Uzaktan Çalışma Tetikleyicileri, Pandemi Sonrası Dünyada Dao’lara Taşınıyor: Anket

Çalışan Amerikalılardan oluşan bir anket örneği, bin yıllık ve Z Kuşağı işçilerinin, merkezi olmayan otonom kuruluşlara (DAO’lar) katılmayı ve Covid-19 sonrası dünyada uzaktan çalışmayı çok daha fazla desteklediğini gösteriyor.

MetisDAO Vakfı tarafından uzaktan çalışma tercihlerindeki eğilimleri ve son yıllarda DAO’ların ortaya çıkışını araştıran bir ankete 1.100’den fazla Amerikalı katıldı. Önemli bir husus, Covid-19’un çalışan duyarlılığı ve kurumsal yönetişimdeki DAO’ların büyümesi üzerindeki etkisidir.

Harvard Hukuk Okulu Kurumsal Yönetişim Forumu tarafından DAO’lar hakkında yayınlanan bir araştırma raporuna atıfta bulunan anketin sonuçları, DAO’ların hazinelerinin 2021’de nasıl 400 milyon dolardan 16 milyar dolara çıktığını vurguluyor.

Bu, aynı dönemde 13.000’den 1,6 milyona yükselen katılımcı rakamlarıyla aynı zamana denk geldi. En büyük çok uluslu şirketlerden bazılarıyla karşılaştırmalar yaparak, küresel DAO iş gücü sayıları bir Amazon’a, 18 Facebook’a, yedi Microsoft’a veya 11 Google’a eşittir.

İlgili: İşinizi verin ve bir DAO için çalışarak 300.000 $ kazanın? İşte nasıl

Covid-19’un etkisi, Metis’in işçilerin merkezi olmayan istihdam fırsatlarına hazır olup olmadığını araştıran raporunun ana itici gücü. Pandemi nedeniyle uzaktan çalışma koşullarına beklenmedik ve hızlı geçiş, görünüşe göre özellikle Y kuşağı ve Z kuşağı çalışanları arasında DAO’lar ve merkezi olmayan otonom şirketler (DAC) hakkında bilgi ve anlayışı artırdı.

Sonuçlardan elde edilen önemli bir çıkarım, yanıt verenlerin yaklaşık %75’inin şirketlerin daha fazla uzaktan çalışma seçeneği sunmak için işlerini yürütme biçimlerine uyum sağlamaları gerektiğine inanması. DAC’lerin çalışanlara bir şirketi yönetmeye yardımcı olacak fırsatlar sunduğu konusunda en olumlu yanıtları hibrit veya uzak ortamlarda çalışan Y kuşağı verdi.

Ankete katılanların %47’si ayrıca sözleşmeli çalışan olarak bir DAO veya DAC için çalışmaya açık olacaklarını belirtti. Anket ayrıca Y kuşağı çalışanlarının bir DAO veya DAC için çalışmaya diğer tüm yaş gruplarından daha istekli olduğunu gösteriyor.

Bu arada, Z Kuşağı yanıtlayanlar, diğer yaş gruplarından yanıtlayanlara kıyasla bir DAO’yu en doğru şekilde tanımladılar ve Z Kuşağı katılımcılarının çoğu, DAO’ları ‘işin geleceğini değiştiren devrimci hareket’ olarak da tanımladı.

MetisDAO, uzun süreli uzaktan çalışma koşullarının daha merkezi olmayan ve otonom çalışma ortamları arzusunu tetikleyen etkisinin altını çizerek sözlerini bitiriyor.

“Anket sonuçları, yanıt verenlerin çoğunluğunun DAC’lerin sağladığı her şeyi aradığını gösteriyor; uzaktan çalışma fırsatları, yönetimden bağımsızlık ve çalıştıkları kuruluşlar üzerinde etki.

MetisDAO’nun anketi, Kasım 2022’de SurveyMonkey aracılığıyla 1112 katılımcıdan oluşan bir örneklemden geldi. DAO, bir Ethereum katman-2 toplama çözümü olan Metis’in bir parçasını oluşturuyor.

Yorum yapın