Yeni Oecd Raporu Kripto Kışından Ders Alıyor, ‘Finansal Mühendislik’ Hataları

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), 14 Aralık’ta yayınlanan “Kripto kışından dersler: DeFi’ye karşı CeFi” başlıklı yeni bir politika belgesinde kripto kışını analiz etti. Yazarlar, kripto kışının perakende yatırımcılar üzerindeki etkisini incelediler ve sektörün güncel sorunlarında “finansal mühendisliğin” rolü ve beğenilmeyen çok şey bulundu.

Kendini ekonomik ilerlemeye ve dünya ticaretine adamış 38 üye devletten oluşan hükümetler arası bir kuruluş olan OECD’nin raporu, 2022’nin ilk üç çeyreğindeki olaylara odaklandı. düzenlenmiş mali faaliyetin sağlanması” ve “bu faaliyetlerden bazılarının bazı ülkelerde mevcut düzenleyici çerçevelerin dışında kalabileceği” gerçeği.

Raporda, kurumsal piyasa katılımcılarının, piyasa çöktüğünde yatırım yapmaya devam etmiş olabilecek bireysel yatırımcılardan daha önce pozisyonlarından ayrıldığı belirtildi. Örneğin TerraUSD (UST) yatırımcıları, “somut bir değeri olmayan sözde stablecoin’in döngüsel ve dönüşlü karakteri hakkında çok az bilgiye sahipti.” Bu arada, yüksek birbirine bağlanabilirliği nedeniyle bulaşma endüstriye yayıldı.

Kripto kışı aynı zamanda piyasa üzerinde olumsuz bir etkisi olan “finans mühendisliğinin yeni biçimlerini de ortaya çıkardı”. Rapora göre:

“Likit staking, likit olmayan kilitli varlıklarla desteklenen türevler yaratma gibi gelişmeler, aşırı likidite dönüşüm riski ve vade uyumsuzlukları yaratıyor. Platform müşterileri tarafından teminat olarak ödünç verildiği ve/veya ‘kilitlendiği’ düşünülen kripto varlıkların art arda yeniden varsayım turları, kripto varlık piyasalarında yüksek kaldıraç ve likidite uyumsuzluklarıyla ilgili riskler yaratır.

Raporda, bu uygulamaların birçoğunun, merkezi olmayan finansın (DeFi) “şekillendirilebilirliğinden”, yani akıllı sözleşmeleri yeni ürünler oluşturmak için birleştirme yeteneğinden kaynaklandığı ve uygulamaların hız kesmeden devam ettiği belirtildi.

Yazarlar, DeFi’nin otomatik tasfiyelerinin daha fazla piyasa oynaklığına yol açabilmesine rağmen, DeFi’nin yılın ilk yarısında “sorunsuz” çalıştığını belirterek, kripto para birimindeki CeFi/DeFi ayrımına giriyor. Her iki platform türü de düzenleme veya mevzuat uyumluluğundan yoksun olabilir ve CeFi ile DeFi, yoğun bir ekosistemde birbirine yüksek oranda bağlıdır.

İlgili: OECD, dijital varlıkları kullanarak uluslararası vergi kaçakçılığıyla mücadele için çerçeve yayınladı

DeFi’de daha fazla hata bulundu. Rapor, Terra ekosisteminin çökmesi sırasında bazı borsalarda kötüye kullanım fırsatları yaratan bir kehanet başarısızlığını belgeliyor. Bilgi erişimindeki farklılıklar, DeFi ve CeFi platformlarının bu kriz sırasında belirgin şekilde farklı davranmasına yol açtı. Rapor şunları kaydetti:

“CeFi ve DeFi piyasaları, boğa piyasalarında daha iyi çalışıyor.”

Rapor, eğitimli perakende yatırımcılara olan ihtiyacı vurguladı. “Piyasa katılımcıları tarafından riskler hakkında uygun açıklama yapılmadığında, politika yapıcılar yatırımcılara ve özellikle bireysel yatırımcılara bu tür faaliyetlerin artan riskleri hakkında uyarılarda bulunabilir.” Kripto piyasası krizlerinin, endüstri geliştikçe geleneksel piyasalara yayılma potansiyeli daha yüksek olacak ve “şu anda bazı uyumlu olmayan kripto varlık firmaları tarafından istismar edilen düzenleyici arbitraj fırsatlarından kaçınmak için” uluslararası koordinasyon gerekli olacaktır.

Yorum yapın