Türkiye’nin Kripto Takıntısı Var – Özellikle Dogecoin: Çalışma

Kripto piyasasındaki düşüş, kriptoya olan ilginin de düştüğü anlamına gelmiyor. Kripto para birimi eğitim platformu CryptoManiaks tarafından yapılan yeni bir araştırma, birçok ülkenin kripto ile ilgili bilgilere aç olarak hala interneti araştırdığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, kripto ile ilgili terimleri arayan Hollanda ve Türkiye, nüfusun sırasıyla %8,2 ve %5,5’iyle ilk iki sırayı alıyor. Türkiye, özellikle 4,7 milyon arama yaparak, büyük sayılarla aramalara öncülük etti.

Çalışma, her ay arama yapan yerel halkın yüzdesini hesaplamak için, belirli bir popüler kripto para birimi grubu için yapılan aramaların birleşik sayısını her ülke için nüfusun bir yüzdesine göre analiz etti.

Türkiye, genel aramalarda ikinci sırada yer alırken, memecoin Dogecoin (DOGE) ile ilgili aramalarda aylık 812.000 arama ile ilk sırada yer aldı. Bu, ülkenin en çok aranan üçüncü kripto parası olan Ether’in (ETH) neredeyse iki katı.

CryptoManiaks’tan bir sözcü, özellikle son 12 aydaki DOGE merakı hakkında yorum yaptı:

“Dogecoin’in popülaritesi, önemli sayıda ülkede Ethereum’un popülaritesini aştı ve dünya çapında madeni para için aylık yaklaşık 2 milyon daha fazla arama yapıldı.”

DOGE kripto para birimi, internet ikonu Elon Musk için poster kripto para olarak kabul edildikten sonra popüler bir dijital varlık ve kripto kültürü fenomeni olarak kaldı.

Arama terimlerine dahil edilen kripto para birimlerinden bazıları diğerleri arasında Bitcoin (BTC), Solana (SOL) ve BNB (BNB) idi.

Sıralamada Hollanda ve Türkiye’yi Almanya, Kanada ve Çek Cumhuriyeti izledi.

İlişkili: DeFi, çalkantılı piyasaya rağmen yeni yatırımları tetikliyor: Finance Redefined

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık, küresel kripto para birimi endüstrisinde önemli oyuncular olsa da, nüfus boyutlarına eşdeğer arama sayısı nedeniyle ikisi de üst sıralarda yer almıyor. ABD, nüfusun %1,9’u bu terimleri arayarak 15. sırada yer alırken, İngiltere %2,6 ile 12. sırada yer alıyor.

Cointelegraph tarafından yapılan son araştırmalar, piyasa koşullarına rağmen büyük kurumların sektörle ilgilenmeye devam ettiğini ve kripto ile ilgili projelere milyonlar akıtmaya devam ettiğini de ortaya koydu.

Yorum yapın