Web3 Dapp’leri Dünyayı Nasıl Değiştirebilir?

Merkezi olmayan uygulamalar veya DApp’ler, Web3’ün geleceği olarak lanse edildi. Ancak DApp’ler hangi büyük sorunları ele alıyor? Onları nasıl çözüyorlar? Ve gelecekte tüketicilere ne tür DApp’ler fayda sağlayabilir?

Neden DApp’lere ihtiyacımız var?

Web2’de merkezi, bulut tabanlı uygulamaları kullanmaya alıştık. Bu nedenle, çoğumuz aşağıdakiler de dahil olmak üzere merkezi uygulamalarla ilgili sorunlara karşı duyarsızlaştık:

 1. Büyük veri ihlalleri: Verileriniz bulutta depolandığında, milyonlarca tüketici verisiyle birlikte depolanabilir. Veri seti ne kadar büyükse, ihlal o kadar değerlidir; ihlal ne kadar değerliyse, veri seti o kadar fazla bilgisayar korsanı/hack girişimi çeker. Bir şirketin veri güvenliği teknolojisi ve politikaları ne kadar güçlü olursa olsun, merkezi veri kümeleri ihlal edilmeye devam edecektir. Veri güvenliğinde söylendiği gibi, bu bir Eğer Bir ihlal meydana gelecek, ancak ne zaman.
 2. Gizlilik ihlalleri: Bulut tabanlı uygulamalar, çalışanların, yüklenicilerin, satıcıların ve iş ortaklarının hassas verilerinize erişmesine – analiz etmek, satışları artırmak, müşteri memnuniyetini artırmak vb. – olanak tanır. Erişimi olan biri gizliliğinizi ihlal etmeyi seçebilir.
 3. Şartlar ve koşullardaki değişiklikler: Merkezi uygulamaların değişebilen hüküm ve koşulları vardır. Örneğin, ücretsiz uygulamalar ücretli hale gelir. Ücretli uygulamalar, hizmette azalma, fiyat artışı veya her ikisini birden yaşar. Bu uygulamalara güvenen tüketiciler için bu değişiklikler genellikle hoş karşılanmaz ve yıkıcıdır.
 4. Hizmette geçici kesintiler: Merkezi uygulamalar, hizmet kesintilerine karşı daha savunmasızdır. Bu kesintiler, kötü niyetli aktörlerden gelebilir (örneğin, hizmet reddi saldırıları). Veya genellikle hatalı kod dağıtımlarından kaynaklanabilirler.
 5. Veri kaybı: Evet, merkezi uygulamalar veri kaybı yaşayabilir.
 6. Uygulamanın/hizmetin/şirketin durdurulması: Herhangi bir merkezi uygulama veya hizmet, ana şirketi tarafından durdurulabilir veya şirket faaliyetlerini durdurduğu için hizmet durdurulabilir.

DApp’ler bu sorunları nasıl çözer?

DApp’ler merkezi olmadıkları için yukarıdaki sorunları çözebilir.

DApp olduğunu iddia eden birçok uygulama var, ancak bunlar gerçekten merkezi değil. Bir DApp’in gerçekte ne olduğunu keşfedelim:

 1. DApp’lerin çalışması için herhangi bir merkezi altyapı – donanım veya yazılım – gerektirmemesi gerekir. DApp’ler yalnızca (1) DApp’in indirildiği yerel donanım/işletim sistemi ve (2) blok zinciri gibi diğer tamamen merkezi olmayan hizmetlere bağlanmak için bir internet bağlantısı gerektirmelidir.
 2. Yukarıdakilerin bir sonucu olarak, bir DApp yerel bir ortama indirildiğinde (ve yerel ortam çalışır durumdayken), aktif bir internet bağlantısı olmasa bile DApp her zaman çalışır durumda olmalıdır. Örneğin, MS Word’ün bir kopyasını dizüstü bilgisayarınıza indirdiğinizde, internete bağlı olmasanız bile MS Word çalışacaktır.
 3. DApp’ler hiçbir zaman herhangi bir merkezi hizmetten veri almamalı, üzerinde veri işlememeli veya veri depolamamalıdır (kullanıcı tarafından açıkça izin verilmediği sürece).
 4. DApp’ler satın alındıktan ve indirildikten sonra kullanımı izlememeli/raporlamamalıdır (sahibi izlemeyi seçmediği sürece). Yazılım değişiklikleri veya güncellemeleri yalnızca sahibi tarafından başlatılmalıdır, yani yazılımda otomatik güncellemeler imkansız olmalıdır. DApp hüküm ve koşulları da değiştirilemez olmalıdır. Bir DApp indirdiğinizde, sizin olmalıdır sonsuza kadar.

Geleceği dönüştürebileceğiniz topluluğa katılın. Cointelegraph Innovation Circle, blockchain teknoloji liderlerini bağlantı kurmak, işbirliği yapmak ve yayınlamak için bir araya getiriyor. Bugün başvur

Gelecek DApp örnekleri

DApp’lerin tüketici deneyimini iyileştirmesini öngördüğüm bazı yollar şunlardır:

 • Merkezi olmayan fotoğraf yedekleme: Çoğu kişi akıllı telefonlarında fotoğraf çeker ve genellikle bulut depolama yedeklemelerinde yer kalmaz. Ve birçok kişi bulut hesaplarının saldırıya uğramasından endişe ediyor. Merkezi olmayan fotoğraf depolama, fotoğrafları depolamanın daha ucuz ve daha özel bir yolu olabilir. Bir kişi fotoğraflarını siste saklar (yani kendi Web3 cihazında) ve onların Web3 cihazı, diğer kişilerin Web3 cihazlarına da güvenli, özel kopyalar oluşturur. Bu merkezi olmayan, özel yedeklemeler, yıkıcı veri kaybını önlemek için kullanılabilir.
 • Merkezi olmayan sosyal medya: Videoları, kısa videoları ve fotoğrafları merkezi bir sunucuya yüklemek ve hizmet şartlarına uymak yerine, tüketiciler kendi videolarını ve fotoğraflarını kendi altyapılarında barındırabilir ve içeriklerini tanıtmak için merkezi olmayan bir hizmet kullanabilirler. Ayrıca, geleneksel bir sosyal medya platformunda güncellemeler yayınlamak yerine, kullanıcılar kendi merkezi olmayan sunucularında yorumlar ve diğer güncellemeler yazabilir. İçeriklerini merkezi olmayan bir sunucuya tanıtabilirler ve arkadaşları, aileleri ve takipçileri içeriklerine doğrudan abone olabilirler. İstemci yazılımı, birden çok kaynaktan gelen içeriği karıştırabilir.
 • Merkezi olmayan blog oluşturma/yazma/kendi kendine yayınlama platformu: Merkezi blog platformları, içeriğinizin erişilebilir olması ve içeriğinizin uyması gereken hüküm ve koşullara sahip olması için aylık ücret talep edebilir. Kendi merkezi olmayan blog sunucunuzu çalıştırarak ve içeriğinizi merkezi olmayan bir blog hizmetinde tanıtarak, sansür veya hizmetin durdurulması nedeniyle içeriğinizin kullanılamaması konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz.
 • Merkezi olmayan e-posta sunucuları: Çevrimiçi tüketicilerin çoğu, web tabanlı bir e-posta uygulamasına bağlıdır. Yine de pek çok kişi, e-posta depolama alanının tükendiğini, eski e-postaların silindiğini ve potansiyel olarak önemli e-postaların kaybolduğunu fark eder. Merkezi olmayan bir e-posta sunucusu, kişisel e-postalarınızın her zaman arşivlenmesini sağlar (siz silmeyi seçmediğiniz sürece).
 • Merkezi olmayan öneri motorları/AI: Web2 AI, milyonlarca tüketici genelindeki merkezi veri havuzlarını kullanarak öneriler geliştirir. Merkezi olmayan öneri motorları, birden çok alanda (finansal, sağlık, tarama vb.) depolanan tüm kişisel verilerinize dayalı öneriler geliştirebilir ve sizin için gerçekten kişiselleştirilmiş öneriler geliştirebilir.

Çözüm

Web2’de, tüketiciler merkezi sunucuları ziyaret ettiler ve verileri genellikle toplandı, çıkarıldı, satıldı, ihlal edildi ve ihlal edildi. Web3’te tüketicilerin DApp’leri kendi cihazlarına indirdiğini hayal ediyorum. DApp tarafından oluşturulan tüm veriler, cihazlarında bulunur ve tüketiciye ait olur. Bu, tüketicilere kendi mahremiyetleri üzerinde çok daha fazla kontrol sağlayacaktır.

Tüketiciler için DApp’ler daha iyi gizlilik ve daha fazla kontrol sunar. Bunlar, doğanın güçlü güçleridir ve Web3 DApp’lerin dünyayı neden değiştirebileceğini açıklar.

Xinglu Lin, Sunnyvale, CA merkezli bir Web3 uygulama ve cihaz şirketi olan Fog Works, Inc.’in CEO’su ve Kurucu Ortağıdır.

Bu makale, bağlantıların, işbirliğinin ve düşünce liderliğinin gücüyle geleceği inşa eden blockchain teknolojisi endüstrisindeki üst düzey yöneticiler ve uzmanların incelenmiş bir organizasyonu olan Cointelegraph Innovation Circle aracılığıyla yayınlandı. İfade edilen görüşler mutlaka Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmaz.

Cointelegraph Innovation Circle hakkında daha fazla bilgi edinin ve katılmaya hak kazanıp kazanmadığınızı görün

Yorum yapın