Yapay Zeka Çip Devi Nvidia, Trilyon Dolar Değerlemeye Yaklaştı – apk haber

Yapay zeka patlamasında imrenilen çiplerde uzmanlaşmış bir ABD firması olan Nvidia’nın piyasa değeri, şirketin üç aylık kazanç beklentilerini aşmasının ardından Perşembe günü bir trilyon dolara yaklaştı.

Nvidia hisseleri yüzde 27’ye kadar yükseldi ve onları 900 milyar doların üzerinde bir piyasa değeriyle rekor bir performansa doğru yönlendirdi.

Nvidia bir trilyona ulaşırsa, yalnızca beş şirketten oluşan bir kulübe katılacak – petrol devi Suudi Aramco hariç tümü ABD’li teknoloji devleri.

Nvidia’nın yongaları, dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerinden karmaşık içeriği yalnızca saniyeler içinde üretmek için gereken bilgi işlem yükünü sağlayabilen üretken yapay zeka devriminin merkezi bir bileşenidir.

Şirket Perşembe günü, çoğu tahminden yüzde 50 daha yüksek olan 11 milyar dolarlık gelir rehberliğiyle piyasaları şaşkına çevirdi.

Wedbush menkul kıymetlerinden bir notta, “Bu bir oyun değiştirici ve teknoloji alanında büyük bir dalgalanma etkisine sahip olacak” dedi.

Perşembe günkü büyük hamleden önce, OpenAI’den ChatGPT ve Google’dan Bard gibi yapay zeka sohbet robotlarına yönelik çılgınlığın ortasında Nvidia’nın hisseleri 2023’te ikiye katlanmıştı.

– ‘Nvidia’nın peşinde’ –

Otuz yıl önce Amerikalı-Tayvanlı mühendis Jen-Hsun “Jensen” Huang tarafından kurulan bu az bilinen şirket, başlangıçta video oyun dünyasında bir yıldızdı.

Silikon Vadisi merkezli şirket, görüntü kalitesini artıran ve oyuncular için yanıt gecikme süresini ortadan kaldıran grafik işleme birimleri (GPU’lar) ile uzun süredir biliniyor.

GPU’ların karmaşık görevleri aynı anda ustalıkla halletme yeteneği, onları hem grafikler hem de yapay zeka ile ilgili işleme türleri söz konusu olduğunda geleneksel bilgisayar çiplerinden üstün kılar.

Bağımsız teknoloji analisti Rob Enderle, AFP’ye “Nvidia, yapay zeka ile bir nevi eşanlamlı hale geldi” dedi.

Şirket, “neredeyse yirmi yıldır yapay zeka patlamasına yatırım yapıyor. Bir fırsat gördüler ve şimdi herkes bunun peşinde” dedi.

Veri merkezlerinde kullanılan bazı GPU’ların her biri on binlerce dolara mal oluyor, bu da Nvidia’ya büyük getiriler sağlarken, aynı zamanda yapay zeka inovasyonunun geleceğinin daha küçük şirketlere ulaşamayacağına dair endişeleri artırıyor.

Nvidia gibi dış sağlayıcılara bağımlılıklarından rahatsız olan ABD teknoloji devleri, kendi çiplerini geliştirmek ve teknolojiyi şirket içine getirmek için büyük yatırımlar yapıyor.

Nvidia’nın hisse fiyatı artışı, esasen kişisel bilgisayarlara olan talebin azalması nedeniyle bu yıl pazarda bir yavaşlama öngören diğer yonga üreticilerininkiyle çelişiyor.

Bu eğilim, Nvidia’nın video oyunu gelirlerinde keskin bir düşüşe yol açtı, ancak yapay zeka güdümlü veri merkezi etkinliğindeki büyüme bu yavaşlamayı telafi etti.

(Bu haber News18 ekibi tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden (AFP) yayınlanmıştır)

Yorum yapın