Yeni Mülk Krediyle Satın Alınsa Bile Izin Verilen Ev Satışından Sonra Ltcg’de Vergi Muafiyeti

Bu makale, uzun vadeli sermaye kazançlarının veya LTCG’nin vergi etkileriyle sınırlıdır çünkü bir ev mülkündeki kısa vadeli sermaye kazançları (STCG) ilgili vergi dilimlerinde tamamen vergilendirilebilir. Vergi mükelleflerinin elde edebileceği tek muafiyet, gelirlerinin vergiye tabi gelir eşiğinin altında olması durumudur. 2.5 lakh ( Yaşlılar durumunda 3 lakh). Bu durumda kullanılmayan istisna, sermaye kazançlarından indirilebilir. Örneğin, bir vergi mükellefinin toplam geliri Yılda 1 lakh ve evin satışından elde edilen sermaye kazancı 5 lakh, izin verilen muafiyet 1.5 lakh ( 1 lakh düşüldü 2.5 lakh). Bu, sermaye kazançları anlamına gelir Evin satışından elde edilen 3,5 lakh buna göre vergilendirilecektir.

bunu da beğenebilirsin

Vizhinjam limanına karşı protestoları ateşleyen nedir?

Nane Açıklayıcı: Dharavi, Adani ve Mumbai için büyük sınav

Toyota’nın Hindistan ayağı Vikram Kirloskar 64 yaşında öldü

Temmuz-Eylül döneminde GSYİH büyümesini ne sağladı?

Şartlar geçerlidir

54. madde kapsamında talep edilebilecek muafiyet, elde edilen sermaye kazançlarından ve yeni mülkün satın alma maliyetinden düşük olanıdır. Bangalore merkezli bir yeminli mali müşavir olan Prakash Hegde, 54. maddenin, muafiyetin talep edileceği sermaye kazançlarının mutlaka yeni evi satın almak için kullanılması gerektiğini söylemediğine dikkat çekti. “Birisi sermaye kazançlarını, örneğin eski bir krediyi kapatmak ve başka bir mülk satın almak için yeni bir kredi almak için kullanabilir. Bu, yine de 54. madde kapsamında muafiyet için uygun olacaktır” dedi Hegde.

Sermaye kazançlarının faydasının bir ev kredisiyle de sınırlı olmadığını da sözlerine ekledi. “Örneğin, vergi mükellefi sermaye kazancıyla çocuğunun düğününü finanse edebilir. Daha sonra başka bir kaynaktan elde ettikleri fonları ev satın almak için kullanabilirler ve yine de bölümdeki diğer koşullar yerine getirildiği sürece muafiyet talep edebilirler.”

Malın cinsi: Bölüm 54, sermaye kazançlarının ticari bir mülk değil, yalnızca bir konut mülkü satın almak veya inşa etmek için kullanılması gerektiğini zorunlu kılar. Arsa ise üzerine ev yapıldığında muafiyetten yararlanır.

“Kanun 54. madde kapsamında arsa alınamayacağını belirtmiyor. Ev alınması gerektiğini söylüyor. Chartered Club’ın kurucusu ve yönetici ortağı Karan Batra, “Yani, vergi mükellefi bir arazi satın alır ve üzerine bir ev inşa ederse, tüm bu işlemde, sermaye kazançlarına eşit bir meblağ muafiyet olarak talep edilebilir” dedi.

Arsa alındığında ve süresi içinde konut yapılmadığında, LTCG üzerinden vergi ödenir.

Zaman aralığı: Vergi kanunları, muafiyete hak kazanmak için evin satın alınması gereken sınırlı bir pencere sağlar. Mülkü sattıktan sonraki iki yıl içinde yeni bir ev satın almalısınız. Yeni bir inşaat olması halinde, üç yıl içinde tamamlanması gerekir.

Sermaye kazancının değerlendirilmesi gereken mülkü satmadan önce yeni bir ev aldıysanız, mülk satılmadan önceki bir yıl içinde satın alma işleminin yapılmış olması gerekir. Hegde, inşaat söz konusu olduğunda, mülk satıldıktan sonra öngörülen üç yıl içinde tamamlandığı sürece inşaata başlama tarihinin önemli olmadığını söyledi. “Üç yıllık pencere, inşaatın başladığı tarihten değil, sermaye kazançlarının yatırılması gereken mülkün devir tarihinden itibaren başlar.”

Ayrıca, yeni ev üç yıldan önce satılmamalıdır, aksi takdirde daha sonra vergi ödemeniz gerekecektir.

Kazançlar bir banka hesabına yatırıldığında: Sermaye kazançları, varlığın satıldığı yıl için vergilendirilir. Yeni bir ev satın almak için 54. madde uyarınca iki yıl (inşa etmek için üç yıl) almanıza rağmen, kazançlar, başvuru sırasında bir banka hesabında bulunuyorsa, mülkün satıldığı yıl için vergiye tabi olacaktır. gelir vergisi beyannameleri (ITR). Vergiden tasarruf etmek için sermaye kazançlarını ilgili vergi beyannamesi verme tarihinden önce Sermaye Kazançları Hesap Planına (CGAS) park etmeniz gerekir. CGAS’a para yatırmak, Bölüm 54 kapsamında yardım talep etme niyetinizi gösterir.

Bu yapılmazsa, ITR’yi doldururken geçerli olan %20 oranında vergi ödemeniz gerekecek ve öngörülen iki yıl içinde bir mülk satın alsanız bile daha sonraki bir tarihte 54. madde kapsamında muafiyet talebinde bulunamazsınız. pencere. Bir CGAS hesabına para yatırdıktan sonra bile, mülkün satış tarihinden itibaren öngörülen iki yıllık (inşaat için üç yıl) süre içinde yeni evi satın almanız gerekeceğini unutmayın. Aksi takdirde, kazançlar vergilendirilecektir.

Mint’in başka yerlerinde

Görüşte, Diva Jain Hindistan’ın ihtiyacı olduğunu söylüyor FTA’lardan oluşan bir ‘erişte kasesi’. Pradeep S. Mehta, Hindistan’ın bir “Robin Hood vergisi”. Parmy Olson, üretken AI’nın ortaya çıkabileceğini savunuyor en büyük karmaşa. Uzun Hikaye GST’nin düşüp düşmediğini anlatıyor eyaletler arası eşitsizlikler.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın