Yapay Zeka ve Yaratıcı Kontrol Üzerindeki Savaş – apk haber

Hollywood yazarlarının grevi bu hafta maaş yüzünden patlak verdi, ancak Netflix ve Disney gibi stüdyoların gelecekte insan yazarların yerini alacak yapay zekayı reddetmesi grev sıralarında yalnızca öfke ve korkuyu körükledi.

ChatGPT gibi AI programları, insan konuşmasını ürkütücü bir şekilde taklit etme konusunda hızla gelişen yetenekleriyle son zamanlarda birçok sektörü ürküttü. Beyaz Saray bu hafta potansiyel riskleri tartışmak için Big Tech’i çağırdı.

Pazartesi günü çöken stüdyolar ve yayıncılarla haftalarca süren görüşmelerin bir parçası olarak Amerika Yazarlar Birliği, AI kullanımını düzenlemek için bağlayıcı anlaşmalar istedi.

Tekliflere göre, yapay zeka tarafından yazılan hiçbir şey “edebi” veya “kaynak” malzeme – kimin telif alacağına karar veren endüstri terimleri – olarak kabul edilemez ve WGA üyeleri tarafından yazılan senaryolar “yapay zekayı eğitmek için kullanılamaz”.

Ancak WGA’ya göre stüdyolar “teklifimizi reddetti” ve “teknolojideki gelişmeleri tartışmak” için yalnızca yılda bir kez toplanma teklifiyle karşılık verdi.

Netflix’in hit filmi “Bird Box”ın yazarı olan WGA müzakere komitesi üyesi Eric Heisserer, “Bunu bize karşı nasıl kullandıkları hakkında bir toplantı yapmayı teklif etmeleri çok hoş!” diye şaka yaptı.

“Sanat bir makine tarafından yaratılamaz. Hikayenin kalbini ve ruhunu kaybediyorsun… Demek istediğim, ilk kelime ‘yapay’,” dedi AFP’ye akış devinin Hollywood HQ Cuma günü önündeki grev hattında.

Yazarlar bunu zaten biliyor olsalar da, tehlike şu ki “teknoloji şirketlerinin kendileri için öğrenmek amacıyla işi mahvetmelerini izlemek zorundayız” dedi.

– ‘Sadece senaryo değil’ –

AFP’ye grev sıralarında konuşan birkaç televizyon ve film yazarı, işlerinin bilgisayarlarla yapılabileceğine inanırken, stüdyoların ve yayıncıların bunun olabileceğine dair bariz inancı suratlarına fazladan bir tokat oldu.

Silikon Vadisi şirketlerinin yazarlar için uzun vadeli sözleşmeler gibi birçok geleneksel uygulamayı alt üst ettiği Hollywood’daki kemer sıkan yöneticilerin, bir sonraki hit şovlarını bilgisayarlara yazdırarak maliyetleri daha da düşürmeye çalışabileceklerinden korkuyorlar.

Üst düzey Hollywood yöneticilerinin bu hafta Beverly Hills’te düzenlenen Milken Enstitüsü Küresel Konferansı’ndaki yorumları, yazarların endişelerini gidermek için hiçbir şey yapmamış olacak.

Film yapımcısı Todd Lieberman, “Önümüzdeki üç yıl içinde yapay zeka tarafından yazılmış bir filmin yapıldığını göreceksiniz… iyi bir film” dedi.

“Sadece senaryolar değil. Kurgu, hepsi… bir filmin storyboard’ı, herhangi bir şey,” diye ekledi Fox Entertainment CEO’su Rob Wade.

“Gelecekte AI, belki gelecek yıl veya sonraki yıl değil, ama 10 yıldan bahsediyorsak? AI kesinlikle bunların hepsini yapabilecek.”

Stüdyoların WGA görüşmelerindeki çöküşe ilişkin kendi açıklamaları daha incelikli bir yaklaşım sunuyordu.

AFP ile paylaşılan bir brifing notunda, yazarların aslında AI’yı yasaklamak istemediklerini ve ücretlerini etkilemediği sürece onu “yaratıcı süreçlerinin bir parçası olarak” kullanmaktan mutlu göründüklerini söylediler.

Stüdyolar, bu senaryonun “yapmayı taahhüt ettiğimiz çok daha fazla tartışma gerektirdiğini” söyledi.

– ‘Korkuluk’ –

Netflix’in hit filmi “Bridgerton”un 39 yaşındaki yazarı Leila Cohan’a göre yapay zekanın yazarlar için tek faydası, karakterlere isim bulmak gibi “yoğun işlerle” sınırlı.

Ancak stüdyoların “AI ile inanılmaz derecede kötü ilk taslaklar yapmaya başlayabileceğini ve ardından yeniden yazma için yazarları işe alabileceğini” tahmin etti.

“Bence bu kesinlikle çok korkutucu bir olasılık… Bunu şimdi ele almamız çok akıllıca” dedi.

Gerçekten de, 2007-08’deki son Hollywood grevi, yazarlara şovlarının veya filmlerinin çevrimiçi izlenmesi için ödeme alma hakkını kazandırdı – internet üzerinden izlemenin emekleme döneminde olduğu bir zamanda, son derece ileri görüşlüydü.

O zamanlar Netflix daha yeni çevrimiçi izlemeye başlamıştı ve Disney+ ve Apple TV+ gibilerinin çıkmasına on yıldan fazla zaman vardı.

Yapay zekanın yazmada hiçbir rolü olmadığına inanan bilimkurgu yazarı Ben Ripley için bile, artık “korkuluklar çekmek” için yasa çıkarmak “çok gerekli”.

Yazarlar “özgün olmak zorundadır” dedi. “Yapay zeka, özgünlüğün antitezidir.”

Tüm Son Film Haberlerini ve Eğlence Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın