Yapay Zeka Arama Motorunuzu Nasıl Değiştirecek? Yepyeni Bir “Google Arama” Deneyiminin Açıklanması – apk haber

Google bu haftanın başlarında, Microsoft destekli ChatGPT’nin rakibi olan Bard’ı platformunda yapay zeka kullanımını genişletirken 180 ülkeye açacağını söyledi.

Silikon Vadisi’ndeki yıllık Google geliştiriciler konferansındaki yöneticiler, üretken yapay zekanın teknoloji devinin lider kuruluşlarını güçlendirmek için de kullanılacağını söyledi. arama motoru.

Google CEO’su Sundar Pichai, etkinlik için bir araya gelen binlerce geliştiriciye “Bir süredir AI uyguluyoruz, üretken AI ile bir sonraki adımı atıyoruz” dedi. “Arama da dahil olmak üzere tüm temel ürünlerimizi yeniden tasarlıyoruz” dedi. .

Aramada Yakalamak için Yarış

Google, ChatGPT benzeri güçleri Bing arama motoru da dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine entegre etmek için acele eden rakibi Microsoft’a yetişmek için yarışıyor.

Microsoft’un yapay zekaya atılışı, teknolojinin topluma yönelik potansiyel tehdidine ilişkin korkulara rağmen geldi, buna dezenformasyonun yayılması üzerindeki etkisi ve tüm iş kategorilerini geçersiz kılıp kılmayacağı da dahil.

Google Arama’dan Cathy Edwards, yeni deneyimin sohbet robotu tarafından “güçlendirilen” bir aramaya benzer olacağını söyledi. Diğer Google yöneticileri, üretken yapay zekanın Gmail, fotoğraf düzenleme, çevrimiçi çalışma araçları ve daha fazlasına nasıl dokunduğunu ortaya koydu.

Kıdemli ürün direktörü Jack Krawczyk bir brifing sırasında şirketin yapay zeka çabalarının “cesur ve sorumlu” bir şekilde yürütüleceğini söyledi. Google’ın genişlemesi, Bard için bir bekleme listesini kaldırması ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların aylar sonra İngilizce olarak onunla etkileşim kurmasına izin vermesi anlamına geliyordu. ABD ve İngiltere’de test ediyor.

Arama Motorunuz Nasıl Değişir?

Arama söz konusu olduğunda, bir şeyi “Google’da arama” eylemi şimdiye kadar tanık olduğunuz en şiddetli dönüşümlerden geçmek üzeredir. Bugün Amerika. Büyük hacimli bilgileri çok kompakt bir şekilde özetleme kapasitesi, üretken yapay zekanın altında yatan teknolojinin en şaşırtıcı özelliklerinden biridir. Pratikte bu, çok sayıda kaynaktan veri alıp hepsini bir araya getirip size tam olarak istediğinizi tek bir yanıtta sunabileceği anlamına gelir. Ayrıca, son derece kapsamlı taleplerde bulunma ve inanılmaz derecede ayrıntılı yanıtlar alma seçeneği sunar.

Rapor, insanlardan bir tatil gezisi düzenleme senaryosunu düşünmelerini istedi. Rapora göre, geleneksel olarak, muhtemelen o bölgede yapılacak şeyler arayarak başlarsınız, ardından kalacak bir yer bulursunuz. Bunu takiben civarda nezih restoranlar arayabilirler. Ardından, bir tür güzergahı dikkatlice bir araya getirerek, onlarca veya yüzlerce bağlantıdan geçersiniz.

Yalnızca spagetti yiyen gençleri ve geceleri mükemmel kokteyller isteyen ebeveynleri barındırırken, tüm etkinlikleri ve tüm restoranları kapsayan dört kişilik bir aile için Google’dan beş günlük bir plan isteyebileceksiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, tüm bunları tek bir yanıtta başarabilir.

Aramalarınız satın almaya odaklanıyorsa, yeni sürüme geçirilmiş Google size yalnızca yapmak istediğiniz kadar ayrıntılı bir istek için en iyi seçenekler hakkında tavsiyeler vermekle kalmayacak, aynı zamanda ne gerekiyorsa onu en iyi şekilde nasıl kullanacağınıza veya başaracağınıza dair yardımcı bilgiler de sağlayacaktır. satın aldığınız şeyle alakalı.

Bu yeni arama yeteneklerinin özellikle dikkat çekici yanı, bir konu hakkında ek araştırma yapma isteği uyandırmasıdır. Belirli bir konuyu biraz daha derinlemesine araştırmak çok daha kolay (ve daha keyifli), internetin muazzam kaynaklarını hiç olmadığı kadar kullanışlı hale getiriyor.

Riskli teknoloji?

Bing’in yapay zeka destekli yeni sürümüne bir soru sorduğunuzda, yanıtla birlikte yanıt verir. Bu, çok sayıda sonuç aldığınız ve en iyisini seçmeden önce size gösterilen çeşitli bağlantıları değerlendirmeniz gereken arama motorlarını kullandığımızdan farklıdır.

Bana göre Bing’in yapay zeka sürümündeki sorun, size doğru yanıtı vermesi için ona güvenmeniz gerektiğidir. Bilgileri toplayıp kendi başınıza karar vermiyorsunuz. AI her zaman doğru değildir, ancak öğreniyor ve daha akıllı hale geliyor, Forbes bir raporda söyledi.

Google’ın duyuruları, rakip Microsoft’un, ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI tarafından yapılan modellerle desteklenen üretken yapay zeka programlarına genel erişimi genişletmesinden bir hafta sonra geldi.

Wedbush analisti Dan Ives, yatırımcılara yazdığı bir notta, “Bu, Google ve Microsoft’un pazar payı için kafa kafaya girdiği AI savaşında belirleyici bir an olabilir.” Dedi.

Analist, Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı erken yatırımın “bu Game of Thrones Battle for Big Tech’te Google’ın şu anda büyük yakalama modunda oynadığı” bir avantaj sağladığını ekledi.

Microsoft’un Bing arama motorunun ve Edge internet tarayıcısının AI ile geliştirilmiş özellikleri kısa süre önce herkesin kullanımına açıldı.

Hizmetler, metinlerin yanı sıra resimlerle de çalışabilme özelliğiyle geliştirildi ve Microsoft, karışıma video eklemeyi planlıyor.

Dünyanın en büyük şirketlerinden ikisinin piyasaya sürmesine rağmen, AI’nın riskleri arasında ses klonları, derin sahte videolar ve inandırıcı yazılı mesajlarla dezenformasyon için potansiyel kullanımları yer alıyor.

Mart ayında bir dizi uzman, güvenli olduklarından emin olmak için zaman tanımak için güçlü AI sistemlerinin geliştirilmesinde bir duraklama çağrısında bulundu.

Milyarder Elon Musk ve Apple kurucu ortağı Steve Wozniak da dahil olmak üzere 1.000’den fazla kişi tarafından imzalanan açık mektupları, Microsoft destekli OpenAI firmasının üretken yapay zeka teknolojisinden kaynaklandı.

Genellikle “yapay zekanın vaftiz babası” olarak anılan tanınmış bir bilgisayar bilimcisi, teknolojinin tehlikeleri hakkında konuşmak için kısa bir süre önce Google’daki işinden ayrıldı.

Yapay zeka sistemlerinin altında yatan bazı teknolojileri yaratan Geoffrey Hinton, yapay zekadan kaynaklanan varoluşsal tehdidin “ciddi ve yakın” olduğunu savundu.

AFP’den gelen girdilerle

Yorum yapın