Web3 Projeleri Kültürü Sanal Ortama Nasıl Taşıyor?

Meta veri deposu gelecek ya da sektörle etkileşim halinde olan pek çok kişinin iddiası da öyle – Web3 meta veri deposu alanına akan etkinlik miktarıyla desteklenebilecek bir iddia.

2022’nin meta evrenine katılım, Sims benzeri bir video oyununa daha az benziyor ve daha çok, kendilerinin dijital versiyonlarını oluşturmak için meta veri deposunu kullanarak iklim değişikliğinin varoluşsal tehdidiyle karşı karşıya kalan gelecek nesil müşteriler veya ülkelerle bağlantı kurmak için sanal ofisler oluşturan devlet kurumları gibi görünüyor.

Markaların ve kuruluşların metaverse’i kullanma yollarından biri, halihazırda gerçek hayatta düzenledikleri etkinliklere benzer büyük ölçekli sanal etkinliklere ev sahipliği yapmaktır.

Bu tür bir metaverse etkinliği, geçen yıl birçok yinelemede görüldü; bunlardan biri, metaverse’nin Nisan 2022’deki ilk moda haftasıydı. Etkinlik, moda meraklılarını, tasarımcıları ve markaları, gerçeği yansıtan etkinliklere katılmak için sanal gerçekliğe davet etti. -dünya çapındaki moda haftalarındaki yaşam olayları. İkonik moda endüstrisi etkinliğinin dijital versiyonunda podyumlar, DJ liderliğindeki afterpartiler, talkback’ler ve daha fazlası yer aldı.

The Sandbox metaverse’de Haziran ayında bir Pride festivali düzenlendi. Moda haftasına benzer şekilde, fiziksel bir etkinlikte yaşanabilecekler yeniden yaratıldı, ancak festival müdavimlerinin oynayacağı Onur temalı bir oyun gibi yalnızca dijital gerçeklikle mümkün kılınan ekstralarla.

En son Decentraland, Björk, Ozzy Osbourne ve Soulja Boy’un da dahil olduğu mega yıldızlarla dört günlük bir müzik festivali düzenledi. Etkinlik, performans sergileyen sanatçının estetiği ile tasarlanmış birden fazla sahnenin yanı sıra festival müdavimleri için diğer etkileşimli cazibe merkezlerine sahipti.

Bu çapta fiziksel festivaller, popüler Coachella müzik festivali gibi durumlarda yüz binlerce, hatta yüz milyonlarca dolara mal oluyor. Maliyetlerin yanı sıra, bazı festivaller, aylarca fiziksel hazırlık süresiyle birlikte yıllarca ileri düzeyde planlama gerektirir. Bir mega olayı başarmanın büyük bir başarı olduğunu söylemek, onu hafife almak olur.

Festivaller ve moda haftası gibi büyük ölçekli etkinlikler dijitalleşmeye ve metaverse’ye yerleştirilmeye devam ettikçe, böyle bir deneyim yaratmak için ne gerektiği sorusu ortaya çıkıyor. Dahası, fiziksel muadilinden ne farkı var?

Karmaşık ama yaratıcı

Büyük ölçekli meta veri deposu olaylarıyla ilgili olanlar arasındaki ortak nokta, bunun gerçekten karmaşık olmasıdır. Hem planlayıcılar hem de kullanıcılar için çevrimiçi etkinliğin nispeten yeni bir evrimi olduğu için, dahil olan herkes için daha büyük bir öğrenme eğrisi var.

Akhbar Hamid, Sandbox’ta bu yılki Pride festivaline ev sahipliği yapan People of Crypto Lab’ın kurucu ortağıdır. Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Unutulmaması gereken önemli bir şey de festivalleri ve deneyimleri metaverse’e atmanın çok yeni bir deneyim olduğu ve biz bu planın neye benzediğini her gün inşa ediyor ve yaratıyoruz.”

Bu “plan”, sanal dünyaya bağlı olarak farklı bir lojistik ve planlama seti içerir.

İlişkili: Al tech, metaverse tasarımını içerik oluşturucular için erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor

Hamid, The Sandbox örneğini verdi. Henüz tamamen açık bir meta veri deposu olmadığı ve hâlâ alfa sürümünde olduğu için biraz daha fazla planlama yapılması gerekiyor:

“Mevcut dünyalar içinde oluşturup inşa edebileceğiniz ve mevcut kullanıcı deneyimini yeniden şekillendirebileceğiniz metaverse dünyaları ile daha kısa bir zaman diliminde uygulama yapmanıza olanak sağlayabilir.”

Genel olarak, sıfırdan deneyim oluşturmanın aylar sürebileceğini doğruladı ve daha sonra hata testi için ek süre ayrıldı.

Sınırlar mevcut değil

Herkesin yorum yaptığı bir şey, fiziksel dünyada basitçe var olmayan, metaverse’de alanı kullanmak için sınırsız olasılıklardır. Decentraland’ın dört günlük müzik festivalinde OxArena mekanını işleten Unpaired’in CEO’su ve kurucu ortağı Raluca Cherciu Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Meta evrende, mümkün olan tamamen yeni bir anlam kazanıyor ve fizik yasaları geçerli değil.”

Mimari açıdan mekansal kısıtlamaları olmayan bir mekan olarak, hayal gücünün komplo kurduğu her şeyi gerçekten yaratabileceklerini söylemeye devam etti. Metaverse’de, “izinler gibi şeyler hakkında endişelenmenize gerek yok ve oynamak ve inşa etmek için çok daha geniş alanlara sahip olabilirsiniz.”

İlişkili:Metaverse deneyimlerini yükseltmek için mekansal dijital sanat sergileri

Hamid, metaverse’de boşluk sınırlaması olmamasının yanı sıra sınır da olmadığına değindi. Her yerden insanlar bir metaverse festivaline katılabilir ve uçak bileti ve konaklama gibi tipik festival seyahat masraflarını en aza indirebilir:

“Bu, herkesin aynı deneyimi binlerce mil öteden paylaşabileceği küresel festivallerin kapılarını açıyor.”

Ancak, sınırsız bir ortamda sorunlar ortaya çıkar. Cherciu’nun işaret ettiği gibi, büyük engellerden biri, etkinliğe katılımı etkileyebileceğini söylediği birden çok saat diliminde çalışan programlar oluşturmaktır.

Çekirdekteki topluluk

Bununla birlikte, topluluk yönü, dijital festival planlayıcıları için en önemli unsurlardan biridir – ve sadece katılım sayıları açısından değil. Topluluk, deneyimi oluşturmaya giden her şey için ilham kaynağıdır.

Decentraland Foundation’ın kıdemli genişletilmiş gerçeklik ve etkinlik yapımcısı Giovanna Graziosi Casimiro, Cointelegraph’a bir metaverse festivalinin amacının katılımcılara “benzersiz bir aidiyet duygusu” sağlamak olduğunu söyledi.

Binlerce insanın fiziksel varlığı veya bir konserde arkadaşlarına sarılmak gibi, metaverse deneyimlerinin yetersiz kalacağı bazı yönlerinin olacağını söyledi. Yine de:

“Sanal etkinliklerin IRL etkinliklerinin yerine geçmediğini, aksine daha bütünsel deneyimlere izin veren tamamlayıcılar olduğunu her zaman vurgulamak isterim.”

Hamid, sanal bir deneyimi fiziksel topluluğu için tamamen tamamlayıcı, uyumlu ve ilgi çekici hale getirmek için festivalin adandığı topluluğun güçlü bir şekilde anlaşılmasının çok önemli olduğunu söylüyor.

Yaratıcıların “yarattığınız oyun ve deneyimin kutladığınız kitleye hitap ettiğinden” emin olmaları gerektiğini söyledi ve ekledi:

“Mevcut Web3 topluluğunun keyif alacağı bir an ve Metaverse dünyalarını keşfetmeye başladıklarında Web2 topluluğunun deneyimlemek isteyeceği bir deneyim yaratmak istiyorsunuz.”

Bu deneyimler arasında köprü kurarken göz ardı edilmemesi gereken yollardan biri, topluluklarıyla yeni bir şekilde etkileşime girmeye gerçek bir ilgisi olan sanatçıları seçmektir.

Web3 yeteneği

Ana akım sanatçılar Web3 dünyasına girmeye devam ederken, festivaller ve diğer büyük ölçekli sanal etkinlikler bu eğilimin ilerlemesine yardımcı olabilir.

Casimiro, sanal dünyalardaki performansların sanatçılara çok daha fazla yaratıcı özgürlük sunduğunu söylüyor ve “Hikayelerini anlatmak ve benzersiz anlatılarını istedikleri gibi keşfetmek için tamamen özgürler” diyor.

Metaverse’nin, sanatçıların kendilerini şarkılarından karakterler veya öğeler olarak kişileştirmelerine bile yardımcı olabileceğini söylüyor. Metaverse’teki kimlik, kullanıcılar ve dijital avatarlar için büyük bir konu olmuştur.

Sanatçılar söz konusu olduğunda, metaverse de “hikaye anlatımı yoluyla kimliğin genişletilmesi için bir alan” dır. Bu yıl, eğlence ağı MTV, yıllık ödülleri için resmi bir yarışma kategorisi olarak “En İyi Metaverse Performansı” için yeni bir ödül tanıttı.

Hamid, metaverse performansının bir başka yönünün, arka uçtakilerin performanstan topluluk memnuniyetini izlemek için canlı ölçümler alabilmeleri ve “canlı sosyal dinleme” gerçekleştirebilmeleri olduğunu söylüyor.

Büyük ölçekli hususlar

Topluluk memnuniyetinin yanı sıra, dijital bir festival oluştururken dikkate alınması gereken başka engeller de var.

Casimiro, “İletişim kanallarını açık ve düzenli tutmak en büyük zorluklardan biri” diyor. “Özellikle birkaç farklı platformla uğraşırken.” Ayrıca, sanatçıları yaratıcı sınırlarını zorlamaya teşvik ederken bu hayalleri destekleyecek teknolojinin mevcut olduğundan emin olmak arasında bir denge bulmayı da söyledi.

Hamid, Web3 alanının sürekli olarak karşı karşıya olduğu asırlık bir sorun olan eğitime atıfta bulunarak, “Bu alanlara girişi daha erişilebilir hale getirmeli ve kitleleri bu teknoloji aracılığıyla elde edilebilecek her şey konusunda eğitmeliyiz.”

Toplulukları nasıl katılacakları konusunda eğitirken aynı anda bir dijital festivali düzenlemenin ne gerektiğini öğrenme görevi de azımsanmayacak bir iş değildir. Ancak Hamid, festivallerin bunu yapmanın en iyi yollarından biri olduğuna inanıyor.

“Onur, Kadın Tarihi Ayı, Kara Tarih ayı gibi festivaller gibi kültürel anların tümü, kitlesel tüketici farkındalığını yeni teknolojiye getirmeye yardımcı olan benzersiz metaverse deneyimleri yaratmak için harika anlardır” dedi.

Dörtgözle beklemek

Metaverse hiçbir yere gitmiyor. 3. Çeyrek DappRadar raporuna göre, yalnızca son çeyrekte metaverse geliştirmeye yüz milyonlarca dolar aktı.

Metaverse, misli olmayan belirteçler (NFT’ler) gibi diğer Web3 araçlarının başarısının büyük bir bileşeni olmaya devam ediyor. Sektör gözlemcilerine göre, metaverse’nin başarısına ve önemli olaylarına katkıda bulunacak olan şey birincil bir şeydir: erişilebilirlik. Hamid, metaverse festivallerinin geleceğinin “herhangi bir cihazdan her yerden erişilebileceğini” söyledi.

İlişkili: Metaverse, moda topluluklarını birleştirmek için bir platform haline geliyor

Casimiro, 2019’dan beri sanal konserler ürettiğini ve bunların sektörde temel olmaya devam edeceğinden hiç şüphesi olmadığını sözlerine ekledi: “Son üç yılda, içeriğe küresel erişime sahip küresel bir köye doğru kültürel bir değişim oldu.”

Cherciu için erişilebilirlik ve sosyal etkileşim, tüm metaverse etkinliği için geçerli unsurlar olacaktır:

“Metaverse, ekonomik, fiziksel veya zihinsel sıkıntı içindeki insanlara, aksi takdirde erişemeyecekleri / katılamayacakları sosyal açıdan ödüllendirici deneyimlere katılmaları için yeni fırsatlar sunuyor.”

Yorum yapın