Twitter, Toplu İşten Çıkarmalardan Kaynaklanan İki Davayı Şimdilik Yendi: Rapor – apk haber

Kaliforniya federal yargıcı Pazartesi günü, Elon Musk’ın şirketi geçen yıl satın almasının ardından Twitter Inc’i kadın çalışanları işten çıkarmalar için hedef almakla suçlayan önerilen bir toplu davayı reddetti, ancak davacıların daha fazla ayrıntı eklemek için davayı değiştirmelerine izin verileceğini söyledi.

Oakland’daki ABD Bölge Yargıcı Jon Tigar, Aralık ayında açılan davanın, davacıların Twitter’daki konumları ve hangi işçilerin işten çıkarılacağına karar veren yöneticilerin kimliği gibi “temel bilgilerden yoksun” olduğunu söyledi.

Tigar ayrıca Musk tarafından yapılan ve davacılar tarafından atıfta bulunulan cinsiyetçi olduğu iddia edilen sözlerin alakasız olduğunu çünkü bunların geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara satın almadan çok önce geldiğini söyledi.

Karar, Cuma günü aynı mahkemede farklı bir yargıcın, Twitter’ı Kasım ayındaki işten çıkarmaların ardından çalışanların ofise gelmelerini ve yüksek yoğunlukta uzun saatler çalışmalarını zorunlu kılarak engelli işçilere karşı ayrımcılık yapmakla suçlayan ayrı bir davayı reddetmesinin ardından geldi.

Her iki yargıç da davacılara iddialarını daha da detaylandıran değiştirilmiş davaları açmaları için üç hafta süre verdi.

Her iki davada da davacıların avukatı olan Shannon Liss-Riordan, her davada yeni gerçekler ekleyerek gözden geçirilmiş bir şikayette bulunmayı planladığını söyledi.

Twitter, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cinsiyet ayrımcılığı davasındaki davacılar, Twitter’ın kadın çalışanlarının %57’sini, Musk’ın göreve gelmesinden sonra erkeklerin %47’sini işten çıkardığını söylüyor. Davaya göre, eşitsizlik, erkeklerin %48’ine kıyasla kadınların %63’ünün işini kaybettiği mühendislik rollerinde daha keskindi.

Engelli önyargı davası, Kasım ayında, uzaktan çalışmayı bırakmayı reddettiğinde Twitter’ın kendisini kovduğunu iddia eden eski bir mühendislik müdürü ve kanserden kurtulan tarafından açıldı. Musk, Kasım ayında personele gönderdiği bir notta, çalışanların “yüksek yoğunlukta uzun saatler” çalışmaya veya işi bırakmaya hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Davalar, Musk’ın şirketin iş gücünün yaklaşık yarısını işten çıkarma kararından kaynaklanan Twitter’ın karşı karşıya kaldığı birkaç dava arasında yer alıyor.

Twitter, şirketin söz verdiği kıdem tazminatını ödemediğini iddia edenler de dahil olmak üzere bu davalarda yanlış bir şey yaptığını reddetti.

Liss-Riordan ayrıca, tahkimde şirket aleyhine dava açan yaklaşık 2.000 eski Twitter çalışanını temsil ediyor.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın