Twitter, Microsoft’u Verilerini Uygunsuz Bir Şekilde Kullanmakla Suçluyor: Rapor – apk haber

The New York Times’ın (NYT) Perşembe günü bildirdiğine göre Twitter, Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’ya teknoloji devini sosyal medya şirketinin verilerini uygunsuz şekilde kullanmakla suçlayan bir mektup gönderdi.

NYT tarafından incelenen bir mektuba göre Twitter, Microsoft’u bir veri anlaşmasını ihlal etmek ve kullanımı için ödeme yapmayı reddetmekle suçladı.

Mektupta, Microsoft’un bazı durumlarda Twitter verilerinin izinli kullanımını aştığı ve izinsiz olarak devlet kurumlarıyla paylaştığı iddia ediliyor.

Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın kişisel avukatı Alex Spiro, Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya yazdığı mektupta, teknoloji devinin anlaşmanın birçok hükmünü uzun bir süre boyunca ihlal etmiş olabileceğini yazdı.

ABD gazetesine göre, bu mektup potansiyel olarak Twitter’ın verileri için Microsoft’tan ücret almaya çalışmasının habercisi olabilir. Geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Musk, şirketin mali sıkıntıyla karşı karşıya olduğu için gelir elde etmesinin aciliyetini vurguladı.

Twitter, tweet akışına erişmek isteyen geliştiriciler için ücretleri artırmak da dahil olmak üzere, kazançlarını artırmak için yeni abonelik ürünleri ve stratejiler uyguladı.

Geçen ay Musk, Microsoft’u Twitter’ın verilerini yapay zeka teknolojilerini eğitmek için “yasadışı” kullanmakla suçladı ve Twitter’da “dava zamanı” ilan etti.

Microsoft, verileri için şu anda Twitter’a ödeme yapmadığını belirterek yanıt verdi. Microsoft sözcüsü Frank Shaw, Twitter’ın mektubunu aldığını doğruladı ve şirketin soruları inceleyip yanıtlama niyetini dile getirerek Twitter ile uzun vadeli bir ortaklık sürdürme arzusunu vurguladı.

Daha önce Musk, ChatGPT sohbet robotundan sorumlu start-up OpenAI konusunda Microsoft ile çatışmıştı.

Microsoft geçen ay Twitter’ın verilerine erişim için ödeme yapmayacağını duyurdu ve reklam platformu müşterilerini Twitter’ın platformdan kaldırılması konusunda bilgilendirdi.

Şirketin reklam platformu, reklamverenler tarafından Twitter dahil sosyal medya hesaplarını yönetmek için kullanılıyor.

Nadella’ya yazılan mektup, Twitter’ın Microsoft’a karşı yasal işlem başlatmayı mı yoksa mali tazminat talep etmeyi mi planladığını açıkça belirtmiyor.

Ancak, Microsoft’un Twitter’ın geliştirici sözleşmesine uymasını ve sekiz uygulamasında veri kullanımını incelemesini talep ediyor.

Yorum yapın