Yuga Labs Ve Moonpay, Ünlülerin Nft Promosyonları Nedeniyle Davayla Karşı Karşıya

Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) ve kripto fintech Moonpay’in yaratıcıları olan Yuga Labs, misli olmayan tokenlerin (NFT’ler) yanıltıcı bir şekilde tanıtımını yapmak ve satmak için ünlüleri kullandığı iddiasıyla toplu davayla karşı karşıya.

Davada aralarında Paris Hilton, Snoop Dog, Jimmy Fallon, Justin Bieber, Madonna, Serena Williams, Post Malone ve Diplo’nun da bulunduğu 40’tan fazla kişi ve şirket sanık olarak gösteriliyor. Toplu dava 8 Aralık’ta California Merkez Bölgesi’ndeki Scott+Scott Avukatlık Bürosu LLP’den John T. Jasnoch tarafından açıldı ve kripto şirketlerinin ifşa gerekliliklerine uymadan dijital varlıkları tanıtmak için Hollywood ağını kullandığını iddia etti. Belge şunları belirtir:

“Bu dava, bir blockchain start-up şirketi Yuga Labs, Inc. (‘Yuga’), oldukça bağlantılı bir Hollywood yetenek ajanı (Davalı Guy Oseary) ve bir paravan operasyon (MoonPay) arasındaki geniş bir planı içerdiğinden, bu endişeleri özetlemektedir. , hepsi bir dizi dijital varlığı tanıtmak ve satmak amacıyla bir araya geldi.

Davaya göre, Yuga Labs ve Oseary’deki yöneticiler, Yuga’nın amiral gemisi NFT koleksiyonu aracılığıyla yatırımcılara “kulübe katılma” algısını getirmeyi amaçlayan, birinci sınıf müzisyenler, sporcular ve ünlü müşterilerden oluşan geniş bir ağdan yararlanmak için bir plan oluşturdu.

“BAYC üyeliğinin münhasırlığı, tamamen etkili ünlülerin dahil edilmesine ve onaylanmasına dayanıyordu. Ancak, yüksek profilli tat yapıcılar tarafından BAYC NFT’lere yönelik sözde ilgi ve onay, tamamen İdari Davalıların emriyle Oseary tarafından üretildi” iddiasında bulunuyor.

İlgili: Yuga Labs, Beeple’ın 10KTF oyununu satın aldı, metaverse entegrasyonunda ipuçları

Adonis Real ve Adam Titcher davasındaki iki davacı, Nisan 2021’den günümüze kadar Yuga Labs NFT koleksiyonlarını satın aldı. Toplu dava aynı zamanda, ünlülerin destekleriyle ilgili daha önce Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yaptığı bir açıklamaya atıfta bulunarak, “bu onaylar, doğrudan veya dolaylı olarak ödenen herhangi bir tazminatın niteliğini, kaynağını ve miktarını ifşa etmiyorlarsa yasa dışı olabilir” iddiasında bulunuyor. , ciro karşılığında şirket tarafından.”

Yuga Labs sözcüsü Cointelegraph’a “iddiaların fırsatçı ve parazit olduğunu söyledi. Haksız olduklarına şiddetle inanıyoruz ve bunu kanıtlamayı dört gözle bekliyoruz.”

Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere, toplu dava ilk olarak Temmuz ayında, hukuk firması Scott+Scott’ın Yuga Labs’in zarar görenleri belirlemeye çalışırken BAYC NFT’lerin ve APE (APE) tokeninin “fiyatını şişirmek” için ünlülerin onaylarını kullandığını iddia etmesiyle önerildi. yatırımcılar.

Yuga Labs ayrıca ABD düzenleyicileri tarafından NFT pazarına yönelik daha geniş bir araştırmanın parçasıdır. Raporlar, SEC’in Yuga Labs’ı belirli NFT’lerin “hisse senetlerine daha yakın” olup olmadığı ve satışlarının federal yasaları ihlal edip etmediği konusunda araştırdığını gösteriyor.

Moonpay, Cointelegraphs’ın yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Yorum yapın