Vechain (Vet) Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Merkeziyetsizlik, değişmezlik, şeffaflık ve otomasyon dahil olmak üzere blockchain teknolojisinin temel özelliklerinin, farklı işletmeler için çeşitli kullanım durumları sağlayabildiği kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, blockchain destekli uygulamalar oluşturma ve sürdürme maliyetleri nedeniyle, işletmelerin faydalarından tam olarak yararlanması zor ve pahalı olabilir.

Dağıtılmış defterlerin benimsenmesiyle, birçok proje giriş engellerini azaltmak için çaba sarf etti. VeChain, blockchain teknolojisinin yaygın kullanımını geliştirmek için oluşturulmuş böyle bir blockchain platformudur. Tedarik zinciri kuruluşlarının karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri, şeffaflık eksikliğidir; blockchain, işletmelerin doğrudan ve üçüncü taraf olmadan işlem yapmalarını sağlayarak çözmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca paydaşlar arasında veri paylaşımına olanak tanır ve finansal ve lojistik hizmetlerin daha fazla entegrasyonunu destekler.

Bu makale, VeChain genel blok zincirinin ne olduğunu, VeChain’in benzersiz özelliklerini, VeChain’in (VET) nasıl çalıştığını, VeChain’in nasıl satın alınacağını ve VeChain staking’in nasıl çalıştığını tartışacaktır.

VeChain (VET) nedir?

VeChainThor adlı halka açık bir blok zinciri, esnek ve genişletilebilir bir kurumsal blok zinciri ekosistemi için yapı taşı görevi görerek, blok zinciri teknolojisinin her büyüklükteki şirket tarafından yaygın olarak kullanılması için tasarlanmıştır.

VeChain’e göre Ethereum, önemli bir teknolojik dönüm noktası olmasına rağmen büyük ölçekli ticari merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) çalıştırmak için uygun değil. Bunun nedeni, Ethereum’un ortaya çıkan sorunları veya atılımları ele almak için hızlı ve şeffaf protokol değişikliklerine izin verecek sağlam bir yönetişim çerçevesine sahip olmamasıdır.

Ayrıca, Ethereum blok zincirinde, işletmelerin DApp’lerini kontrol edilebilir ve öngörülebilir bir maliyetle çalıştırmasını kısıtlayan uygun bir ekonomik model yoktur. Ek olarak, Ether (ETH) fiyatının ne kadar değişken olduğu göz önüne alındığında, şirketler gelecekteki ETH fiyatlarını veya belirli bir süre için Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir uygulamanın bakım masrafını tahmin edemeyebilir. Peki, VeChain’i benzersiz yapan nedir?

VeChainThor blok zinciri, meta-işlem özelliklerini, bir yetki kanıtı (PoA) mutabakat yöntemini, zincir üstü bir yönetişim mekanizmasını ve benzersiz bir iki jetonlu sistemi kullanarak yukarıdaki sorunları çözmeyi umuyor.

Meta işlem özellikleri

Kurumsal benimseme için, VeChain’in aşağıda tartışıldığı gibi meta işlem özellikleri, geliştirmeyi kullanıcı dostu hale getirmeye yardımcı olur:

  • Çok taraflı ödeme: Merkezi olmayan bir uygulamanın freemium modeli, kullanıcıları sorunsuz bir şekilde dahil etmek için esnek işlem ücreti yetkilendirme programları tarafından etkinleştirilir. VeChain’in yenilikçi ücret delegasyonu protokolü ile bir kuruluş, ağı kullanmak için gerekli gas ücretlerini yönetmek için akıllı bir sözleşmeye ve belirlenmiş gas hesabına sahip olabilir.
  • Kontrol edilebilir işlem yaşam döngüsü: Kullanıcılar, Expiration ve BlockRef işlem alanlarını kullanarak bir işlemin yürütüleceği veya bir bloğa dahil edilmemişse süresinin dolacağı zamanı ayarlayabilir.
  • Çoklu görev işlemi: Geliştiriciler, ödemeleri toplu olarak yapabilir, çeşitli sözleşme işlevlerine yapılan birçok çağrıyı tek bir işlemde içerebilir ve çok işlevli atomik işlemleri kullanarak çağrıların sırasını kontrol edebilir.
  • İşlem bağımlılığı: Kullanıcılar, ilgili işlem işlenene kadar işlemlerin yürütülmesini durdurmak için bağımlılıklar ayarlayabilir ve yürütme emrinin iş ihtiyacını karşılamasını sağlar.

POA mutabakat mekanizması

PoA, işletmelerin enerji israfı ve etkisiz yükseltmelerle ilgili sık karşılaştığı sorunları ele alır. VeChain’in yetki belgesi aşağıdaki nedenlerle verimlidir:

  • Yerleşik akıllı sözleşme sayesinde Authority Masternode’ları güncellenmezse hard forklardan kaçınılabilir.
  • Ağ güvenliği ve konsensüs bütünlüğünü sağlamak için düşük hesaplama gücü gerekir.
  • Vakıf, tüm Authority Masternodes Operatörlerinin kimliklerini titizlikle doğrular.

Yönetim

VeChain ekosistemini denetleyen topluluk tarafından seçilen Yönlendirme Komitesi, zincir üstü yönetişim mekanizmasının yardımıyla (önerme, onaylama ve uygulama gibi aşamaları kapsayan) kararlar alır ve bunların uygulanmasını sağlar. Böyle bir sistemin diğer faydaları arasında rol tabanlı oylama nedeniyle daha düşük organizasyonel ve teknik gelişim belirsizliği yer alır.

Çift belirteç ekonomisi

VeChain ekosistemi iki token içerir: VeChain Token (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO). İlk belirteç olan VET, ikinci belirteç VTHO’yu oluşturmak ve diğer VeChain kullanıcılarına ödeme veya havale yapmak için kullanılır. VTHO belirteci ile işlem ücretleri belirlenir ve platformun gaz ve akıllı sözleşme geliştirme maliyetleri karşılanır.

VeChain (VET) nasıl çalışır?

Platform, 101 Authority Masternode operatöründen oluşan bir ağ kullanarak blockchain ağındaki işlemlerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olan bir PoA konsensüs algoritması kullanır. Bu operatörler, VeChainThor yönetişim kurallarını korurken akıllı sözleşme işlemleri gerçekleştirir.

Yönlendirme komitesinin yönlendirmesi altında kullanıcılar, sıkı Müşterinizi Tanıyın (KYC) kontrollerini tamamlamalı ve bir işletme, geliştirici veya başka bir varlık olarak ağın büyümesine katkıda bulunabilmelidir. Ayrıca, benzersiz bir iki jetonlu sistem (yukarıda tartışıldığı gibi), firmaların piyasa spekülasyonundan ve aşırı piyasa oynaklığından korunmasını ve işletme maliyetlerinden daha emin olmasını sağlar.

VeChain ToolChain, her büyüklükteki şirketin işbirliği içinde yeni hizmetler ve ürünler geliştirmesine olanak tanıyan VeChainThor blockchain platformunun sunduğu temel üründür. VeChain ToolChain, çeşitli paydaşlar için değer üretmek, şeffaflığı teşvik etmek ve yeni stratejiler oluşturmak için hizmet olarak platform (PaaS), hizmet olarak yazılım (SaaS) ve hizmet olarak blockchain (BaaS) sağlar ürün yaşam döngülerine ilişkin içgörüler sunar.

Örneğin, VeChain’in düşük kodlu dağıtım PaaS’si, müşterilerin kendi blok zinciri uygulamalarını sıfırdan oluşturmaktan kaçınmak için süreç şablonları tasarlamasına ve yerleşik araçları kullanmasına olanak tanır. Buna ek olarak, Gıda Güvenliği Takip ve İzleme Hizmet Olarak Sunulan Yazılımları, marka bilinirliğini iletmek ve güvenilir bir şekilde artırmak için yiyecek ve içecek endüstrisine kalite sertifikaları gibi bir dizi kolayca devreye alınabilir izlenebilirlik özelliği sunar.

BaaS aracılığıyla VeChain, standartlaştırılmış akıllı sözleşme hizmetlerine rahatlatıcı bir API sunar. İki bilgisayar sistemi, internet üzerinden güvenli bir şekilde bilgi alışverişi yapmak için bir uygulama programlama arabirimi olan dinlendirici API’yi kullanır.

Ayrıca, VeChain tokenomics’e göre, tüm işlem ücretlerinin %70’i yakılarak dolaşımdaki arz azaltılır ve kalan %30 masternode operatörlerine gider. Düğüm sahipleri için VeChainThor, sürdürülebilir bir ödül yapısı sunar.

VeChain’in Tarihçesi: VeChain’in arkasında kim var?

Louis Vuitton China’nın eski baş bilgi sorumlusu Sunny Lu, Changpeng Zhao (Binance’ın Çinli-Kanadalı kurucusu) ile birlikte 2015 yılında blockchain destekli çözümler sunan bir kuruluş olan Bitse’nin bir yan kuruluşu olarak VeChain’i kurdu. VEN belirteci bir zamanlar Ethereum platformunda çalışıyordu, ancak 2018’de VeChain kendi blok zincirine geçti ve kendisini VeChainThor (VET) blok zinciri olarak yeniden markalaştırdı.

Veri şeffaflığı sayesinde VeChain, tedarik zinciri endüstrisini bozmayı umuyor. İşletme, ticari operasyonlarını geliştirmek amacıyla VeChainThor blok zincirinin benzersiz özelliklerinden yararlanmak için Microsoft, PWC, BMW, Renault ve Volkswagen dahil olmak üzere birçok şirketle işbirliği yaptı.

İlişkili: Blockchain teknolojisi tedarik zinciri yönetiminde nasıl kullanılır?

VeChain nasıl satın alınır?

Yetki alanınıza bağlı olarak, VeChain (VET) kripto para birimini destekleyen bir kripto borsası seçin ve jetonlarınızı saklamak için bir cüzdan satın alın. Alternatif olarak, jetonlarınızı borsa cüzdanında tutabilirsiniz.

VeChain ayrıca hem Android hem de iOS ile uyumlu olan kendi kripto para birimi için özel olarak Thor cüzdanını geliştirdi. Ancak, VeChain belirteçleri, Ethereum blok zincirini temel almadıkları için MetaMask gibi cüzdanlarla uyumsuzdur. Son adım, istediğiniz miktarda VET belirteçleri satın almak ve bunları koruma için seçtiğiniz cüzdana aktarmaktır.

Binance’te VeChain (VET) satın almak için temel adımlar aşağıdakileri içerir:

VeChain ile VET satın almanın yanı sıra pasif gelir elde edebilir misiniz? Tipik olarak, kullanıcılar önce Bitcoin (BTC) gibi başka kripto para birimleri satın almalı ve ardından VeChain staking’i destekleyen bir cüzdan veya borsa bulduktan sonra BTC’lerini VET karşılığında takas etmelidir. Diğer kripto para birimlerinin aksine, VET yatırımlarını birleştirerek daha fazla VTHO kazanmak için herhangi bir staking havuzu yoktur.

İlişkili: Bitcoin ile pasif kripto geliri nasıl kazanılır?

VeChain’in NFT’leri var mı?

VeChain’in tedarik zincirindeki kullanım durumlarının yanı sıra, misli olmayan token (NFT) ekosistemi de gelişiyor. VeChain blok zincirinde tutulan VIP-181 jetonları oluşturmak ve ticaret yapmak için, VeSea adında merkezi olmayan bir NFT pazarı var. VeChain Vakfı, akıllı sözleşmelerdeki belirteçler için temel işlevsellik sağlayan VIP-181 Standardını tanıttı.

Kullanıcılar, VeChain Sync2 ve VeChainThor Wallet ile uyumlu olan VeSea’da NFT satmak, satın almak ve depolamak için VeChain uyumlu bir cüzdana ihtiyaç duyar. Ek olarak, temel blok zincirinin etkinliği nedeniyle VeSea’nın gaz gideri yoktur. Ancak, kullanıcıların %2,5 işlem ücreti ödemesi gerekir.

VeChain iki NFT koleksiyonu sunar: VeKings ve Paper Project. Şanlı VeChain İmparatorluğu’nun sembolleri olan Vikingleri ve Valkyrieleri betimleyen VeKings NFT serisinde 8.147 sanat eseri mevcuttur. Benzersiz şekilde oluşturulmuş toplam 11.880 NFT, Güney Kaliforniya merkezli sanatçı Emmet Ahlstrom tarafından geliştirilen ve yönetilen etkileşimli NFT Kağıt Projesi’ni oluşturuyor.

Şu anda bu iki NFT koleksiyonundan bir varlığa sahip olan varsa, VeSea onlara %100’e varan bir indirim sunacak. World of V, kullanımı ücretsiz olan Sync2 cüzdanıyla uyumlu başka bir VeChain NFT pazar yeridir. Buna ek olarak, platform, eksiksiz basım desteği sunarak, başlatma paneli aracılığıyla yeni NFT projelerini memnuniyetle karşılıyor ve değiştirilemez token sahiplerinin NFT’lerini içerik oluşturucu ekosisteminde paylaştırmasına izin veriyor.

VeChain iyi bir yatırım mı?

VeChain, Ethereum tabanlı bir DApp’i sürdürmenin yüksek maliyeti gibi sorunları ele alarak blockchain teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesini hızlandırmayı amaçlıyor. VeChain’in tedarik zinciri yönetimi ve diğer sektörlerdeki kullanım durumlarına rağmen, yatırım seçimi kişinin finansal hedeflerine ve risk-getiri profiline bağlıdır.

Bununla birlikte, daha fazla güvene ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz bir kripto para birimine yatırım yapmak riskli olabilir ve zor kazanılan paranızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, varlık tahsisi kararlarınızı, yatırımınızın geri dönüş beklentilerine göre belirleyin.

Ancak, VeChain ağı güvenli mi? VeChain, potansiyel güvenlik açıklarını bulmak ve siber tehditleri proaktif olarak önlemek için Hosho, Secureware, SlowMist ve HackenProof dahil olmak üzere bir dizi güvenlik şirketiyle birlikte çalışır.

VeChain’in geleceği

VeChain, geliştiricilerin bunun üzerinde benzersiz akıllı sözleşmeler ve DApp’ler oluşturmasına olanak tanıyan bir katman-1 akıllı sözleşme platformudur. Lojistik, tedarik zinciri yönetimi ve diğer sektörlerdeki uygulamaları, işletmelerin operasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olur. Bununla birlikte, yatırım açısından, portföy tahsisi yapmadan önce her zaman artıları ve eksileri tartmak gerekir.

Gelecek belirsiz olduğundan, aynı şey VeChain için de geçerli. Bununla birlikte, VeChain’in yeni Ethereum olup olmayacağı tahmin edilemez. Durum ne olursa olsun, VeChain’in rakipleriyle nasıl rekabet edeceğini ve rekabet avantajı elde etmek için farklı çözümler sunacağını görmek heyecan verici olacak.

Yorum yapın