WhatsApp, BT Bakanının Uyarısının Ardından Hindistan’da Uluslararası Dolandırıcılık Çağrılarındaki Artışa Karşı Hareket Etti

WhatsApp, Hindistan’daki WhatsApp kullanıcılarının Endonezya (+62), Vietnam (+84), Malezya (+ 60), Kenya (+254) ve Etiyopya (+251).

Daha sonra, Bilgi İşlemden Sorumlu Devlet Bakanı Rajeev Chandrasekhar Salı günü bakanlığın konuyu not aldığını ve konuyla ilgili WhatsApp’a bir bildirim göndereceğini söyledi.

O zamandan beri, Meta’nın sahibi olduğu WhatsApp sorunu kabul etti ve uluslararası arama kargaşasını durdurmak için katı önlemler aldığını belirtti. WhatsApp, kullanıcıların aldığı çağrı barajını durdurmak için şirketin bu tür çağrıların sıklığını azaltmak için yapay zeka ve makine öğrenimi sistemlerini hızlandırdığını söyledi.

“Yeni uygulamamız, mevcut arama oranını en az yüzde 50 azaltacak ve mevcut vakayı etkili bir şekilde kontrol edebilmeyi umuyoruz. WhatsApp sözcüsü yaptığı açıklamada, kullanıcılarımız için güvenli bir deneyim sağlamak için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

WhatsApp içinde Block ve Report gibi çeşitli güvenlik araçları sağlamaya, sürekli olarak kullanıcı güvenliği eğitimi ve farkındalığı oluşturmaya ve ayrıca proaktif olarak kötü niyetli kişileri platformumuzdan ayıklamaya devam ediyoruz. Ancak kötü niyetli kişiler, kullanıcıları dolandırmanın farklı yollarını buluyor.”

Çoğunlukla denizaşırı numaralardan gelen istenmeyen aramalar, Hindistan’daki ve dünyadaki kullanıcılar için tehdit oluşturuyor. Bununla birlikte, kesin gündem şu anda net değil, ancak kişisel ve finansal bilgilerini, ister WhatsApp ister e-posta olsun, herhangi bir platformda arama/metin yoluyla ulaşan rastgele hiç kimseye ifşa etmemesi gerektiğini söylemeye gerek yok.

Rajeev Chandrasekhar, bir Twitter mühendisinin, uygulamanın kullanıcıları telefonlarını kullanmadıkları zamanlarda mikrofonlarını kullanarak gözetlediğini öne süren tartışmalı bir tweet’i viral hale geldiğinde WhatsApp’a seslenmişti. Chandrasekhar bunu “kabul edilemez” bir mahremiyet ihlali olarak nitelendirdi.

O zamandan beri, WhatsApp bir açıklama yaptı ve iddia edilen gizliliğin ihlalinin, Twitter mühendisinin kullandığı telefon olan Google’ın Pixel akıllı telefonlarında bulunan bir hatadan başka bir şey olmadığını öne sürdü.

Google konuyu kabul etti ve bunun gerçekten de yakında düzeltilmesi gereken bir hata olduğunu söyledi. Bir Google sözcüsü, “Mevcut araştırmamıza dayanarak, Android’de WhatsApp kullanıcılarını etkileyen bildirilen bu hata, Gizlilik Panosu’nda yanlış gizlilik göstergeleri ve bildirimler üretiyor” dedi.

Yorum yapın