Tüm Detaylar – apk haber

Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın ilk ikinci nesil navigasyon uydusunu Jeosenkronize Uydu Fırlatma Aracı (GSLV) kullanarak 29 Mayıs sabahı göndereceğini söyledi.

İlk kez, NVS-01 navigasyon uydusunda yerli bir atomik saat uçurulacak.

Hindistan uzay ajansına göre, 2.232 kg NVS-01 navigasyon uydusunu taşıyan GSLV-F12 roketinin, Andhra Pradesh’teki Sriharikota roket limanındaki ikinci fırlatma rampasından sabah 10.42’de kalkması planlanıyor.

Roket, uyduyu, yerleşik motorları ateşleyerek daha fazla alınacağı bir Jeosenkronize Transfer Yörüngesine (GTO) teslim edecek.

ISRO, NVS-01’in Hindistan Takımyıldızı (NavIC) hizmetleriyle Navigasyon için öngörülen ikinci nesil uyduların ilki olduğunu söyledi.

NVS serisi uydular, gelişmiş özelliklerle NavIC’yi sürdürecek ve artıracaktır.

Bu seri, hizmetleri genişletmek için ek olarak L1 bant sinyallerini içerir.

Hindistan uzay ajansı, daha önce fırlattığı dokuz navigasyon uydusunun hepsinde ithal atomik saatler kullanmıştı.

Her uydunun üç atomik saati vardı.

NavIC uydularının, ilk uydu olan IRNSS-1A’daki üç saat arızalanana kadar iyi performans gösterdiği söylendi.

ISRO’daki kaynaklar daha önce IANS’a bazı atomik saatlerin düzgün çalışmadığını söylemişti. Saatler kesin zaman ve konum için kullanılır.

Basitçe söylemek gerekirse, NavIC veya eski Hindistan Bölgesel Navigasyon Uydu Sistemi (IRNSS), ABD’nin GPS’ine (Küresel Konumlandırma Sistemi), Rusya’nın Glonass’ına ve Avrupa’nın Galileo’suna ve Çin’in Beidou’suna benzer.

(Bu haber News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden – IANS) yayınlanmıştır.

Yorum yapın