Ukrayna, Kripto Çerçevesini Güncellemek Için Uluslararası Danışmanlarla Işbirliği Yapıyor

Ulusal kripto çerçeveleri üzerinde çalışan Ukrayna düzenleyici topluluğu, “Sanal varlıklar hakkında” yasasında yapılan değişiklikler, uluslararası uzmanlarla aktif olarak işbirliği yapıyor. Listede uluslararası danışmanlık firması Ernst&Young ve USAID Finans Sektörü Reformu projesi yer alıyor.

1 Aralık’ta Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenlenen Sanal Varlıkların Düzenlenmesi Danışma Konseyi ilk toplantısını yaptı. Düzenleyici uzmanlar, Ulusal Vergi Yasasını kripto düzenlemesine uyarlaması gereken “Sanal varlıklar hakkında” yasadaki değişiklikleri tartıştı. Etkinliğe Cumhurbaşkanlığı Ofisi, Ukrayna Ulusal Bankası, uzman kuruluşlar ve piyasa topluluğu temsilcileri katıldı.

Ukrayna Ulusal Vergi Dairesi başkanı Ruslan Magomedov, düzenleyicilerin Ukrayna dijital varlık piyasasında Avrupa Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini uygulamak için Ernst&Young ve USAID ile yakın bir şekilde çalıştıklarını açıkladı.

İlişkili: Ukrayna Ulusal Bankası, dijital Grivnası için taslak konsept yayınladı

Ukrayna Parlamentosu (Rada) üyesi Yaroslav Zheleznyak’ın belirttiği gibi, ulusal yaklaşım “zarar verme” ilkesine dayanacaktır:

“Amaç basit – Ukrayna’da kripto dolaşımını yasal ve güvenli hale getirmek, ancak ‘zarar verme’ ilkesine göre, böylece piyasa düzenleme değil, gelişme ve rekabet avantajları için teşvikler alıyor.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Mart 2022’de “Sanal Varlıklar Üzerine” yasasını imzaladı. Tasarı, Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Ukrayna Ulusal Bankası’nı kripto piyasasının iki ana düzenleyicisi olarak kuruyor.

Kasım ayında, bir grup kripto para yanlısı Ukraynalı milletvekili ve Ukrayna Halk Birliği Virtual Assets (VAU), ülkede Web3’ü tanıtmak ve geliştirmek için ortak bir yol haritası ortaya koydu. Yol haritası, blok zinciri ve Web3 projeleri için düzenleyici bir sanal alanın başlatılmasını önermektedir. Ayrıca, ulusal bir blockchain destekli tapu ve emlak sicilinin oluşturulmasını ve Ukrayna’nın Avrupa Blockchain Ortaklığına entegrasyonunu uygular.

Yorum yapın