Yetkili, Singapurlu Temasek’in Ftx Nedeniyle ‘Itibar Zedelenmesi’ Gördüğünü Söyledi

Başbakan Yardımcısı Lawrence Wong’a göre Singapur’un devlete ait yatırım şirketi Temasek, FTX’e yaptığı yatırım nedeniyle finansal kayıplardan çok daha fazlasını yaşadı.

Aynı zamanda maliye bakanı olan Wong, Temasek’in FTX’e yaptığı 275 milyon dolarlık yatırımın şirketin itibarına ciddi zarar verdiğine inanıyor. South China Morning Post tarafından yayınlanan bir habere göre yetkili, 27 Kasım’da yapılan bir parlamento toplantısında FTX’in açığa çıkmasıyla ilgili artan eleştiriye değindi.

Başbakan, FTX’in çöküşünün “çok kötü yönetilen bir şirketin” yanı sıra olası dolandırıcılık ve kullanıcı fonlarının kötüye kullanılmasının sonucu olduğunu vurguladı.

Yetkili, “Bu nedenle, FTX’te yaşananlar Temasek’in yalnızca mali kaybına değil, aynı zamanda itibarına da zarar verdi” dedi ve Temasek’in süreçleri iyileştirmek ve geleceğe yönelik dersler çıkarmak için bir iç yatırım incelemesi başlattığını da sözlerine ekledi.

Wong, BlackRock ve Sequoia Capital gibi diğer büyük kurumsal yatırımcıların yatırımlarının bu itibar zedelenmesini azaltmadığını vurguladı.

Tamamen Maliye Bakanlığı’na ait olan ancak bağımsız olarak faaliyet gösteren Temasek, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada 275 milyon dolarlık FTX yatırımının tamamını kaydettiğini söyledi. Tutar, Mart 2022 itibarıyla Temasek’in 403 milyar dolarlık portföyünün yalnızca %0,09’unu oluşturuyordu. Wong’a göre, FTX ile ilgili kayıplar, yatırımcıların kazanılan faizden gelen devlet gelirinin miktarı olan net yatırım getirisi katkısına katkısını etkilemeyecek. rezervleri üzerinde.

Wong, FTX ve Temasek ile ilgili endişeleri ele almanın yanı sıra, Singapur’un bir kripto merkezi olma hırsı olmadığını, bunun yerine “sorumlu ve yenilikçi bir dijital varlık oyuncusu” olmaya çalıştığını da savundu.

“Blockchain teknolojileri hakkında daha önceki iyimserliklerin bir kısmının doğru olduğu kanıtlandı. […] iyi yerleştirilmemiş Bence bu teknolojilerin neler yapabileceğine dair daha gerçekçi bir anlayış var,” dedi Wong. Ayrıca, kripto yatırımcılarının kriptodaki tüm yatırımlarını kaybetmeye hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguladı ve ekledi: “Hiçbir düzenleme bu riski ortadan kaldıramaz.”

İlişkili: FTX’in çöküşü, Singapur hükümetini parlamentoda sıcak bir koltuğa oturttu

Görünüşe göre Temasek, diğer birçok endüstri platformunda hala yatırımlara sahip. Doğrudan kriptoya yatırım yapmamasına rağmen Temasek, Binance ve Amber Group gibi büyük kripto şirketleri için çok sayıda yatırım turuna katılmasıyla biliniyor.

Ağustos ayında Temasek’in ayrıca büyük metaverse ve blockchain oyun şirketi Animoca Brands için 110 milyon dolarlık bir stratejik finansman turuna öncülük ettiği bildirildi.

Temasek, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yorum yapın