Visa, Faturalarınızı Kripto Cüzdanınızla Otomatik Olarak Ödeyebilmeniz Için Hayaller Kurar

Ödeme devi Visa’ya göre, kripto kullanıcıları bir gün elektrik ve telefon faturalarını kendi gözetimindeki kripto cüzdanları aracılığıyla otomatik olarak ödeyebilecekler.

20 Aralık tarihli bir blog gönderisinde, Visa’nın kripto düşünce liderliği ekibi, sağlayıcıların, kullanıcının her işlemde manuel olarak oturum kapatmasını gerektirmeden, kullanıcıların Ethereum destekli kripto cüzdanlarından otomatik olarak para çekmesine olanak tanıyan bir çözüm önerdi.

Yinelenen faturalar için otomatik ödemeler, geleneksel bankacılık dünyasında yaygın bir uygulamadır ve kullanıcılara belirli hizmet sağlayıcıların Netflix aboneliği veya aylık telefon faturası gibi faturaları ödemek için seçtikleri banka hesaplarından para çekmelerine izin verme olanağı sağlar.

Visa, bir kullanıcının hesabından tekrar eden aralıklarla ödemeleri çeken otomatik programlanabilir ödemelerin “mühendislik çalışması gerektirdiğini” belirterek, kendi kendine saklama cüzdanı sahipleri için böyle bir mekanizmanın mümkün olmadığını söyledi.

Bunun nedeni, kendi kendine saklama cüzdanlarında, kullanıcının özel anahtarları kontrol eden tek kişi olmasıdır, yani “bir akıllı sözleşme işlemleri kendi başına başlatamaz” çünkü işlemlerde manuel olarak oturum kapatmaları gerekir.

Visa, teknik yazısında, “Hesap Soyutlama” (AA) konseptine dayanan, “temsilci hesaplar” adı verilen yeni bir kişisel cüzdan türü aracılığıyla kripto yoluyla otomatik yinelenen ödemelerin mümkün olacağını söyledi.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Butering, 2015 yılında Ethereum tabanlı cüzdanların ve akıllı sözleşmelerin diğer kullanım durumlarının yanı sıra tek bir hesapta birleştirilmesine izin veren konsepti ortaya koydu.

Visa ekibi, AA tabanlı kendi kendine saklama cüzdanı veya devredilebilir hesap aracılığıyla, kullanıcı hesaplarının “akıllı sözleşmeler gibi çalışacağını”, yani insanların her işlemi başlatmak için oturum açmadan işlemleri planlayabileceğini belirtiyor.

Gönderide, “Bu uygulama, bir kullanıcının, her seferinde kullanıcının aktif katılımını gerektirmeden, yinelenen aralıklarla bir kişisel cüzdan hesabından diğerine otomatik olarak para gönderebilen programlanabilir bir ödeme talimatı ayarlamasına izin verebilir.”

Teklif, kripto dostu firmanın blockchain yeniliği için yeni yollara yönelik daha geniş araştırmasının bir parçası ve Ethereum işlemlerine kodlanmış katı gereksinimler etrafında çalışıyor.”

Ekip, otomatik ödemelerin, borsalar gibi diğer taraflarca barındırılan cüzdanlar aracılığıyla nispeten kolay bir şekilde entegre edilebileceğini kabul etse de, bu, kullanıcının fonlarının söz konusu taraflarca uygun şekilde yönetileceğine güvenmesi gerektiği anlamına gelir.

Bunun, özellikle FTX, Voyager, BlockFi ve Celsius’un iflasları göz önüne alındığında, bu yıl büyük bir risk olduğu kanıtlandı.

İlişkili: Ethereum boğaları, 22.982 ETH transfer etmek için dört yıl sonra uyanıyor

Gönderi ayrıca, AA’nın yıllar boyunca birden fazla Ethereum İyileştirme Teklifinin (EIP) bir parçası olarak önerildiğini, ancak sonuçta uygulamadaki zorluğu nedeniyle geçmediğini vurguluyor. Bunun nedeni, birçok protokol değişikliği ve “güvenlik garantilerinin karşılanması” gerektirmesidir.

Visa ekibi, ağ AA’yı desteklediği için, devredilebilir hesaplarını İkinci Katman ölçeklendirme çözümü StarkNet’in özel bir zincirinde başarıyla denediğini belirtti.

Bu itibarla gönderi, StarkNets’in “hesap modelinde” devredilebilir hesaplar uygulayabildiği göz önüne alındığında, otomatik ödemelerin çok uzakta olmadığı sonucuna varıyor.

Yorum yapın