Yargıç Reddetme Önergesini Reddettiğinden, Google ABD’deki Antitröst Davasında Gerilemeyle Karşı Karşıya – apk haber

Cuma günü bir federal yargıç, Google’ın hükümetin kendisine karşı açtığı antitröst davasını reddetme önerisini reddetti.

ABD Bölge Yargıcı Leonie Brinkema, Google’ın çevrimiçi reklamcılık dünyasında tekelci güce sahip olduğu iddiasıyla açılan davanın bütünüyle devam edebileceğine hükmetti.

Kararı, İskenderiye’deki federal mahkemede Google için ikinci başarısızlık oldu. Google daha önce New York’ta birkaç yıldır devam eden benzer bir dava ile davayı birleştirmeye çalışmıştı. Ancak Brinkema geçen ay, davanın anlaşmazlıkları hızlı bir şekilde karara bağlamasıyla “Rocket Docket” olarak bilinen İskenderiye adliyesinde görülebileceğine hükmetti.

Dava, Google’ın tüketicilerin zararına çalışan çevrimiçi reklamcılıkta sanal bir tekele sahip olduğunu iddia ediyor. Şikayet, Google’ın “dijital reklamcılığı kolaylaştırmak için yayıncılar, reklamcılar ve komisyoncular tarafından kullanılan geniş bir yüksek teknoloji araçları yelpazesinin kontrolünü ele geçirmek için sistematik bir kampanya yürüterek reklam teknolojisi endüstrisindeki meşru rekabeti bozduğunu” iddia etti.

Google, kısmen hükümetin Google’ın sözde tekelini çok dar tanımlaması nedeniyle davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Google’ın avukatları, davanın reklamverenlerin, örneğin Google’dan bağımsız olarak kendi reklam platformlarını çalıştıran Facebook ve TikTok gibi devasa sosyal medya platformlarında reklam verme kabiliyetini hesaba katmadığını iddia ediyor.

Google, mahkeme belgelerinde, çok sayıda açık hava amfitiyatrosunun sahibi ve işletmecisi olan bir konser organizatörü olan Live Nation’a karşı açılan başarısız bir antitröst davasına benzetme yaptı.

Dava, Live Nation’ın amfitiyatrolar üzerinde tekel sahibi olduğunu iddia etti, ancak bir yargıç, davacıların kısmen kapalı konser salonları ve arenalar gibi amfitiyatro mekanlarına makul alternatifleri dikkate almadıkları için bir tekel kanıtlayamadığına karar verdi.

Brinkema, Google’ın tekelini elinde tuttuğu iddia edilen pazarın nasıl tanımlanacağı sorusunun davanın kilit konusu olacağını söyledi, ancak bu ön aşamada hükümetin iddialarının davanın ilerlemesi için yeterince makul olduğunu söyledi. Ancak hükümetin ispat yükü mahkemede artacaktır.

Duruşmanın ardından Google, küresel reklamlardan sorumlu başkan yardımcısı Dan Taylor’dan yaptığı açıklamada, davanın “Amazon, Apple, Meta, Microsoft ve TikTok gibi yüzlerce şirketle rekabet ettiğimiz günümüzün dinamik dijital reklamcılık alanının gerçekliğini görmezden geldiğini” söyledi. ”

Açıklamada, davanın “inovasyonu yavaşlatacağı, reklam ücretlerini artıracağı ve binlerce küçük işletme ve yayıncının büyümesini zorlaştıracağı” belirtildi.

Aralarında Virginia, California, Colorado, Connecticut, New Jersey, New York, Rhode Island ve Tennessee’nin de bulunduğu bazı eyaletler Google’a karşı davacı olarak davaya katıldı.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın