Ukrayna Merkezli Blockchain Firması, Ftx Çöküşünün Ortasında Kripto Bağışı Söylentileri Için ‘Sahte Haberleri’ Patlattı

Ülkenin Rusya ile savaşının ortasında bir bağış web sitesi başlatmak için Ukrayna hükümetiyle ortaklık kuran bir blockchain firması, platformunun siyasi amaçlı kara para aklama için kullanıldığına dair çevrimiçi söylentilere ve komplo teorilerine karşı çıktı.

Ukraynalı hükümet yetkilileri, Everstake, Kuna ve şimdi rezil kripto borsası FTX ile ortaklık kurdu. Rus işgalinin ardından Mart ayında Ukrayna için Yardım’ı başlatın. Everstake’e göre, kripto kullanıcıları ve Ukrayna destekçileri, Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerini ve diğer insani yardım kuruluşlarını desteklemek amacıyla yaklaşık 60 milyon dolarlık kripto ve itibari para gönderdi. Bununla birlikte, FTX’in likidite sorunları ve iflası, Sam Bankman-Fried’in gözden düşmesi ve firma ile yöneticilerine karşı yasal işlem yapılmasıyla birlikte, sosyal medya kullanıcıları kripto bağışlarının nihai varış noktasıyla ilgili gerçekle birçok özgürlüğe kavuştu.

İnternette yayılan komplo teorileri, FTX ile olan ilişkisi ve Bankman-Fried’in önceki siyasi bağışları nedeniyle, Aid for Ukraine’in fonlarının Amerika Birleşik Devletleri Demokrat Partisi’ne aktarıldığını iddia ediyor. Söylentileri yayanlar arasında ABD’nin Kuzey Karolina Temsilcisi Madison Cawthorn da var. Bir Everstake sözcüsü, “Fox News ve Russia Today gibi taraflı medya” tarafından yayılan “Rus propagandası” iddialarını damgaladı.

Everstake’e göre, ülkenin Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov’un Ağustos ayında bildirdiği gibi, fonların çoğunun zaten Ukrayna ordusu için kasklara, kurşun geçirmez yeleklere ve gece görüş teknolojisine gittiği göz önüne alındığında, asılsız iddialar “gerçekle örtüşmüyor”. Sözcü, platformun Mart ayında kripto bağışlarını itibari paraya dönüştürmek için borsayı yalnızca “birkaç kez” kullandığından ve o sırada FTX’te depolanan hiçbir fon bulunmadığından, FTX ile ilgili durumun “Ukrayna İçin Aid’in operasyonunu etkilemediğini” ekledi. çöküşünün.

Everstake CEO’su Sergey Vasylchuk, “Rusya savaş alanında her mağlup olduğunda, medyadaki askeri başarısızlıklarını örtbas etmek için uydurma varsayımlara dayalı sahte haberler yayarak başka bir yol aramaya başlıyor” dedi. “Bu kez, kara para aklamayla ilgili başka bir hikaye uydurmak için FTX’in çöküşünü kullanmaya karar verdiler. Batı’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin Rusya’yı savaş alanında kayıplara uğrattığı gibi yaraladığı da aşikar. Her bağışın Ukrayna’nın yararına harcandığını kesin olarak biliyoruz.”

Söylentinin içindeki gerçeklerden biri, Bankman-Fried’in ABD 2022 ara seçimlerinde siyasi adaylara “önemli bir bağışçı” olduğunu kabul etmesi ve katkılarının çoğu Demokratlara gidiyor. 29 Kasım’da Texas Tribune, görevdeki Greg Abbott’a karşı yarışını kaybeden bir Demokrat olan Teksas vali adayı Beto O’Rourke’nin seçim gününden önce SBF’den 1 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu bildirdi.

Ancak SBF, Demokratların Ukrayna üzerinden kara para aklamasına yardım ettiği iddialarıyla alay etti. Bankman-Fried, 16 Kasım’da Tiffany Fong ile yaptığı röportajda söylentilere değinerek şaka yollu “Keşke bunu başarabilseydim,” dedi. “Ukrayna’nın Demokrat Parti için para aklamasına yardım mı ediyordum? […] Keşke bu kadar ilginç bir uluslararası komplonun parçası olsaydım.”

Cointelegraph’a konuşan Vasylchuk, Ukrayna hükümet yetkililerinin çevrimiçi söylentileri soran “ciddi insanlara” yanıt vermek zorunda kaldığını söyledi. Everstake CEO’su, Elon Musk’ın CEO olarak devralmasıyla birlikte Twitter’daki son sarsıntının, FTX ve Ukrayna’nın kripto bağışlarıyla ilgili olan gibi, platformda çılgına dönecek komplo teorilerinin kapılarını daha da açtığını tahmin etti.

İlişkili: Ukrayna merkezli blockchain firması, piyasadaki gerileme ve savaş ortasında ‘hala işe alıyoruz’ dedi

Vasylchuk, “Toplum, yalan ve propagandanın yayılmasını durdurmakta kördür” dedi. “Rusya’da olduğu gibi propagandanın nasıl etkileyebileceğini görüyoruz – [they fooled] milyonlarca insan. Aynı zamanda, onlara döndüklerini görüyorum. [fooling] Amerikalılar ve sosyal medya da aynısını yapabilir. Yani gerçekten korkuyorum. Bilgiden korkuyorum ve manipüle etmenin veya insanları bu tür bilgilere inanmaya zorlamanın ne kadar kolay olduğundan korkuyorum.”

Ekledi:

“Bu bilgi, ‘Ukrayna, Rusları ısıracak savaş sivrisinekleri geliştirdi’ gibi bilgilere benziyordu. […] Amerikan toplumunun şimdikinden çok daha olgun olduğunu düşünüyordum. [Europe]ve insanlar aslında gerçeği, bariz saçmalığı hissedebiliyorlar, ama ne yazık ki değil.

Vasylchuk, Aid for Ukraine aracılığıyla yapılan kripto bağışlarının son aylarda azaldığını bildirdi. Birçok kripto kullanıcısının, 29 Kasım’da Giving Tuesday veya Bitcoin Salı kapsamında çeşitli kuruluşlara nakit ve jeton göndermesi bekleniyor.

Yorum yapın