Vitalik Buterin, Ethereum’un Geleceği Için ‘Heyecanını’ Tartışıyor

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, 5 Aralık tarihli bir blog gönderisinde para, blockchain kimlikleri, merkezi olmayan finans (DeFi), merkezi olmayan otonom organizasyonlar (DAO’lar) ve hibrit uygulamaların kendisini heyecanlandıran en önemli gelişmeler olduğunu yazdı. Ethereum ekosistemi. Buterin daha sonra Arjantin’deki bir kafede Ether’i bir ödeme aracı olarak kullanma deneyimini şöyle anlattı:

“İçeri girdiğimizde sahibi beni tanıdı ve hemen Binance hesabında ETH ve diğer kripto varlıkları olduğunu gösterdi. Çay ve atıştırmalıklar sipariş ettik ve ETH ile ödeyip ödeyemeyeceğimizi sorduk. ve bana telefonumdaki Status cüzdanımdan yaklaşık 20 $ ETH gönderdiğim Binance para yatırma adresinin QR kodunu gösterdi.”

Buterin, The Merge’in yan etkileri nedeniyle “işlemlerin önemli ölçüde daha hızlı dahil edildiğini ve zincirin daha istikrarlı hale geldiğini ve daha az onaydan sonra işlemleri kabul etmeyi daha güvenli hale getirdiğini” sürdürdü. Ethereum kurucu ortağı daha sonra bunu, o zamanlar ağ ücretlerinin işlemin üçte birini oluşturduğu ve fonların ulaşmasının birkaç dakika sürdüğü önceki kahve deneyimiyle karşılaştırdı.

Ardından, DeFi’nin yükselişinden bahseden Buterin, endüstrinin onurlu ve sınırlı bir şekilde başladığını ancak kısa sürede “sürdürülemez verim oluşturma biçimlerine dayanan aşırı sermayeli bir canavara” dönüştüğünü söyledi. Bununla birlikte, DeFi’nin “istikrarlı bir ortama geçmenin, güvenliği artırmanın ve özellikle değerli olan birkaç uygulamaya yeniden odaklanmanın ilk aşamalarında” olduğunu da sözlerine ekledi.

Ardından Buterin, Ethereum ile Giriş Yap (SIWE) gibi blockchain tanımlama yöntemlerinin yükselişini ve kullanıcı gizliliğini geliştirme yeteneklerini övdü. “[SIWE] Google’a veya Facebook’a özel bilgilerinize erişim izni vermeden veya hesabınızı ele geçirme veya hesabınızı kilitleme olanağı vermeden bir siteyle etkileşim kurmanıza olanak tanır,” diye yazdı Buterin. Ayrıca, bu tür protokollerin uygunluğu kanıtlamak için de kullanılabileceğini söyledi. yönetişim veya airdrop gibi olaylar, kullanıcıların kişisel verilerini tehlikeye atmadan.

DAO’lar konusuyla ilgili olarak Buterin, “insanların daha demokratik, esnek ve verimli yönetişim biçimleri oluşturmak için kripto alanına koyduğu umutların ve hayallerin çoğunu yakalarken” sansür direncini geliştirmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söyledi. iç organizasyona yatkınlık. MakerDAO örneğini vurgulayan Buterin şunları yazdı:

“MakerDAO’nun 7,8 milyar dolarlık teminatı var, bu da kâr getiren token MKR’nin piyasa değerinin 17 katından fazla. Bu nedenle, yönetim hiçbir güvence olmaksızın MKR sahiplerine kalmış olsaydı, birisi MKR’nin yarısını satın alabilir, bunu fiyat kehanetlerini manipüle etmek için kullanabilirdi. ve teminatın büyük bir kısmını kendileri için çalıyorlar.”

Son olarak, Ethereum kurucu ortağı, Ethereum blockchain teknolojisini oylama gibi zincir dışı süreçlerle birleştirme potansiyeline dikkat çekti. Bir senaryoda Buterin şunları yazdı: “Oylar blok zincirinde yayınlanıyor, böylece kullanıcılar oylarının dahil edilmesini sağlamak için oylama sisteminden bağımsız bir yola sahip oluyor. Ancak oylar şifreleniyor, gizliliği koruyor ve ZK-SNARK tabanlı bir çözüm. “

Sonraki adımlara gelince, Buterin kısa vadeli kârlara odaklanan projeler yerine uzun vadeli değer önerileri olan projelere öncelik verme inancına bağlı kaldı. “Daha istikrarlı ve sıkıcı uygulamaların çoğu inşa edilmiyor çünkü daha az heyecan ve daha az kısa vadeli kâr elde ediliyor: LUNA’nın piyasa değeri 30 milyar doları aşarken, sağlamlık ve basitlik için çabalayan sabit paralar genellikle büyük oranda kazanıyor. yıllarca görmezden gelindi” diye yazdı. Birleşme Sonrası, Ethereum’un beklenen bir sonraki büyük güncellemesi, kullanıcıların stake edilmiş Ether’lerini geri çekmelerini sağlayacak olan Şanghay Yükseltmesi’dir. Yükseltmenin 2023’ün ikinci yarısında yapılması planlanıyor.

Yorum yapın