‘Yılın En Büyük Haftası’ — Bitcoin’de Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey

Bitcoin (BTC), yılın en önemli makro haftalarından birine 17.000 doların altında tehlikeli bir konumda başlıyor.

En son haftalık kapanışından sonra BTC/USD, 12 Aralık Wall Street açılışından önce çok az bir yükseliş ivmesi gösterdi.

Henüz volatilitenin ortaya çıkmaması nedeniyle, en büyük kripto para birimi dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor ve analistler yeni katalizörler için giderek daha sabırsız.

Bunların önümüzdeki birkaç gün içinde gelmesi gerektiğini kabul ediyorlar – Amerika Birleşik Devletleri ekonomik verilerinin gelmesi gerekiyor ve içeriği ve ekonomi politikası üzerindeki etkisi muhtemelen kripto pazarları üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.

Başka yerlerde huzursuz statüko devam ediyor – Bitcoin madencileri mücadele ediyor, duygu ilhamdan yoksun ve tüccarlar giderek daha fazla önceki ayı piyasalarının çukurlarıyla karşılaştırmalar yapıyor.

BTC fiyat hareketi önümüzdeki hafta nereye gidebilir? Cointelegraph, yörüngeyi etkileyen beş faktöre göz atıyor.

“En önemli” CPI baskısı ana odağı oluşturur

Bu hafta herkesin ağzından çıkan ifade, ABD’deki tüketici fiyatları enflasyonunun temel ölçüsü olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oldu.

Her ay Kasım ayı için 13 Aralık’ta açıklanması gereken son TÜFE baskısı pazar için ayrı bir önem taşıyor. Yıl sonuna iki hafta kala, örneğin bir risk varlığı olan “Noel Baba rallisi” ihtimali artık dengede.

Sadece TÜFE raporunun kendisi değil; Federal Rezerv’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) bu hafta faiz artışlarına karar verecek ve Başkan Jerome Powell, piyasa yorumcularının politika değişikliği belirtileri için inceleyecekleri bir konuşma yapacak.

“Salı günü TÜFE Raporu, Çarşamba günü FED faiz artırımları ve JPow konuşuyor. Volatilite için bizi izlemeye devam edin,” zincir üstü analitik kaynağı Material Indicators özetlenmiş haftasonunda.

Popüler tüccar MisterSpread katma ABD dışındaki diğer kararların yılın “en (en değilse de) en önemli” haftalarından biri için verildiğini.

Ticaret firması QCP Capital bu arada bir piyasa güncellemesinde, “Salı günkü TÜFE yine ‘şimdiye kadarki en önemli TÜFE açıklaması’ olacak, çünkü piyasa bunu 2 aylık destansı kısa sıkıştırma rallisiyle ayarladı” dedi.

QCP devam etti:

“Beklenenden daha yüksek bir TÜFE baskısı ve daha şahin Fed, Nisan ve Ağustos geri dönüşlerinde gördüğümüz gibi, bu ralliyi geçersiz kılma potansiyeline sahip. Öte yandan, başka bir dezenflasyonist baskı, birçok kişinin rallinin yıl sonuna kadar devam etmesini kovaladığını görebilir.”

Yukarı veya aşağı olmasına bakılmaksızın, TÜFE, serbest bırakılmasıyla ilgili piyasada oynaklığa neden olma eğilimindedir ve sakinlik, yalnızca oranlar kararı Powell’ın eşlik eden konuşmasından sonra geri döner.

CME Group’un FedWatch Aracına göre, mevcut konsensüs bu ay faiz oranlarında 50 baz puanlık daha küçük bir artış çağrısında bulunuyor ve bu da Fed’in politikada henüz önemli bir dönüm noktası olabilecek bir düşüşe işaret ediyor.

Yazma sırasında, 50 baz puan olasılığı %75 civarındaydı.

Fed hedef oranı olasılık tablosu. Kaynak: CME Grubu

Ayrıca bu haftayı “yılın en büyük haftası” olarak tanımlayan mali yorum kaynağı The Kobeissi Letter, yine de yatırımcılar için bir uyarıda bulundu.

8 Aralık tarihli bir tweet’in bir parçası, “Fed dönmezse veya Kasım TÜFE Ekim’in %7,7 baskısının üzerine çıkarsa çılgınlığı bir düşünün.” okuman.

“İşte bu yüzden Fed kontrollü bir piyasa istemiyorsunuz.”

BTC spot fiyatı harekete geçmeyi bekliyor

Herkes Fed’e odaklanmışken, trader’lar politika ve makro rakamların önümüzdeki günlerde BTC/USD’ye ne olacağını fiilen belirleyeceğini anlıyor.

Mücbir sebep dışında, oturup verilerin gelmesini beklemekten başka yapılacak çok az şey olabilir.

Bu arada, Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre, BTC/USD, 17.000 dolar civarında çok tanıdık bir bölgede hareket etmeye devam ediyor.

BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Günlerdir değişmeyen parite, FTX patlamasının tozu yerleşmeye devam ederken yönsüz görünüyor.

Analitik kaynağı On-Chain College, “BTC, Haziran ayından bu yana Gerçekleşen Fiyat (yeşil) ve Dengeli Fiyat (sarı) arasında gidip geliyor.” özetlenmiş orta vadeli trendde.

“Bu aralığın dışında, henüz gerçekleşmemiş olan sürekli bir hareketle ilgileniyorum.”

BTC/USD “Ayı piyasası seviyeleri” tablosu. Kaynak: On-Chain College/ Twitter

Bazıları BTC fiyat performansını daha kategorik olarak ele aldı. Kripto derecelendirme platformu Evai’nin kurucusu ve CEO’su Matthew Dixon, aranan Bitcoin’in FTX’ten kaynaklanan kayıpların çoğunu iptal etmek için “genel düzeltmeyi daha yüksek tamamlaması”.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Matthew Dixon/ Twitter

Aynı zamanda popüler yorumcu Profit Blue bakımlı 10.000 doların 2023 başlamadan önce radara yeniden gireceği.

“Bitcoin 10 bin dolara doğru gidiyor ve muhtemelen yakında dibe vuracak. Ayrıntılara dikkat edin,” yorumunda eşlik eden bir sohbet okundu.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Profit Blue/ Twitter

ABD doları gücünü tazeledi

Bu arada ABD doları için bir eğilim değişikliğini hevesle bekleyen trader Bluntz, Bitcoin’in yılı henüz düşüşle bitirebileceği konusunda uyardı.

Haftalardır baskı altında olan ABD dolar endeksi (DXY), günlük zaman dilimlerinde daha yüksek dipleri kapatmaya başladı ve potansiyel olarak bir toparlanma için doların gücünü ayarlıyor.

Bu, ters korelasyon sayesinde, tüm kripto pazarları için sorun yaratacaktır.

Bluntz, “Oldukça çirkin bir 4 saat burada kapanmak üzere, 4 saatlik zaman diliminde daha düşük bir yüksek ve bu hafta pek çok katalizör gelecek gibi görünüyor” dedi. yazdı gün bir Twitter güncellemesinde.

“dxy ayrıca günlük olarak daha yüksek bir dip yapıyor ve güçlü görünüyor. İçimden bir ses, btc için seve seve satın alacağım yeni bir 15 binin altına doğru yolda olduğumuzu söylüyor.”

5 Aralık tarihli önceki bir gönderi, gelecek yıl 1. çeyrekte 15.000 dolarlık bölgeye ulaşılması çağrısında bulundu.

Diğer tüccar Doctor Profit bu arada, DXY’nin Haziran ayından itibaren önemli bir “kırılma” bölgesine döndüğünü ve bu nedenle kısa vadeli ipuçlarının gidişat için belirleyici olması gerektiğini belirtti.

“DXY, Haziran çıkışını ilk kez başarıyla yeniden test etti,” dedi belirtilmiş geçen hafta.

“Tüm kararların anası geliyor, önümüzdeki hafta büyük bir oynaklık bekliyoruz. Gelen DXY hamlesi kripto ve borsanın kaderini belirleyecek.”

DXY henüz 200 günlük hareketli ortalamasını (MA) geri kazanmadı, ancak kaybı yakın zamanda gerçekleşti. tarif Dolar için “ışıklar söndü” gibi.

ABD dolar endeksi (DXY) 200 MA ile 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Arz şoku oranı 10 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı

Perde arkasında Bitcoin, genel ağ gücü söz konusu olduğunda her şeyin o kadar da kötü olmayabileceğine dair ince ipuçları veriyor.

Likit Olmayan Arz Şok Oranı (ISSR) metriğine göre, BTC için arz kaynaklı büyük bir hücum şansı, neredeyse on yılın herhangi bir noktasında olduğundan daha yüksek.

İstatistikçi Willy Woo ve kripto araştırmacısı William Clemente tarafından oluşturulan ISSR, “bir Tedarik Şokunun oluşma olasılığını modellemeye çalışıyor”, zincir üstü analitik firması Glassnode açıklıyor.

Basitçe ifade etmek gerekirse, arzın ne kadarının mevcut talebe göre mevcut olduğunu değerlendiriyor ve BTC’yi soğuk depolamaya gönderme yönünde devam eden eğilim göz önüne alındığında, sinyal açık.

10 Aralık itibarıyla ISSR, Ağustos 2014’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 3.537 olarak ölçüldü.

Bitcoin Likit Olmayan Arz Şok Oranı (ISSR) tablosu. Kaynak: Glassnode

Hayes, Bitcoin madencisi satışının “bittiğini” söyledi

Gelecek için son bir umut ışığı, eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes’in Bitcoin madenciliği araştırması sayesinde geldi.

İlgili: Bitcoin’in sıkıcı fiyat hareketi, XMR, TON, TWT ve AXS’nin güç toplamasını sağlıyor

Bir endüstri yorumcusu olarak tanınan Hayes, 9 Aralık’taki en son blog gönderisinde, madencilerin finansal hareketliliği ve bunun piyasalar üzerindeki etkisi hakkındaki yaygın anlatıyı istisna olarak ele aldı.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, ayakta kalmaya çalışan madencilerin artan BTC satışları, büyük bir teslimiyet olayının piyasayı likidite ile doldurabileceği endişelerine yol açtı.

Hayes, “madencilerin her gün ürettikleri Bitcoin’in tamamını satsalar bile, bunun piyasaları neredeyse hiç etkilemeyeceğini” göstermek için durumun böyle olmadığını söylüyor.

Bu nedenle, piyasalar tarafından kolayca emildiği için devam eden bu satış baskısını görmezden gelebiliriz” dedi.

Hayes, merkezi borç verme firmaları (CEL’ler) olarak bilinen hem madenciler hem de borç verenler tarafından yapılan BTC satışlarının büyük kısmının muhtemelen zaten gerçekleşmiş olduğunu sürdürdü.

“CEL’ler ve madenciler tarafından Bitcoin’in zorunlu satışının sona erdiğine inanıyorum. Satmak zorunda olsaydınız, bunu çoktan yapardınız” diye yazdı.

“Fiat’ın devam eden bir işletme olarak kalması için acil bir ihtiyacınız varsa beklemeniz için hiçbir neden yok. Hemen hemen her büyük CEL’in ya geri çekilmeyi durdurduğu (en iyi ihtimalle iflasa işaret ederek) ya da iflas ettiği göz önüne alındığında, tasfiye edilecek madenci kredisi ya da teminatı kalmadı.”

Bu arada Glassnode verileri, madencilerin elindeki 30 günlük arz değişikliğinin düşmeye devam ederken son zamanlardaki yüksek seviyelerinden soğumaya başladığını gösteriyor ve bu da satışların yavaşladığı teorisini destekliyor.

Bitcoin madenciliği analisti Jaran Mellerud, “Satış baskısı yaratan sıkıntılı bitcoin madencilerinin korkuları patladı” katmaHayes’in yazısına yanıt veriyor.

Bitcoin madencisi net pozisyon değişim tablosu. Kaynak: Glassnode

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın