Yeni Bis Raporunun Kızılderililer Ve ‘Şifreli’ Cazibeleri Hakkında Söyledikleri

Rapor, coğrafi olarak yeni kullanıcı edinimi, satış ve satın alma kalıpları, “balinalar” (1000-100.000 bitcoin sahipleri) ve “kamburlar” (100.000 bitcoin’den fazla sahipleri) hakkında tutma analizi hakkında ayrıntılı bir analiz yapar.

Hindistan kullanıcılarının dağılımı

Tam Resmi Görüntüle

Hindistan kullanıcılarının dağılımı

Rapor, perakende benimseme için en belirleyici tek faktörün fiyat artışı olduğunu (şaşırtıcı değil) analiz ediyor ve yeni kullanıcı indirmeleri, 2 aylık bir gecikmeyle bitcoin fiyat değişikliklerinin trendlerini yansıtıyor. Küresel kripto perakende kullanıcılarının %40’ı 35 yaşın altındaki erkeklerdir. Bitcoin fiyatları yükseldikçe ve daha küçük perakende kullanıcıları satın alırken, daha büyük sahipler (hem “balinalar” hem de özellikle “kamburlar”) satıyordu. Yine, bu bulguların çoğu sezgiseldir, ancak çok eski zamanlardan beri hüküm süren insani açgözlülük ve korku duyguları da sezgiseldir.

Makale ayrıca tüm G20 ülkelerindeki ayrıntılı veri tabanını yayınladı ve böylece Kızılderililer için gizemli cazibeye dair bazı içgörüler sağladı. Raporun veriler hakkında söylediği şey şuydu: “Sensor Tower, iOS veya Google Play hesabı başına benzersiz indirmeleri ölçer. Bu metodoloji, yeniden indirmeler, yani bir kullanıcının aynı uygulamayı aynı cihaza veya aynı iOS veya Google Play hesabından yeni bir cihaza yüklemesi, silmesi ve ardından yeniden yüklemesi gibi nedenlerle çifte sayımı önler. Etkin kullanıcı, belirli bir zaman diliminde (örneğin, bir gün, hafta veya ay) bir uygulamada en az bir oturumu olan herhangi bir kullanıcı olarak tanımlanır. “Verilere bu girişin dışında, işte Hindistan’ın bakış açısından verilerden bazı ilginç içgörüler.

Çeşitli kripto uygulamalarının/işlemlerinin Hindistan’daki benzersiz kurulumları 30 milyona yakın kullanıcıdır (veriler Haziran 2022’ye kadar). Yalnızca FY22’de, yaklaşık 20 milyon yeni benzersiz yükleme gerçekleşti. Perspektif olarak, MY22’de borsalara 20 milyon yeni yatırımcı eklendi. (kaynak: NSE) ve yatırım fonu endüstrisi tarafından yaklaşık 12 milyon benzersiz yatırımcı eklendi (Haziran’da sona eren 12 ay boyunca – yeni oluşan bir kripto endüstrisinin ana akım haline geldiğini ve birçok Hintlinin dikkatini çektiğini gösteriyor – diğer birçok geleneksel hisse senedi ve yatırım fonu yatırım yolu ile karşılaştırılabilir).

Hintli kullanıcıların yeni benzersiz yükleme payının diğer G20 ülkelerine kıyasla nasıl bir eğilim gösterdiğini görmek ilginç. ABD benimsemede aslan payına sahip olmaya devam ederken, diğer dört ülke pazar paylarında önemli bir artış gördü: Güney Kore, Türkiye, Brezilya ve Hindistan.

Hindistan pazarının yeni benzersiz yüklemelerdeki payı, şeytanlaştırma öncesi %2-3’ün altındayken, şeytanlaştırmadan sonraki 12 ayda yaklaşık %7-11’e yükseldi. Bitcoin 2018 ve 2019’da durgunlaşırken pazar payı da tekrar %2-3 seviyelerine geldi. Ve ardından kilitlenme, Hindistan’ın kriptoyu benimsemesinde sihrini gerçekleştirdi – Temmuz 2020’de küresel pazar payının %20’sine kadar yükseldi ve ikinci Covid dalgasının sona ermesinden bu yana, yeni benzersiz kurulumlardaki Hindistan pazar payı çift haneli rakamlara ulaştı.

Ve son olarak, kullanıcıların dağılımı, bir uygulama ilk indirildiğinde bitcoin fiyat seviyesini temel alıyor, Hintli kullanıcıların yaklaşık %77’sinin bitcoin başına 20.000 $’dan daha yüksek seviyelere geldiğini gösteriyor.

Hintliler tarafından yatırılan para miktarı ve dolayısıyla kayıpların boyutu bilinmemekle birlikte, muhtemelen hacim olarak Hintli kullanıcıların beşte dördü ve G20 (eski Hindistan) kullanıcılarının dörtte üçü zarar ediyor. . Hintli kullanıcıların %60’ı ilk kez bitcoin fiyatları 40.000 doların üzerinde işlem yaparken uygulama yükledi!

Kripto dünyası güçlü fiyat hareketleri sergiledi, bu yüzden şu anki bölüm sadece bir sinyal olabilir, ancak bu kullanıcıların davranışlarını görmek ilginç olacak – HODL’a devam edecekler mi yoksa sabırları mı tükenecek? Sadece zaman gösterecek….

Harish Krishnan, Kotak Yatırım Fonu’nda kıdemli fon yöneticisidir (hisse senetleri). Bu makale, yatırım tezi veya başka türlü kripto hakkında herhangi bir görüş sunmamaktadır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın