Yeni Ceo, Ftx’in “Bir Organizasyonun Her Seviyesindeki Kurumsal Kontrollerin Mutlak Bir Başarısızlığı” Olduğunu Söylüyor

İflas davası sırasında kripto borsası FTX’in CEO’luğunu devralan John Ray, 13 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri Mali Hizmetler Komitesi huzuruna çıkmasından önce ayrıntılı yazılı ifade verdi.

“FTX’in Çöküşünü Soruşturmak, Kısım I” duruşması için sunulan ifadede Ray, iflas mahkemesinde ileri sürülen iddiaların birçoğunu yineledi ve çöküşün kısmen “kontrolün mutlak olarak FTX’in ellerinde yoğunlaşmasına” bağlı olduğunu söyledi. son derece deneyimsiz ve bilgisiz bireylerden oluşan çok küçük bir grup.” 2000’li yılların başlarında enerji şirketi Enron’un tasfiyesini denetleyen Ray, FTX’teki liderliğin tüketici varlıklarını korumak için gerekli “hemen hemen hiçbir sistemi veya kontrolü uygulamada başarısız olduğunu” ekledi.

Ray, “Kariyerim boyunca, finansal tabloların eksikliğinden herhangi bir iç kontrol veya yönetişimin tamamen başarısızlığına kadar, bir organizasyonun her seviyesinde kurumsal kontrollerin bu kadar kesin bir şekilde başarısız olduğunu hiç görmedim” dedi.

FTX CEO’su, selefi Sam Bankman-Fried’in neredeyse aynı duruşmada görünmesi planlanan iddialarına da karşı çıktı. Bankman-Fried, borsanın iflas başvurusunu takiben yaptığı birçok röportajda, FTX Group bünyesindeki türev borsası olan FTX US’nin muhtemelen ödeme gücüne sahip olduğunu ve belirli koşullar altında kullanıcıları bir bütün haline getirebileceğini söyledi.

Ancak Ray’in yazılı açıklamasına göre, “FTX US, FTX.com’dan bağımsız olarak çalıştırılmadı” ve bir banka hücumunu önlemek için Bölüm 11’e başvurulması gerekiyordu:

“Dosyalama tarihinden bu yana, FTX US’deki defterler ve kayıtlar ve FTX US ile diğer FTX Group şirketleri arasındaki birçok ilişki daha net hale geldikçe, bunun doğru karar olduğundan daha da emin oldum.”

FTX CEO’su 16 Kasım’da Bankman-Fried’in şirkette veya yan kuruluşlarında “devam eden bir rolü olmadığını” ve “onlar adına konuşmadığını” söyledi. SBF, bir ‘özür turu’ kapsamında borsanın düşüşüne yol açan olaylardaki rolünü detaylandıran röportajlar vermeye devam etti.

Ray’in iflas başvurusuna yol açan olaylara ilişkin dökümü, FTX’ten gelen müşteri varlıklarının Alameda Research’ten gelen varlıklarla “karıştığını” ve söz konusu varlıkları marj ticareti için kullanan ve müşterileri “büyük kayıplara” maruz bırakan hedge fonu içeriyordu. 2021’den 2022’ye kadar “harcama çılgınlığına” girdi, firmaları satın aldı ve yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım yaptı.

İlişkili: SBF, Senato duruşmasını kaçırıyor ancak Meclis’te ifade verme sözü veriyor: Kanun Deşifre Edildi

Meclis komitesi duruşması, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu başkanı Rostin Behnam’ın tek tanık olduğu Senato Tarım Komitesi’nin 1 Aralık’ta yaptığı duruşmanın ardından FTX’in çöküşünü araştıran ikinci duruşma olacak. Senato Bankacılık Komitesi ayrıca 14 Aralık’ta Hollywood yıldızı Ben McKenzie, yatırımcı Kevin O’Leary, hukuk profesörü Hilary Allen ve Cato Enstitüsü’nün Para ve Finans Merkezi’nde mali düzenleme çalışmaları direktörü Jennifer Schulp’un katılacağı bir duruşma planladı. Tanık olarak görünen alternatifler.

Yorum yapın