Wemix’in Listeden Çıkarılması Destanı Güney Kore Mahkemesinde Devam Ediyor

Güney Kore’deki bir mahkeme, yerel borsaların Wemade’nin Wemix (WEMIX) tokenlerini listeden çıkarma kararını destekleyerek Wemade’nin listeden çıkarma talebini reddetti.

The Korea Herald’ın Perşembe günü bildirdiğine göre, Seul Merkez Bölge Mahkemesi 7 Aralık’ta Digital Asset Exchange Alliance’ın (DAXA) WEMIX’i büyük Güney Kore borsalarından çıkarma kararını haklı çıkarmak için karar verdi.

Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax gibi Güney Kore’nin en büyük firmalarını temsil eden bir kripto borsa grubu olan DAXA, Wemade’nin ödenmemiş token sayısını düzgün bir şekilde ifşa edemediğini söyledi.

Mahkemenin, belirteç dağıtımının şeffaf bir şekilde raporlanmasının önemini vurgulayarak DAXA’nın konumunu desteklediği bildirildi:

“Kripto varlıkların düzenleyicisi veya borsa gibi fiyatlarını belirleyen mutlak bir yolu yoktur. […] Bu nedenle dağıtım sayısı çok önemli çünkü fiyat arz talep dengesi sonucunda belirleniyor.”

Son karara yanıt olarak Wemade, firmanın DAXA’ya karşı hukuk mücadelesine devam edeceğini ve mahkemenin kararına itiraz edeceğini savundu.

“DAXA’nın kararının adaletsizliğini kanıtlamak için çaba göstermeye devam edeceğiz” diyen firma, dava açmayı da planladığını sözlerine ekledi. Ek olarak firma, ülkedeki ekonomik rekabet için önemli bir düzenleyici otorite olan Kore Adil Ticaret Komisyonu’na şikayette bulunmayı planlıyor.

Mahkemenin kararı, Wemade’nin 28 Kasım’da ihtiyati tedbir için dilekçe vermesinden kısa bir süre sonra, DAXA üye borsalarının Kasım ayı sonunda WEMIX’i listeden çıkarmasından kısa bir süre sonra geldi.

2000 yılında kurulan Wemade, Microsoft da dahil olmak üzere büyük küresel teknoloji şirketleri tarafından desteklenen Güney Koreli bir video oyun geliştiricisidir. Firma, oyunla ilgili Wemix blockchain platformunu 2019’un sonlarında kendi adını taşıyan token ile birlikte piyasaya sürdü.

İlişkili: Güney Kore, yerel belirteçleri listelemek için kripto borsalarını araştırıyor

Wemix kripto para birimi, Kasım ayının sonlarından bu yana listeden çıkarma haberleri arasında hızla düşüyor ve en son haberler arasında daha da fazla kırmızı görüyor. CoinGecko’nun verilerine göre, token son 24 saat içinde değerinin yaklaşık %60’ını kaybetti. WEMIX de son 30 günde %90’dan fazla düştü.

WEMIX 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Bazı raporlara göre, DAXA’nın değerlendirmeleri nedeniyle başı belada olabilecek tek blockchain platformu Wemix değil.

8 Aralık’ta Upbit borsası, DAXA’nın Waves (WAVES) kripto para birimiyle ilgili bir uyarıda bulunduğunu iddia eden bir duyuru yayınladı. Şirket, yatırımcıları korumak için DAXA’nın ortaklaşa yatırım uyarısı ve hatta işlem desteğini sonlandırması gibi önlemler alabileceğini söyledi.

Yorum yapın