Yeşil Bir Gelecek İçin En İyi 5 Bakır Hisse Senedi

Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

en iyi bakır stokları
Doğrulanmış

Çoğu insan bakır hakkında düşündüğünde, Abe Lincoln’ün beş para etmez zekasını düşünür, ancak metalin endüstriler arasında sınırsız uygulamaları vardır. Bakır, sıhhi tesisattan elektrik hatlarına, havacılığa ve otomotiv sektörüne kadar her yerde saklanıyor. Kahretsin, ortalama bir araba şimdi 50 pounddan fazlasını içeriyor.

Ayrıca, bakır yenilenebilir enerjide çok önemli bir rol oynamaktadır. Güneş, rüzgar, termal ve hidro enerjiyle uğraşan herkesin yeşil enerjiyi yakalamak ve dönüştürmek için uzun bakır makaralarına ihtiyacı vardır. Sonuç olarak, yeşil enerji sektöründen gelen bakır talebinin 2020 ile 2030 arasında %62 artarak küresel bakır talebinde %20’lik bir artışa yol açması bekleniyor.

Bir yatırımcı olarak, muhtemelen merak ediyorsunuzdur: Bu artan talepten en çok hangi şirketler faydalanacak? Piyasanın geri kalanı yakalanmadan önce hangi bakır hisse senetleri üzerine bahis oynamak en iyisidir? En iyi bakır stoklarını inceleyelim.

En İyi 5 Bakır Hissesine Genel Bakış

Bakır stoğu Kayan yazı TL;DR (Çok Uzun; Okumadım)
BHP Grup Ltd. (BHP) 173 milyar dolarlık piyasa değerine sahip madencilik titanı, bakır operasyonunu genişletmeye devam ederken piyasa dalgalanmasını aşmak için nakit ve kaynaklara sahip.
Güney Bakır A.Ş. (SCCO) Meksika ve Peru’da düşük maliyetli operasyonlara sahip bakır odaklı madencilik şirketi, dünyanın en büyük bakır rezervlerine sahip olduğunu iddia ediyor.
PolyMet Madencilik A.Ş. (PLM) Küçük ölçekli Kanadalı madencilik şirketi, Minnesota’da bakır, nikel ve kobalt madenciliğine başlamak için BHP’den kısa süre önce izinler ve stratejik fon olarak 100 milyon dolar aldı.
Barrick Altın Şirketi (ALTIN) En çok altınla tanınan madencilik devi, yakın zamanda Zambiya’daki bakır operasyonu için daha yüksek uzun vadeli üretimler (ve hükümet vergi indirimleri) duyurdu.
Freeport-McMoRan (FCX) Endonezya hükümeti 2041’den sonra bakır madenciliği haklarını onaylarsa, ABD merkezli madencilik şirketi kısa vadede hisse fiyatlarında artış görebilir.

(Tüm fiyatlar 11 Kasım 2022 tarihi itibariyledir.)

1. BHP Grubu Ltd.

 • Mevcut fiyat: 58.09
 • 12 Aylık En Yüksek: 71.06
 • 12 Aylık Düşük: 46.28
 • 1 Yıllık Hedef: 69.33
 • Piyasa kapitalizasyonu: 200.004B

Birincisi, küresel madencilik şirketlerinin “mavi çipi” olan BHP grubu. Bu listedeki diğer tüm şirketlerin toplamından daha büyük bir piyasa değeri ile Avustralya merkezli BHP, uluslararası madencilik işinde önümüzdeki yıllarda durdurulamaz bir dev gibi görünüyor.

Liderliğini genişletmek için BHP, dünyanın artan bakır ihtiyacını karşılamak için stratejik olarak kendini konumlandırmaya başladı. Temel olarak şirket, 2022 mali yılında 1.574 kiloton üretimle şimdiden dünyanın en büyük bakır tedarikçisi konumunda.

Artı, madenleri kuru olmaktan çok uzak; BHP’nin halihazırda Güney Amerika’nın bakır zengini bölgelerinde birkaç madeni bulunuyor ve yakın zamanda Şili’deki Spence madeninin ömrünü 50 yıl daha uzatmayı planladığını duyurdu. Şirket ayrıca Güney Avustralya’da bakır çıkardı ve dünya çapında nakliyeye başlamak için önleyici olarak liman altyapısını inşa ediyor.

Ancak her iyi yatırımcının bildiği gibi, uygun nakit akışı olmadan hızlı genişleme, aşırı hırslı bir şirket için hızla felaket anlamına gelebilir. Şans eseri, BHP büyümeye devam edecek bol miktarda paraya sahipken, diğerleri 2020’lerin ortasındaki oynaklığı aşmaya hazırlanıyor.

Son olarak, pasif gelir üreticileri için ek bir bonus olarak, BHP muazzam temettü ödeme oranları sunmaktan korkmuyor. 2022’nin ortalarında, hisse başına 1,50 dolar veya %78 ile zirve yaptı.

2. Güney Bakır A.Ş.

 • Mevcut fiyat: 60.31
 • 12 Aylık En Yüksek: 79.32
 • 12 Aylık Düşük: 42.42
 • 1 Yıllık Hedef: 56.40
 • Piyasa kapitalizasyonu: 46.61B

BHP’nin 1.574 kilotonuna kıyasla “yalnızca” 958 kiloton üreten dünyanın en büyük beşinci bakır üreticisi “yalnızca” olmasına rağmen, Meksika merkezli Southern Copper hızla büyüyor.

Bakır odaklı şirketin FAVÖK’ü, 2021’in 4. çeyreğinde yıldan yıla %37 arttı. Sonuç olarak, 2022’de sermaye yatırımlarına yaklaşık 900 milyon dolar, yani 2021’e göre %50 artış sağladı.

Şirket mevcut rezervlerinin bir kısmını tükettiği ve Meksika ve Peru’daki mevcut operasyonlarını genişletmeye odaklandığı için 2022’de karlar oldukça düştü. Şirket, Arjantin, Şili ve Ekvador’da da uzun vadede önemli sonuçlar verebilecek arama faaliyetlerine başladı.

Bu arada yatırımcılar, Güney Bakır’ın son zamanlarda yaptığı yoğun harcamalardan ürkmüş görünüyor. Hisse, bakır fiyatları düştükçe ve başka yerlerde daha iyi kısa vadeli fırsatlar ortaya çıktıkça 2022’nin ikinci çeyreğinin başlangıcından bu yana 78 dolardan düşüyor.

Ancak dişlerini gıcırdatıp dipten satın alan yatırımcılar, uzun vadeli beklenmedik kazançlar görebilirler. Güney Bakır’ın ağır harcamaları birkaç çeyrekte daha hayal kırıklığı yaratsa bile – ve BHP onları Şili’den zorbalıkla kovsa bile – şirket hala dünyanın en büyük bakır rezervlerinden bazılarına sahip ve bu nedenle kısa vadeli oynaklığı atlatabilmelidir. .

Bu nedenle, Southern Copper Corp., aradığınız değeri düşük bakır stoğu olabilir.

3. PolyMet Madencilik A.Ş.

 • Mevcut fiyat: 3.14
 • 12 Aylık En Yüksek: 4.79
 • 12 Aylık Düşük: 2.41
 • 1 Yıllık Hedef: Yok
 • Piyasa kapitalizasyonu: 318.619 Milyon

en iyi bakır stokları

Genel olarak konuşursak, bakır uzun vadeli bir oyundur. Mevcut ekonomik gerileme nedeniyle yumuşayan fiyatlar ile en büyük madencilik şirketleri öncelikle altyapıya yatırım yapıyor, izinler için pazarlık yapıyor ve bunun dışında daha kârlı bir 2025+ için hazırlanıyor.

Bu, kısa vadeli oyunların olmadığı anlamına gelmez.

Konuşma konusu olan mesele: Kanadalı doğal kaynaklar firması PolyMet Mining Corp., geçtiğimiz günlerde Minnesota’daki St. Louis Nehri açıklarında bir bakır, kobalt ve nikel madeni açmak için çeşitli stratejik ortaklıklar ve yeni finansman turları duyurdu.

NorthMet Madeni, Minnesota Kredi bilgileri: PolyMet

Şimdi, “benim” ve “nehir” aklınızdaki düzenleyici alarm zillerini çalıyorsa, tek siz değilsiniz. Şirket ve 50-50 stratejik ortağı Teck Resources, kazmaya başlamak için gerekli tüm izinleri toplamak için sayısız düzenleyici çemberin içinden atlıyor.

İlerleme yavaş ama somut. Ve yeşil ışık yaktıklarında – muhtemelen 2024’e kadar – hisseler hızla 3 dolardan 2018’in en yüksek seviyesi olan 11 dolara fırlayabilir. Hiçbir şey garanti olmasa da, PolyMet bakır alanında “izlenecek tek şey” ödülümü kazandı.

3. Barrick Altın Şirketi

 • Mevcut fiyat: 16.48
 • 12 Aylık En Yüksek: 26.07
 • 12 Aylık Düşük: 13.01
 • 1 Yıllık Hedef: 28.41
 • Piyasa kapitalizasyonu: 29.292B

en iyi bakır stokları

Madencilik devi Barrick, en çok altın madenciliği ve eritme işiyle bilinmesine rağmen son zamanlarda “c” kelimesini oldukça fazla kullanıyor.

En önemlisi, CEO Mark Bristow, bir bakır sıcak noktası olan ve Barrick’in en büyük bakır madenlerinden biri olan Lumwana’ya ev sahipliği yapan Zambiya’dan gelen bazı iyi haberler konusunda çekingen davranmıyor. Ekim ayı basın brifinginde Bristow, Zambiya hükümetinin bakır madenciliği üzerindeki vergileri gevşeterek bölgesel oyuncular için daha iyi nakit akışı ve daha hızlı genişleme sağlama planlarını bildirdi.

Barrick’in, Zambiya hükümetinin vergi kaçırma nedeniyle 13 milyon dolar cezayı içeren sorunlu bir ilişkinin ardından Ocak 2021’de İsveç madencilik ve emtia devi Glencore’dan satın aldığı Mopani Bakır Madeni’ni de satın almak için teklif verebileceğine dair söylentiler dolaşıyor. Biraz garip bir şekilde, Zambiya hükümetinin, yeni bir alıcı bulunana kadar kompleksi çalışır durumda tutmak için birden fazla kredi limiti için Glencore’a güvendiği bildirildi.

Ancak bu alıcı 2023 gibi erken bir tarihte Barrick olabilir. Gazeteciler şimdiden CEO Bristow’a kompleksi yeni keşfettiği vergi “geri ödemesi” ile alıp almayacağını soruyorlar. yol.” Bu, Zambiya hükümetine müzakere masasına gelmesi için ince bir davet olabilir mi?

www.barrick.com

Her iki durumda da, Barrick’in yakın geleceğinin bol miktarda nakit ve yeni genişleme ile güvence altına alındığı açık. Bu aynı zamanda altın stokunu bakır yatırımcıları için oldukça zorlayıcı bir alım haline getiriyor.

4. Freeport-McMoRan Inc.

 • Mevcut fiyat: 39.09
 • 12 Aylık En Yüksek: 51.99
 • 12 Aylık Düşük: 24.80
 • 1 Yıllık Hedef: 36.38
 • Piyasa kapitalizasyonu: 55.958B

en iyi bakır stokları

Bir noktayı genişletecek olursak, PolyMet bölümünde yaptığım madencilik sektörü merak edilen bir Catch-22 ile karşı karşıya.

Bir yandan, dünyanın yeşil enerji altyapısını geliştirmek için bu şirketlerin sağladığı bakır, kobalt ve diğer minerallere ihtiyacı var. Ancak öte yandan, çevresel düzenlemeler bu minerallerin çıkarılmasını zorlaştırıyor.

Bu, elbette düzenlemelerin olmaması gerektiği anlamına gelmez; sadece bir bakır şirketinin kazmaya başlamak için izin alması, eskisinden çok daha fazla manşet oldu. Maden ruhsatı almanın FDA onayının endüstri eşdeğeri haline geldiği bile söylenebilir.

Buna örnek olarak, Freeport-McMoRan’ın hisseleri Ekim ayında CEO Richard Adkerson’ın Endonezya hükümetiyle Grasberg bakır operasyonlarını 2060’a uzatmak için yapılan görüşmelerin iyi gittiğini ima etmesiyle %12 arttı. Şirket ilk olarak 2018’de bakır madenine 14 milyar dolar yatırım yaptı. 2041’e kadar maden çıkarma izni olan ve bu kadar erken bir uzatma talebi, beklenenden çok daha fazla bakır bulduklarını gösterebilir.

Ancak şu anda sadece konuşuyorlar. 2023’ün başlarında resmi bir uzatma duyurulursa, hisse senetleri çok daha yükseğe sıçrayabilir ve bu da FCX’i, aksi takdirde uzun vadeli odaklı bir sektörde kısa vadeli zorlayıcı bir oyun haline getirebilir.

Bakıra Yatırım Yapmanın Diğer Yolları

Bakır endüstrisindeki büyüme neredeyse garanti olsa da, bireysel menkul kıymetler satın almak hala çok sayıda risk taşıyor. Talep yükselse bile, skandallar, reddedilen izinler, kötü liderlik ve daha fazlası nedeniyle hisse fiyatları düşebilir.

Bireysel menkul kıymetler satın almayla ilgili riskler olmadan, artan bakır talebinden en iyi şekilde başka nasıl yararlanabilirsiniz?

⛏️ Global X Copper Miners ETF’si (COPX)

Bakırda çeşitli, tek tıklamayla yatırım arıyorsanız, Global X Copper Miners ETF’sinden başkasına bakmayın. En çok tematik büyüme ETF’leri ile tanınan firma olan Global X tarafından bir araya getirilen COPX, 2030 yılına kadar bakır stoklarındaki genel artışı yakalamayı hedefliyor.

BHP, Southern Copper ve Freeport-McMoRan, Southern Copper’ın ana şirketi Grupo Mexico-B gibi ilk 10 holding arasında yer alıyor. Ayrıca 41 holdingte gerçekten küresel bir teşhir sağlayan çok sayıda Çinli şirket göreceksiniz.

Pasif olarak yönetilen bir fon için gider oranı garip bir şekilde yüksek, %0,65, ancak bu ETF’nin sunduğu kolaylık için buna değer olabilir.

Daha fazlasını okuyun >>> ETF Investment 101: ETF’lere Nasıl Yatırım Yapılacağını Öğrenin

⛏️ Amerika Birleşik Devletleri Bakır Endeksi Fonu (CPER)

COPX bakır şirketlerini takip ederken, CPER bakır vadeli işlemlerini takip eder. Fon özellikle, COMEX borsasındaki bir bakır vadeli işlemleri portföyünden elde edilen yatırım getirilerinin performansını yansıtmak üzere tasarlanan SummerHaven Bakır Endeksi Toplam Getirisini izliyor.

Vay. Bir endeks fonu biçiminde bile, vadeli işlem sözleşmeleri asla basit olamaz, değil mi?

Kısacası CPER, sadece sektördeki oyuncular için değil, bakır fiyatlarına daha doğrudan maruz kalmak isteyen yatırımcılar için en iyisidir.

Daha fazlasını okuyun >>> Vadeli İşlemler Nasıl Ticaret Yapılır?

Bakıra Yatırım Yapmanın Artıları ve Eksileri

Bakır talebinin 2030 yılına kadar artması (bazı ölçütlere göre iki katına çıkması) beklenirken, bu, bugün bakır yatırımının herkes için uygun olduğu anlamına gelmez.

profesyoneller

 • Tonlarca seçenek — Bakır sektöründe emtialar, vadeli işlem sözleşmeleri, hisse senetleri, ETF’ler ve daha fazlası bulunur.
 • Sektör büyümesi neredeyse garanti — Bakırın yeşil enerji gelişiminde önemli bir rol oynamasıyla, küresel talepte bir artış neredeyse kesin.

Eksileri

 • sabır gerektirir — Yoğun kurumsal harcamalar ve düşük fiyatlar nedeniyle bir bakır yatırımının olgunlaşması yıllar alabilir.
 • Bireysel menkul kıymetleri seçmek zor olabilir – -Sektör büyümesi her zaman şirket büyümesi anlamına gelmez, bu nedenle çeşitlendirme ve dolar-maliyet ortalaması, riskten korunmanın hala anahtarlarıdır.
 • Oyundaki jeopolitik faktörler — Madencilik hisseleri, ortalama bir yatırımcının doğru bir şekilde tahmin edemeyeceği siyasi faktörlere (izinler, yönetmelikler, seçimler vb.) büyük ölçüde bağımlı olabilir.

Bakır Stoklarının Sonuçları

Yeşil enerji altyapısında gecikmiş bir patlama ile, dünyanın 2030 yılına kadar daha fazla bakıra ihtiyaç duyacağına şüphe yok. Neyse ki, bu listedeki şirketler bu talebi karşılamaya hazırlanıyor ve bugün bakır hissesi alan yatırımcılar yarın sağlıklı bir büyüme görebilirler.

Dikkate alınması gereken daha fazla hisse senedi:

Yorum yapın