeyde güvenlik sunar. Bu ileri teknolojiyi daha da cazip hale getirmek için, bu kanıtlar gerçek işlemler hakkında bilgi vermek zorunda değildir, bu nedenle gerektiğinde işlemlerin gizliliğini sağlar.

ZK L2’ler bir yılı aşkın bir süredir ortalıkta dolaşıyor, ancak daha geniş çapta benimsenmesi, esas olarak yetersiz geliştirici deneyimi nedeniyle engellendi. Verimlilik ve karmaşıklık kısıtlamaları nedeniyle ZK L2’ler, bilinen ve yaygın olarak kullanılan Ethereum Sanal Makinesi yerine özel yürütme ortamları kullanıyor. Geliştiriciler, çok sayıda sıkı çalışmanın ve etkileyici kriptografik ve mühendislik buluşlarının ardından, EVM uyumlu bir ZK L2 olan zkEVM’yi yaratmayı başardı.

İlişkili: Programlama dilleri ana akım DeFi’yi engeller

Bu gelişmiş teknoloji, tüm Ethereum projelerinin mevcut akıllı sözleşmeleri, kodlarında herhangi bir değişiklik yapmadan kolayca bir zkEVM L2’ye taşımasına olanak tanır ve böylece geniş çapta benimsemenin önündeki son engeli kaldırır. Yakın zamana kadar, tam özellikli zkEVM’lerin hala üç ila beş yıl uzakta olduğuna inanılıyordu, ancak son gelişmeler, teknolojinin ilk pratik uygulamasının zaten konuşlandırılmasıyla bu zaman çizelgesini önemli ölçüde kısalttı.

Bu, Ethereum’un ölçekte daha fazla fayda sağlamak için eksik olduğu temel bileşendir. Merkezi olmayan finans hizmetleri, NFT pazarları ve Web3 oyunları artık düzenli kullanım ve küresel benimseme için uygun. Daha da iyisi, yaklaşmakta olan önemli Ethereum yükseltmeleri uygulandığında, zkEVM’ler yalnızca daha etkin bir şekilde çalışmaya devam eder. Tüm bunlar, Ethereum’u her tür merkezi olmayan proje için tercih edilen blok zinciri olarak kuracaktır.

Alternatif katman 1’lere ihtiyacımız var mı?

zkEVM’ler ile artık ölçeklenebilirlik, güvenlik, merkeziyetçilik ve geliştirici deneyimi açısından hiçbir engel yok. Bu daha sonra temel bir soruyu akla getiriyor: Başka L1 blok zincirlerine ihtiyacımız var mı?

Ethereum zaten bunun üzerine inşa edilmiş Web3 uygulamalarının büyük çoğunluğuna sahiptir. Diğer tüm ağlar, bununla gerçekten rekabet etmeyi umarlarsa, büyük bir yokuş yukarı savaşla karşı karşıya kalırlar. Dağıtılmış kalırken tüm ölçeklendirme ve güvenlik sorunlarını ele alan mükemmel bir ağla bile, herhangi bir alternatif L1, kullanıcıları zaten çalışan yerleşik bir çözümden uzaklaştırmaya çalışacak.

Muazzam ölçeklendirme olanakları sağlaması sayesinde zkEVM’ler, bir bütün olarak Ethereum’da neyin mümkün olduğunu yeniden tanımlamak için de kullanılabilir. Şimdiye kadar, engelleyici derecede yüksek işlem ücretleri, hesaplama açısından verimli veya ücrete duyarlı olmayan uygulamaları teşvik etti ve potansiyel olarak diğer yenilikçi veya önemli projeleri bu kısıtlamalar nedeniyle rafta bıraktı. Mevcut kullanım durumlarını ölçeklendirmenin yanı sıra, zkEVM’ler bu keşfedilmemiş kullanım durumlarına yeni bir soluk getirebilir ve böylece gerçekten Web3 altyapısının oyun sonu haline gelebilir.

Mihailo Bjelic Polygon’un kurucu ortağıdır. Belgrad Üniversitesi mezunu, daha önce 10 yılı aşkın bir süredir teknoloji ürünleri ve platformları inşa eden bir BT mühendisi olarak çalıştı ve üç girişimin kurucusu ya da kurucu ortağı oldu.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın