Tüm Hedeflere Ulaşmak Ve Emeklilik Için Tasarruf Etmek Için Yatırım Portföyümü Değiştirmem Gerekiyor Mu?

32 yaşındayım net maaş alıyorum Ayda 99.000. Aylık yatırımlarım şunları içerir: NPS Seviye-II’de 5.000, Aditya Birla SL Flexi Cap fonunda 10.000, Aditya Birla SL Banking & FS fonunda 5.000, Aditya Birla SL Small Cap fonunda 5.000, Aditya Birla Vergi Tasarrufu 96 fonunda 10.000, Çalışan ihtiyat fonunda (EPF) 3.600 ve FDR/Likit fonda 10.000. Yıllık yatırımlarım Kamu ihtiyat fonunda 2.000, NPS Kademe-I’de 50.000 ve 50.000 altın bono. Ev masraflarım geliyor Ayda 40.000. Ben bir;sp aldım 3 lakh sağlık poliçesi ve vadeli sigorta kapsamı 1 crore

Bugün itibariyle toplam yatırımım PPF’de 9 lakh, NPS Seviye-I’de 2 lakh, NPS Kademe-II’de 1,5 lakh, EPF’de 2 lakh, yaklaşık olarak değerli 20 gram altın tahvil 90.000 ve yatırım fonları değerinde 6 lakh, değerinde altın süs eşyaları 13 lakh ve küçük bir arsa değerinde 4 lakh.

Aşağıdaki hedefleri belirledim: değerinde bir arsa satın alın Önümüzdeki iki yıl içinde 15 lakh, tasarruf edin Önümüzdeki 14-17 yıl boyunca oğlumun eğitimi için 75 lakh. 23 yıldaki evliliği için 70 lakh. için ev almak istiyorum Önümüzdeki 20 yılda 2 crore, bir emeklilik fonu kurmanın yanı sıra 28 yılda 2 crore.

Mevcut yatırım portföyüm hedeflerimi karşılamaya yetiyor mu?

-Deepak Jain

Yatırım fonu varlıklarınızı yatırım fonu evleri arasında çeşitlendirmek idealdir. ABSL vergi tasarrufu 96 fonundan Mirae vergi tasarrufu fonuna geçiş yapmanızı, SIP’lerinizi ve yatırım tutarınızı ABSL esnek tavandan Parag Parikh esnek tavan fonuna kaydırmanızı ve ayrıca ABSL Banking & FS fonundan SIP’leri ve yatırımları kaydırıp UTI’ye yatırım yapmanızı öneririz. ABSL fonu tematik bir fon olduğundan ve yalnızca bankacılık/finansal hizmetler sektörü performansına bağlı olduğundan şık endeks fonu.

Hedeflerinizde enflasyonu hesaba kattığınızı ve SIP’nizi her yıl %6 artırdığınızı ve Hisse Senedi ve şirket tahvili/devlet tahvili yatırımları ve altın tahvili karışımıyla PPF, NPS Tier 1 ve Tier 2’ye katkıda bulunmaya devam ettiğinizi varsayarsak ve planlandığı gibi likit fonlar, hedeflerinize ulaşacak konumda olmalısınız.

İlk hedefinizde biraz esnek olmanızı tavsiye ederiz, ancak piyasadaki oynaklık bu ilk hedefe ulaşmak için bazı eksikliklere yol açabilir.

PPF yatırımınızın 6 yılını tamamladığınızı ve 9 yılınızın kaldığını varsayarsak, PPF hesabınızı 15 yıllık vade sonunda katkı paylarıyla uzatmanızı tavsiye ederiz. Oğlunuzun eğitimi için hedef, PPF, altın ve hisse senedi yatırım fonlarının bir kombinasyonu ile finanse edilmelidir. Ancak yine de PPF, altın ve hisse senedi yatırım fonlarınızda fazlalık olacaktır. Kalan fazla PPF bakiyesi, uzatma tamamlandıktan sonra öz sermaye yatırım fonlarına taşınabilir.

Ev satın alımınız için hedef, altın ve hisse senedi MF’lerinin bir karışımı ile finanse edilecektir. Ancak, bu hedef finansmanından sonra bile her iki varlığın da artık bakiyeleri olabilir. Oğlunuzun evliliği için bu hedef, altın ve hisse senedi yatırım fonlarının bir karışımıyla da finanse edilebilir. Bu hedefte, altın varlıklarınızın tamamını kullanmaya son verebilir ve geri kalanı öz sermaye MF’leri aracılığıyla finanse edilebilir. Bu finansmandan sonra, NPS tier 1 & II, Equities MF ve arazi ve likit fonlarınızda fazlalığa sahip olabilirsiniz. Böylece, emeklilik hedefi için, emekliliğinizi karşılayacak yeterli varlığa sahip olabilirsiniz ve bu, öz sermaye, NPS, arazi arsaları ve sabit mevduat karışımı yoluyla finanse edilebilir.

Vishal Dhawan, sertifikalı bir finansal planlamacı ve Sebi’ye kayıtlı bir yatırım danışmanlığı firması olan Plan Ahead Wealth Advisors’ın kurucusudur.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın