Waves’in Kurucusu, USDN Depeg’leri Olarak Yeni Stablecoin’i Duyurdu

Waves blockchain platformunun kurucusu ve CEO’su Sasha Ivanov, Waves destekli stabilcoin Neutrino USD’nin (USDN) devam eden krizinin ortasında yeni bir stablecoin başlatmayı planlıyor.

Ivanov, 20 Aralık’ta Twitter’a gitti. duyurmak USDN durum çözüm planının yanı sıra yeni bir stablecoin projesi.

Waves’in kurucusu, “Yeni bir stablecoin piyasaya süreceğim” diye yazdı ve “daha önce harekete geçirilmiş bir USDN durum çözüm planı” olacağını da sözlerine ekledi. O stresli USDN plan kararı yürürlüğe girene kadar yeni hiçbir şeyin başlatılmayacağı veya duyurulmayacağı. İvanov da söz stablecoin’in “saptırılamaz” olacağı.

Ivanov, Cointelegraph’a verdiği demeçte, yeni stablecoin’in “algoritmik bir stablecoin arasında melez” olacağını ve merkezi olmayan otonom organizasyon modeline dayanacağını söyledi. Waves’e özgü bir yaklaşım kullanılarak uygulanacak ve diğer zincirlerde uygulanamayacak” dedi.

USDN çöküşünün en büyük nedenlerinden birinin mevcut USDN modelinin mevcut piyasa koşullarına uyum sağlamaması olduğunu söyleyen Ivanov, daha sağlam modellerin geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. USDN’ye “teşviklere dayalı bir stablecoin” olarak atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Ne yazık ki teşvik tabanlı modeller siyah kuğu olaylarını hesaba katmıyor, piyasa koşullarının %99,9’unda çalışıyor ancak çok yoğun piyasa oynaklığına dayanamıyor.”

USDN’nin kusurlarına rağmen Waves, stablecoin’den vazgeçmeyi planlamıyor. Ivanov, “USDN tamamen aşamalı olarak kaldırılmayacak, USDN’yi istikrara kavuşturmaya kesinlikle kararlıyız ve yeni stablecoin, USDN’nin değerini geri kazanmasına gerçekten yardımcı olmalı” dedi. CEO, aşırı teminatlandırma ve uyarlanabilir algoritmaların “depeggable varlıklar” oluşturmaya yardımcı olması gerektiğini ekledi.

Neutrino USD, ABD dolarına sabitlenmiş ve Waves tarafından desteklenen, algoritmik kripto teminatlı bir stablecoin’dir. USDN stablecoin, 1:1 çıpasını korumak için mücadele ediyor ve 2022’de çıpayı birçok kez kaybediyor.

USDN, Nisan 2022’nin başlarında ilk büyük çöküşü gördü ve stablecoin 0,8 dolara düştü. Tok, o zamandan bu yana birkaç kez çivisini kaybetti ve en son çöküş USDN’yi 0,53 dolara kadar düşürdü. CoinGecko’ya göre, yazının yazıldığı sırada bir USDN token’ı 0,58 ABD Doları değerindedir.

Neutrino USD (USDN) bir yıllık fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Haber, Waves (WAVES) kripto para biriminin, Güney Koreli kripto borsa otoritesi Digital Asset eXchange Alliance (DAXA) nedeniyle 8 Aralık’ta WAVES hakkında bir uyarı yayınlaması nedeniyle fiyatta önemli bir düşüş gördüğü sırada geliyor. CoinGecko’dan alınan verilere göre, DAXA uyarıyı yayınladığından beri WAVES değerinin yaklaşık %30’unu kaybetti.

İlgili: Japonya, stablecoin’lerde algoritmik desteğe karşı tavsiyede bulunuyor

Daha sonra dalgalar işaretlendi “Waves Ekosisteminde temel bir sıkıntı olmamasına” rağmen, Waves jetonunu kısa devre yapan bazı merkezi borsalar tarafından yayılan “yanlış bilgilere”.

Waves bir blog gönderisinde, “Waves ekibi asılsız iddialara hızlı bir şekilde yanıt verdi ve o zamandan beri bazı borsalar kısıtlamalarını geri almaya başladı” dedi.

Yorum yapın