Yapay Zeka ‘Önümüzdeki Birkaç Yıl İçinde’ İşlerin Yüzde 80’inin Yerini Alabilir: Uzman – apk haber

Önde gelen bir yapay zeka gurusu olan ABD-Brezilyalı araştırmacı Ben Goertzel, yapay zekanın önümüzdeki yıllarda insan işlerinin yüzde 80’inin yerini alabileceğini ancak bunun iyi bir şey olduğunu söylüyor.

Matematikçi, bilişsel bilim insanı ve ünlü robot yaratıcısı 56 yaşındaki Goertzel, “Yapay Genel Zeka” veya AGI – insanın bilişsel yeteneklerine sahip yapay zeka yaratmak için kurduğu bir araştırma grubu olan SingularityNET’in kurucusu ve genel müdürüdür.

Uzun saçları ve leopar desenli kovboy şapkasıyla Goertzel, geçen hafta dünyanın en büyük yıllık teknoloji konferansı olan Rio de Janeiro’daki Web Zirvesi’nde provokatör modundaydı ve AFP’ye verdiği bir röportajda AGI’nin sadece birkaç yıl uzakta olduğunu ve aleyhte konuştuğunu söyledi. yapay zeka araştırmalarını engellemeye yönelik son çabalar.

– İnsanlar kadar zeki mi? –

S: İnsan bilişsel yeteneklerine sahip yapay zekadan ne kadar uzaktayız?

“Makinelerin gerçekten insanlar kadar akıllı olmasını ve bilinmeyenle başa çıkmada çevik olmasını istiyorsak, o zaman eğitim ve programlamalarının ötesinde büyük adımlar atabilmeleri gerekir. Ve henüz orada değiliz. Ama oraya varmamıza onlarca yıl değil, yıllar olduğuna inanmak için nedenler olduğunu düşünüyorum.”

– AI riski –

S: ChatGPT gibi yapay zeka etrafındaki tartışmalar ve riskleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Bazılarının savunduğu gibi altı aylık bir araştırma molası verilmeli mi?

“Bence onu duraklatmamız gerekmiyor çünkü tehlikeli bir insanüstü yapay zeka gibi… Bunlar çok ilginç yapay zeka sistemleri, ancak insan düzeyinde genel zekalar gibi olamıyorlar çünkü karmaşık çok aşamalı akıl yürütme yapamıyorlar. , bilim yapmanız gerektiği gibi. Eğitim verilerinin kapsamı dışında çılgınca yeni şeyler icat edemezler.

“Ayrıca yanlış bilgi yayabilirler ve insanlar bu nedenle onları durdurmamız gerektiğini söylüyor. Bu benim için çok garip. Neden interneti yasaklamadık? İnternet tam olarak bunu yapıyor. Size parmaklarınızın ucunda çok daha fazla bilgi verir. Ve saçmalık ve yanlış bilgi yayıyor.

“Özgür bir topluma sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum. İnternetin yasaklanmaması gerektiği gibi, bunu da yasaklamamalıyız.”

– İstihdam tehdidi –

S: İnsanların işlerini değiştirme potansiyelleri bir tehdit değil mi?

“Tahminime göre, bir AGI olmadan insanların yaptığı işlerin belki yüzde 80’ini geçersiz kılabilirsiniz. Tam olarak bir ürün olarak ChatGPT ile değil. Ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde takip edecek olan bu tür sistemlerle.

“Bunun bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. Bence bu bir fayda. İnsanlar geçimlerini sağlamak için çalışmaktansa hayatlarında yapacak daha iyi şeyler bulabilirler… Hemen hemen evrak gerektiren her iş otomatikleştirilebilir olmalıdır.

“Gördüğüm sorun, yapay zekaların bir insan işini birbiri ardına geçersiz hale getirdiği ara dönemde … Tüm sosyal sorunları nasıl (nasıl çözeceğimi) bilmiyorum.”

– Pozitif AI’lar –

S: Robotlar bugün toplum için ne yapabilir ve AGI başarılırsa gelecekte ne yapabilecekler?

“Yapay zeka ile çok şey yapabilirsiniz.

“Rio Web Zirvesi’nde Grace gibi (bir robot hemşire) sergiledik. ABD’de pek çok yaşlı insan, huzurevlerinde yalnız başına oturuyor. Ve fiziksel durum açısından kötü değiller – tıbbi bakım, yiyecek ve büyük ekran TV’niz var – ama duygusal ve sosyal destek açısından kötüler. Dolayısıyla, içine insansı robotlar enjekte ederseniz, bu, sorularınızı yanıtlayacak, hikayelerinizi dinleyecek, çocuklarınızı aramanıza veya çevrimiçi bir şey sipariş etmenize yardımcı olacak, o zaman insanların hayatlarını iyileştiriyorsunuz. Bir AGI’ye ulaştığınızda, onlar daha da iyi arkadaş olacaklar.

“Bu durumda, insan işlerini ortadan kaldırmıyorsunuz. Çünkü temelde, hemşirelik ve hemşirelik asistanlığı yapmak isteyen yeterince insan yok.

“Bence eğitim, ev içi yardımın yanı sıra insansı robotlar için de harika bir pazar olacak.”

– Düzenleme –

S: AI’nın olumlu bir etkiye sahip olması için hangi düzenlemeye ihtiyacımız var?

“İhtiyacınız olan şey, iyi şeyler yapmak için bu yapay zekaları geliştiren toplumdur. Ve AI’ların yönetişimi, nüfus arasında bir şekilde katılımcı olacak. Bütün bunlar teknik olarak mümkündür. Sorun şu ki, AI araştırmalarının çoğunu finanse eden şirketler iyi şeyler yapmayı umursamıyor. Hissedar değerini maksimize etmeyi önemsiyorlar.”

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın