Yeni Huobi Raporu, Kripto Para Piyasasının Bu 2 Ülkede ‘En Olgun’ Olduğunu Ortaya Koyuyor

Bitcoin (BTC) ve kripto, Amerikalıların yalnızca %13,7’si tarafından kullanılıyor, ancak herkesten daha fazla döviz hacmi yaratıyorlar.

Huobi borsası tarafından derlenen en son veriler, 2022’de ABD’nin en “olgun” kripto para piyasası olduğunu doğruluyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam kriptoda başı çekiyor

Bu yıl Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki ağır düşüşlere rağmen, dünya çapındaki ilgi “son derece aktif” olmaya devam ediyor ve liderler sürpriz olabilir.

Huobi Global’in bir iştiraki olan Huobi Research, en son yıllık raporunda, ABD’nin küresel merkezi borsa (CEX) hacminin %9,2’sini oluşturduğunu ortaya koydu. DeFi söz konusu olduğunda, rakam daha da yüksek — küresel hacimlerin %31,8’i.

Aynı zamanda, kripto kullanan nüfusun yüzdesi, diğer bazı yetki alanlarındaki kadar yüksek değil. Rapora göre Amerikalıların %13,7’si kripto kullanıyor, bu oran incelenen 15 ülke arasında lider olan Vietnam’da %20,3.

Kripto piyasası geliştirme tablosu (ekran görüntüsü). Kaynak: Huobi

Bununla birlikte, genel olarak ABD, herhangi bir rakibin çok önünde “kripto piyasası olgunluğu” için en yüksek normalleştirilmiş puanı elde etti. Listenin ikinci sırasında, Amerika Birleşik Devletleri için 91.9’a karşı 35 puanla Vietnam var.

Bununla birlikte Huobi, Vietnam’ı “kripto para biriminde en yüksek benimseme oranına” sahip ülke olarak tanımlıyor ve hem Güney Kore hem de Japonya’daki kripto ticaret sahnesini “son derece aktif” olarak nitelendiriyor.

“Japonya ve Güney Kore, borsalara muazzam trafik sağladı. Asya’da özellikle Güney Kore yüzde 7,4 ile ikinci, Japonya yüzde 3,85 ile altıncı sırada yer aldı.”

Yelpazenin diğer ucunda ise en düşük olgunluk puanına sahip ülkeler sırasıyla 5,9, 9,4 ve 14,5 ile Çin, Singapur ve Güney Kore’dir.

Ülkelere göre kripto olgunluk puanları (ekran görüntüsü). Kaynak: Huobi

Düzenleyici genişleme oranı ve kripto para biriminin bir teknoloji olarak kabulü göz önüne alındığında, Singapur konumuyla öne çıkıyor.

Huobi, “Singapur, doğal olarak kripto oyuncularını da içeren çok sayıda yenilikçi ve tek boynuzlu at şirketini cezbeden teknoloji girişimleri için en iyi yer haline geldi” diye yazdı:

“Singapur, kripto endüstrisi için yüksek tolerans ve açıklığı koruyor: düzenlemeler uygulanıyor, ancak hala yenilik için çok yer var.”

Yine de rapor, Singapur’un kripto ticareti yapan nüfusunun yalnızca %4,9’unu tanımlıyor ve küresel CEX hacimlerinin %0,8’ine katkıda bulunuyor ve internet nüfus endeksi yalnızca 2/100.

“Uygun” düzenleme, FTX siyah kuğusunu önleyecektir

Bu arada rapor, FTX skandalının ardından düzenleyici durumun kripto için zayıf olduğunu kabul ediyor.

İlgili: Gri Tonlama bir sonraki FTX olacak mı?

Buna rağmen, Terra fiyaskosu ve Three Arrows Capital (3AC) iflasının daha da acil olması nedeniyle, FTX’in kripto için yılın en büyük felaketi olmadığını söylüyor.

“FTX iflası, Terra ve 3AC’nin çöküşünden sonra 2022’deki en etkili üçüncü olaydır” yorumunda bulundu:

“FTX davasının ana konuları, fonların zimmete geçirilmesi, Alameda Research ile iştirak işlemleri vb. Ancak, çeşitli ülkelerdeki kripto varlıklarına ilişkin düzenlemeler uygun bir şekilde yürürlükteyse, FTX olayı gerçekleşmeyecek.”

Cointelegraph, FTX’i çevreleyen son olaylar ve bunun kripto piyasası üzerindeki etkisi hakkında kapsamlı bir şekilde rapor vermeye devam ediyor.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın