Twitter, Musk Hakkında Yazı Yazan Çok Sayıda Gazetecinin Hesabını Askıya Aldı – apk haber

Perşembe günü Twitter Inc, New York Times ve Washington Post’tan olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda gazetecinin hesaplarını askıya aldı ve site onlar için “hesap askıya alındı” bildirimleri gösterdi.

Reuters, bu hesapların neden askıya alındığını hemen belirleyemedi. Askıya alınan tüm muhabirler son aylarda Twitter’ın sahibi milyarder Elon Musk ve satın aldığından bu yana platformdaki değişiklikler hakkında yazdı.

Hesabın askıya alınmasıyla ilgili bir Tweet’e yanıt veren Musk, doxxing adı verilen kişisel bilgilerin paylaşılmasını yasaklayan Twitter kurallarına atıfta bulunarak, “Gazeteciler” için diğer herkesle aynı doxxing kuralları geçerlidir” şeklinde bir tweet attı.

“Bütün gün beni eleştirmek sorun değil, ancak gerçek zamanlı konumumu ifşa etmek ve ailemi tehlikeye atmak değil.”

Twitter, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Perşembe günü Twitter, Musk’ın özel jetini gerçek zamanlı olarak takip eden @elonjet hesabını, Musk’ın ifade özgürlüğü taahhüdünün hesabı yasaklamamayı da kapsayacak şekilde genişlettiğini söylemesinden bir ay sonra askıya aldı.

Times muhabiri Ryan Mac (@rmac18), Post muhabiri Drew Harwell (@drewharwell), CNN muhabiri Donie O’Sullivan (@donie) ve Mashable muhabiri Matt Binder @MattBinder’ın hesapları askıya alındı. ABD politikasını ve siyasetini takip eden bağımsız gazeteci Aaron Rupar’ın (@atrupar) hesabı da askıya alındı.

The New York Times’ın bir sözcüsü şunları söyledi: “New York Times’tan Ryan Mac de dahil olmak üzere bir dizi önde gelen gazetecinin Twitter hesaplarının bu gece askıya alınması şüpheli ve talihsiz bir durum. Ne Times ne de Ryan bunun neden olduğuna dair herhangi bir açıklama almadı. Umarız tüm gazetecilerin hesapları eski haline döner ve Twitter bu eylem için tatmin edici bir açıklama yapar.”

Diğer muhabirlere hemen ulaşılamadı.

Musk’ın şirketi Ekim ayında 44 milyar dolara satın almasından bu yana Twitter’a alternatif olarak ortaya çıkan sosyal medya şirketi Mastodon’un (@joinmastodon) resmi hesabı da askıya alındı. Yorum için Mastodon’a hemen ulaşılamadı.

Twitter’ın yeni güven ve güvenlik başkanı Ella Irwin bu ay Reuters’e verdiği demeçte, Twitter’ın içeriği denetlemek için artık büyük ölçüde otomasyona yaslandığını, belirli manuel incelemeleri ortadan kaldırdığını ve belirli konuşmaları tamamen kaldırmak yerine dağıtım kısıtlamalarını desteklediğini söyledi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın