Zincir Üstü Ve Türev Verilerine Göre Bitcoin Noel Baba Rallisi Pek Olası Değil

Kripto kışının en soğuk günleri başlarken, yatırımcıların kripto piyasasına olan spekülatif ilgisi 2021 öncesi seviyelere düştü ve önemli bir yönlü fiyat hareketi şansını zayıflattı. Ancak, Temmuz-Ağustos 2022 yükseliş trendine benzer bir ayı piyasası rallisi olasılığı var.

Piyasa arafta bir duruma giriyor

FTX patlaması, dünya çapında 5 milyondan fazla kullanıcıyı etkiledi ve buna maruz kalan çok sayıda kripto şirketini olumsuz etkiledi. ABD merkezli kripto piyasası komisyoncusu Cumberland’ın kısa süre önce bir tweet’te yankıladığı gibi, sektör şu anda toparlanma modunda. Firma kayıt edilmiş “düzinelerce kripto şirketi ya ciddi şekilde kısıtlandı ya da iflas etti ve endüstrinin geleceği her zamanki gibi bulutlu.”

Veriler, piyasanın düşük likidite ve oynaklık rejimine geri itilmesi nedeniyle sürdürülebilir bir yükseliş hareketi oluşturmanın zor olacağını gösteriyor.

Kripto analitik firması Glassnode, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) için “iç karartıcı” vadeli işlem hacimlerinin, Bitcoin fiyatının ilk kez 20.000 doları aştığı 2021 öncesi seviyelere kadar gittiğini bildirdi.

Bitcoin (turuncu) ve Ether (mavi) vadeli işlem hacmi. Kaynak: Glassnode

Bitcoin ve Ether vadeli işlemlerinin açık faiz hacmi, Luna-UST’nin çöküşünden sonra 2022 ortalarına doğru önemli ölçüde düştü. Açık pozisyon hacmi arasındaki oranı ölçen BTC ve ETH kaldıraç oranı göstergesi şu anda %2,5 ve %3,1’e düştü.

Bitcoin’in kripto borsalarındaki spot ticaret hacimleri de 2020’nin en düşük seviyelerine doğru önemli ölçüde düştü. Blockchain.com’dan alınan veriler, yedi günlük hareketli ortalama döviz ticaret hacminin, 2021 boğa piyasasının zirvesine yakın 1,4 milyar dolara kıyasla 67 milyon dolara düştüğünü gösteriyor.

Bitcoin spot döviz ticaret hacmi. Kaynak: Blockchain.com

Düşük likidite ve piyasa üzerindeki belirsizlik bulutu nedeniyle, ayı piyasasının sona ermekten çok uzak olduğu yönünde güçlü bir olasılık var. Bitcoin’in gerçekleşen oynaklığı da %22 (bir hafta) ve %28 (iki hafta) ile iki yılın en düşük seviyelerine düştü.

İleriye dönük olarak, oynaklık, daha yatay veya yavaş aşağı yönlü fiyat hareketi ile donuk kalabilir. Ancak, yine de kısa vadeli bir ayı piyasası rallisi şansı var.

Bir Bitcoin fiyat pompası ve oyunda düşüş var mı?

Kasım ayındaki FTX kaynaklı sarsıntı, Haziran ayında görülen LUNA-UST patlamasına benziyordu ve bu olaylar genellikle panik satışına neden olarak, bir varlığı satın almak isteyen pazarlık avcıları için çekici hale getiriyor.

Sonuç olarak, birkaç gün veya hafta sürebilen kısa vadeli bir boğa rallisi etkili olur; bu tam olarak Temmuz’dan Ağustos’a kadar Bitcoin’in fiyatının 25.000$’a yükseldiği zaman olan şeydi. Kasım ayındaki sarsılma seviyelerine ve kurumsal satın alma işaretlerine dayanarak, Bitcoin benzer bir ayı piyasası rallisi yaşıyor olabilir.

Uzun vadeli sahiplerin gerçekleşen kar ve zarar metriği, olası aşırı satış koşullarına işaret ederek tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi. Uzun vadeli hamil, kayıpların yalnızca 2015 ve 2018 diplerinde karşılaştırılabilir seviyelere ulaştığını fark etti.

Dönüş bantlarına göre kar ve zarar. Kaynak: Glassnode

Ek olarak, vadeli işlemler piyasası şu anda geriye dönük durumda, yani uzun pozisyonlardan daha fazla açık kısa pozisyon var. Bitcoin’in tarihi boyunca, benzer koşullar yalnızca kısa süreler boyunca sürdü ve kısa vadeli siparişleri sıkıştırmak için kısa vadeli bir pompalama ile sonuçlandı.

BTC vadeli işlem piyasası takasları ve 3 aylık yuvarlanma esası. Kaynak: Glassnode

Kurumlar ve balinalar arasında bu yılın büyük bir bölümünde olumsuz seyreden birikim eğilimi, Kasım ayı ortasında olumluya döndü. Bu yatırımcı gruplarının elindeki artış, bu yılın üçüncü çeyreğinde ayı piyasası rallisi için bir arka rüzgar sağladı.

CoinShares, kurumsal Bitcoin yatırım araçlarının, geçen hafta eklenen 17 milyon dolarlık FTX patlamasından sonra toplam 108 milyon dolarlık giriş gördüğünü bildirdi. Özellikle, mevcut girişler bu yılın 25. ve 35. haftalarından önemli ölçüde daha düşük ve bu da 25.000$’a doğru yükselişe neden oldu.

Kurumsal BTC yatırım ürünlerinden haftalık varlık akışı ölçümleri. Kaynak: CoinShares

Glassnode’dan alınan zincir içi veriler ayrıca, 100 BTC’den büyük veya buna eşit (mevcut fiyatlarla yaklaşık 1,7 milyon dolar değerinde) tutan adresler olarak tanımlanan Bitcoin balinaları arasında pozitif birikim olduğunu gösteriyor.

Bu balinaların varlıkları, Temmuz-Ağustos aylarında görülen benzer bir şekilde yıllık düşük seviyelerinden artarken, BTC fiyatı henüz bu olumlu artışı yansıtmadı.

100 BTC’ye eşit veya daha büyük BTC adreslerinin tutulması. Kaynak: Glassnode

Teknik olarak, önceki işlem aralığının 18.700 $ ile 22.000 $ arasındaki destek ve direnç seviyeleri, mevcut rallinin yerel üst seviyelerini oluşturabilir. Tersine, BTC 22.000 doların üzerinde destek oluşturursa, ayı piyasası rallisi devam eden bir yükseliş trendi ile daha anlamlı hale gelebilir.

BTC/USD 1 günlük grafik. Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, düşük likidite ve fiyatlar yükselirken satışları motive edecek belirsizlik bulutu nedeniyle 22.000 doların üzerinde bir yükseliş rallisi şansı zayıf. Yine de, kısa vadeli bir ayı piyasası rallisini iskonto etmek geç satıcıları cezalandırabilir.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Yorum yapın