TRAI, Sahte Aramalar ve Mesajlarla Mücadele Etmek İçin AI Spam Filtresi Kuracak: Daha Fazlasını Bilin

Yapay Zeka filtresi, müşterilerin sahte ve promosyon çağrıları ve mesajlarından kaçınmasına yardımcı olacaktır.

Yapay Zeka filtresi, müşterilerin sahte ve promosyon çağrıları ve mesajlarından kaçınmasına yardımcı olacaktır.

Raporlar, Bharti Airtel ve Reliance Jio gibi telekom devlerinin AI filtre hizmetinin uygulamaya konduğunu duyurduklarını gösteriyor.

Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu (TRAI), müşterilerin sıklıkla aldığı sahte ve tanıtım aramaları ve mesajlarıyla mücadele etmek için 1 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yeni kurallar uygulayacak. Bunu başarmak için TRAI, tüm telekom şirketlerinin çağrı ve SMS hizmetlerine Yapay Zeka (AI) spam filtreleri eklemesini zorunlu kıldı.

Bu hamle, günlük olarak istenmeyen istenmeyen aramalar ve mesajlar alan müşteriler için bir rahatlama olacak. Raporlar, Bharti Airtel ve Reliance Jio gibi telekom devlerinin AI filtre hizmetinin uygulamaya konduğunu duyurduklarını gösteriyor. Airtel, bununla ilgili resmi bir duyuru yaptı, Jio ise yakında hizmeti sunmaya çalışıyor.

Yapay Zeka filtresi, müşterilerin sahte ve tanıtım amaçlı aramalardan ve mesajlardan kaçınmasına yardımcı olacak ve böylece dolandırıcılık faaliyetleri vakalarını azaltacaktır. TRAI, müşteriler için büyük bir endişe kaynağı olan sahte arama ve mesaj sorununu azaltmak için çalışmaktadır. Dolandırıcılar genellikle masum müşterileri bu yollarla kandırarak paralarını kaybetmelerine neden olur.

Bu sorunu çözmek için TRAI, telekom şirketlerinden 10 haneli cep telefonu numaralarıyla promosyon aramalarını durdurmasını talep etti. Buna ek olarak, düzenleyici kurum cep telefonunda arayanın fotoğrafını ve adını görüntüleyecek bir Arama Kimliği özelliği uygulamaya çalışıyor.

Ancak, Airtel ve Jio gibi telekom şirketlerinin, gizlilik sorunları nedeniyle teknolojiyi uygulamakta tereddüt ettikleri bildiriliyor. Şu anda bu cephede somut bir bilgi mevcut değil. Yapay zeka filtresinin uygulanmasının, sinir bozucu çağrıların ve mesajların müşterilere ulaşmasını durdurmak için 1 Mayıs’ta uygulanacak tek kural seti olduğuna dikkat edilmelidir.

Bir ET raporuna göre Truecaller, istenmeyen mesajları ve aramaları engellemek için muhtemelen Airtel, Vi ve Jio ile el ele verecek. Truecaller’ın müşterilerin tüm promosyon çağrılarından ve sahte mesajlardan kaçınmasına yardımcı olması bekleniyor.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın