Uluslararası Af Örgütü Kanada, Çin’in Siber Saldırıya Sponsor Olduğunu Söyledi – apk haber

TORONTO: Uluslararası Af Örgütü’nün Kanada şubesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in sponsor olduğu bir siber saldırının hedefi olduğunu söyledi.

İnsan hakları örgütü, ihlali ilk olarak 5 Ekim’de tespit ettiğini ve soruşturma için adli müfettişler ve siber güvenlik uzmanları tuttuğunu söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Kanada Genel Sekreteri Ketty Nivyabandi, sistemlerindeki aramaların özellikle ve yalnızca Çin ve Hong Kong’un yanı sıra birkaç önde gelen Çinli aktivistle ilgili olduğunu söyledi. Hack, kuruluşu yaklaşık üç hafta boyunca çevrimdışı bıraktı.

ABD siber güvenlik firması Secureworks, erişimden para kazanma girişimi olmadığını ve aramaların doğası, karmaşıklık düzeyi ve belirli araçların kullanımı nedeniyle saldırının arkasında muhtemelen “Çin devleti tarafından desteklenen veya görevlendirilen bir tehdit grubu” olduğunu söyledi. Çin destekli aktörlerin ayırt edici özellikleri.

Nivyabandi, aktivistleri ve gazetecileri bunun ışığında siber güvenlik protokollerini güncellemeye teşvik etti.

“Küresel olarak insan haklarını savunan bir kuruluş olarak, çalışmalarımızı kesintiye uğratmaya veya gözetlemeye yönelik devlet destekli girişimlerin hedefi olabileceğimizin gayet farkındayız. Bunlar bizi korkutmayacak ve aktivistlerimizin, çalışanlarımızın, bağışçılarımızın ve paydaşlarımızın güvenliği ve mahremiyeti en büyük önceliğimiz olmaya devam edecek.” dedi.

Af Örgütü, devlet aktörleri tarafından gözetim için hedef alınan insan hakları aktivistlerini ve gazetecileri destekleyen kuruluşlar arasında yer alıyor. Bu, aktivistlerin ve gazetecilerin cep telefonlarına, içeriklerini kopyalamanın yanı sıra cihazları gerçek zamanlı dinleme araçlarına dönüştüren Pegasus casus yazılımının bulaştığını teyit eden vakaları da içeriyor.

Ağustos ayında, siber güvenlik şirketi Recorded Future, Amnesty ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu’nu, Çinli bilgisayar korsanlarının kimlik bilgilerini toplamak için tasarlanmış parola çalma programları aracılığıyla hedef aldığı kuruluşlar arasında listeledi. Çin devletinin “Uygurlar, Tibetliler ve diğer etnik ve dini azınlık gruplarıyla ilgili olarak bildirilen insan hakları ihlalleri” göz önüne alındığında özellikle endişe verici olduğunu söyledi.

Uzmanların tahminlerine göre Af Örgütü, Çin’de bir milyon veya daha fazla Uygur ve diğer etnik azınlığı kasıp kavuran toplama kampları sistemi hakkında alarm verdi. Kampları aşırılıkla mücadele için mesleki eğitim ve öğretim merkezleri olarak tanımlayan Çin, kampların kapatıldığını söylüyor. Hükümet, onlardan kaç kişinin geçtiğini hiçbir zaman açıkça söylemedi.

Çin’in Ottawa’daki büyükelçiliği, yorum isteyen bir mesaja hemen yanıt vermedi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın