Waves Destekli Stablecoin Usdn, Düzenleyici Uyarısı Ve Borsanın Listeden Çıkarılmasının Ardından Daha Da Düştü

Algoritmik stabilcoinler, TerraUSD’nin (UST) sıfıra düşmesi ve ardından varlığın desteklenmesi için kullanılan Terra’nın LUNA tokeninin patlamasıyla başlayan zor bir yıl geçirdi. Algoritmik stablecoin’ler tam olarak teminatlandırılmamıştır ve fiat para birimine sabitlenmelerini sağlamak için farklı mekanizmalara güvenir, bu da onları piyasa oynaklığı sırasında doğal olarak kırılgan hale getirir.

UST patlaması, başka bir stablecoin olan Magic Internet Money’nin (MIM) depeglenmesine neden olan bir domino etkisi yarattı. Algoritmik stablecoin’lerin kırılganlığına rağmen, Djed by Cardano gibi yeni projeler hala piyasaya sürülmeyi planlıyor, ancak bu, konseptin yılın başlarında görülen krizlerden bu yana geliştiği anlamına gelmiyor.

Kripto para birimi alanındaki en son depeg olayına bakalım.

WAVES ve USDN stablecoin’i için uyarı yayınlandı

8 Aralık’ta Kore’deki beş büyük kripto borsasından oluşan Digital Asset Exchange Association (DAXA), Waves ve onun WAVES (WAVES) token’ı hakkında bir uyarı yayınladı.

Uyarı, WAVES tarafından desteklenen stablecoin USDN’nin depe edilmesinden ve şu ana kadar 180 günden fazla bir süre içinde 1 $ çıpasını yeniden kuramamasından sonra geldi. Bu, USDN protokolünün, sabitlemeyi yeniden kazanma girişiminde otomatik bir arbitraj işlemi yoluyla WAVES’i tasfiye edebileceği anlamına gelir. 8 Aralık’ta USDN sabit değerin %16 altındaydı.

USDN/USD 180 günlük grafik. Kaynak: CoinGecko

DAXA’nın uyarı yayınlama hamlesi, Upbit’in hem WAVES’i hem de USDN’yi listeden çıkarmasına neden oldu. Listeden çıkarma, DAXA uyarısıyla birleştiğinde, şu anda WAVES ve USDN’de görülen fiyat düşüşünde bir rol oynuyor gibi görünüyor.

Algoritmik stablecoin’ler depegging konusunda yalnız değiller. Tether’in (USDT) desteği ve genel ödeme gücü hakkında sürekli endişeler, her düzeydeki yatırımcı arasında derin korkular yaratmaya devam ediyor.

Yıllar içinde USDT, çıpasını kaybetti, ancak hiçbir zaman UST ve USDN ile görülen ölçüde olmadı.

Topluluk, algoritmik stablecoin’lerden yararlanmaya devam ettikçe, düzenleyiciler dikkat çekiyor ve alanı düzenlemeye öncelik veriyor.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın