Tüccarın, Ankr Protokolünün Hacklenmesinden Sonra 5000 Kattan Fazla Kazanç Gördüğü Iddia Ediliyor

BNB Zinciri tabanlı protokol Ankr istismar edildiğinde ve bilgisayar korsanı Ankr Ödül Taşıyan Staked BNB (aBNBc) belirteçlerini sattığında, bir tüccar fiyat tutarsızlıklarından yararlanarak 2.879 doları 15,5 milyon dolara çevirdi.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere güvenlik firması Beosin, multi-milyon dolarlık istismarın akıllı sözleşme kodundaki güvenlik açıklarından ve teknik bir yükseltme nedeniyle tehlikeye giren özel anahtarlardan kaynaklanmış olabileceğini öne sürdü. Daha sonra, bilgisayar korsanı 20 trilyon aBNBc jetonu basıp satarak aBNBc’nin fiyatını önemli ölçüde düşürdü.

Bu olurken, bir tüccar hızlı tepki verdi ve bir fırsattan yararlandı. Analiz platformu Lookonchain, zincir üstü verileri inceleyerek yakın zamanda bir tüccarın Helio Protokolü platformunda ilerleyerek nasıl 15,5 milyon dolar kazanmayı başardığını paylaştı. Lookonchain’e göre tüccar, Ankr istismarcısı aBNBc’yi terk ettikten sonra yalnızca 10 Binance Coin (BNB) ile 183.885 aBNBc satın aldı.

Bundan sonra tüccar, aBNBc’yi Helio Protokolüne yatırdı ve fonları 16 milyon Helio Protokolü (HAY) tokeni ödünç almak için teminat olarak kullandı. Sonunda tacir, HAY’i 15,5 milyon Binance USD (BUSD) ile takas ederek orijinal sermayesinden 5.209 kat kâr elde etti.

Açıklardan yararlanma, ticaretten kaynaklanan kayıpların yanı sıra Helio platformunun kilitli toplam değerini (TVL) de etkilemiş olabilir. Saldırıdan önce, HAY stablecoin’i TVL’de yaklaşık 87 milyon doları tutuyordu. Ancak, bu yazının yazıldığı sırada, merkezi olmayan finans (DeFi) veri izleyicisi DeFiLlama, HAY’in şu anda 0 ABD doları TVL’ye sahip olduğunu gösteriyor.

Helio Protokolü, topluluğuna yaptığı bir duyuruda, kullanıcılara varlıklarının güvende olduğunu ve stake edilen tüm BNB’lerinin doğrulayıcılar içinde olduğunu garanti etti. Şu anda, protokol askıya alınmış HAY sahiplerinden herhangi bir işlem yapmamaları istendi.

İlişkili: FTX’ten Sonra: Defi, kusurlarının üstesinden gelirse ana akım haline gelebilir

Yakın zamanda merkezi olmayan borsalardan (DEX’ler) ticareti durdurmasını isteyen Ankr protokolü, aBNBc tokenlerini yeniden yayınlayacağından bahsetti. Platform, durumu değerlendireceğine ve etkilenen kullanıcıları tazmin edeceğine söz verdi.

Bu arada, Kripto borsası Binance, Ankr token çekme işlemlerini duraklattı ve bilgisayar korsanının elindeki 3 milyon dolarlık varlığı dondurdu. etkilenmiş ticaret platformuna.

Yorum yapın