Toplam Kripto Piyasası Değeri Bir Darbe Daha Aldı, Ancak Tüccarlar Tarafsız Kalıyor

Toplam kripto para piyasa kapitalizasyonu, 14 Aralık’ta 880 milyar dolarlık direnci kıramamasının ardından son iki gün içinde %8,1 düştü.

Ret, 4 haftalık yükselen kanalı geçersiz kılmadı, ancak 825 milyar doların altında bir haftalık kapanış, alt banda geçişi onaylayacak ve destek seviyesini 790 milyar dolara düşürecek.

USD cinsinden toplam kripto piyasası değeri, 12 saatlik. Kaynak: TradingView

Piyasaya yönelik genel yatırımcı duyarlılığı düşüş eğilimini sürdürüyor ve yılbaşından bugüne kadar olan kayıplar %66’yı buluyor. Buna rağmen, Bitcoin (BTC) fiyatı haftada yalnızca %2 düşerek 16 Aralık 17:00 UTC’de 16.800 $ seviyesine indi.

Bekleyen düzenleme ve büyük borsaların ve madencilerin iflas edebileceği korkusuyla baskı altına alınan altcoinler için çok farklı bir senaryo ortaya çıktı. Bu, toplam piyasa kapitalizasyonunun 9 Aralık’tan bu yana neden %4,7 düştüğünü açıklıyor.

15 Aralık’ta dosyalanan mahkeme belgelerine göre, bir ABD Mütevelli Heyeti, FTX’in iflas işlemlerinin bir kısmından sorumlu komiteyi açıkladı. Bunlar arasında önde gelen bir piyasa yapıcı olan Wintermute Asia ve sorunlu borç verme platformu Genesis’in bir üyesi olan GGC International yer alıyor. Yatırımcılar, başarısız FTX borsa grubundan en büyük alacaklıların kim olduğu konusunda karanlıkta kalıyor ve bu, salgının yayılmaya devam edebileceği yönündeki spekülasyonları körüklüyor.

15 Aralık’ta Hollanda merkez bankası, KuCoin kullanan yatırımcılara borsanın yasal kayıt olmadan faaliyet gösterdiğini söyleyerek bir uyarı yayınladı. De Nederlandsche Bank, kripto firmasının kullanıcılar için “yasadışı bir şekilde hizmetler sunduğunu” ve “yasadışı bir şekilde saklama cüzdanları sunduğunu” ekledi.

Dramaya ek olarak, 16 Aralık’ta, kripto şirketleri için rezerv kanıtı denetim hizmetleriyle tanınan bir şirket olan Mazars Group’un, borsa denetimlerini detaylandıran son belgeleri web sitesinden kaldırdığı bildirildi. Firma daha önce, KuCoin ve Crypto.com tarafından takip edilen bir hareket olan Binance’in rezerv kanıtı güncellemeleri için resmi denetçi olarak atanmıştı.

Bitcoin madenciliği sektörü, kripto para birimi fiyatlarındaki güçlü düzeltme ve artan enerji maliyetleri nedeniyle de zarar gördü. Halka açık madenci Core Scientific’e iflastan kaçınmak için 72 milyon dolarlık şarta bağlı acil durum kredisi teklif edildi. Finansal borç veren, Bitcoin 18.500 doların altında kalırken, Core Scientific’in ekipman borç verenlerine yapılan tüm ödemelerin askıya alınmasını gerektiriyor.

Toplam piyasa kapitalizasyonundaki haftalık %4,7’lik düşüş, esas olarak Ether’in (ETH) %5,4’lük negatif fiyat hareketinden ve %15,1’lik düşüşle işlem gören BNB’den (BNB) etkilendi. Sonuç olarak, düşüş eğilimi altcoinleri önemli ölçüde etkiledi ve ilk 80 coinden 14’ü bu dönemde %12 veya daha fazla düştü.

İlk 80 coin arasında haftalık kazananlar ve kaybedenler. Kaynak: Nomikler

Açık Ağ (TON), Telegram’ın TON jetonları karşılığında satılan anonim telefon numaraları için teklif vermeye başlamasının ardından %30 değer kazandı.

Bitcoin SV (BSV), kendi kendini Satoshi Nakamoto ilan eden ve altcoin projesinin lideri Craig Wright’ın Norveç mahkemelerinde kaybı için temyizde bulunmasının ardından %11,7 yükseldi.

Trust Wallet (TWT), ana şirketi (Binance) 24 saat içinde 1,9 milyar dolarlık para çekme işlemiyle karşı karşıya kaldıktan sonra %27,2’lik bir düzeltme gördü.

Kaldıraç talebi, boğalar ve ayılar arasında dengeleniyor

Şu anda veriler, kaldıraç talebinin boğalar ve ayılar arasında bölündüğünü gösteriyor.

Ters takas olarak da bilinen kalıcı sözleşmeler, genellikle her sekiz saatte bir ücretlendirilen yerleşik bir orana sahiptir. Borsalar, döviz riski dengesizliklerinden kaçınmak için bu ücreti kullanır.

Pozitif bir fonlama oranı, uzun vadelilerin (alıcıların) daha fazla kaldıraç talep ettiğini gösterir. Ancak, kısa pozisyonlar (satıcılar) ek kaldıraç gerektirdiğinde ve fonlama oranının negatife dönmesine neden olduğunda bunun tersi bir durum ortaya çıkar.

Kalıcı vadeli işlemler, 16 Aralık’ta 7 günlük fonlama oranını biriktirdi. Kaynak: Coinglass

7 günlük fonlama oranı, Bitcoin ve altcoinler için sıfıra yakındı, yani veriler, bu dönemde kaldıraçlı uzun pozisyonlar (alıcılar) ve kısa pozisyonlar (satıcılar) arasında dengeli bir talebe işaret ediyor.

Tüccarlar, balinaların ve arbitraj masalarının yükseliş veya düşüş stratejilerine daha yüksek bahis yapıp yapmadığını anlamak için opsiyon piyasalarını da analiz etmelidir.

Opsiyon satma/alma hacmi nötr bir piyasayı yansıtır

Tüccarlar, daha fazla aktivitenin alım (satın alma) seçeneklerinden mi yoksa satım (satış) seçeneklerinden mi geçtiğini ölçerek piyasanın genel duyarlılığını ölçebilir. Genel olarak konuşursak, alım opsiyonları yükseliş stratejileri için kullanılırken, satım opsiyonları düşüş stratejileri için kullanılır.

0,70’lik bir alım-satım oranı, satım opsiyonlarının açık faizinin, daha fazla yükseliş çağrılarına göre %30 geride kaldığını ve bunun yükseliş olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, 1.40’lık bir gösterge, satış opsiyonlarını %40 oranında destekliyor ve bu düşüş eğilimi olarak kabul edilebilir.

BTC opsiyon hacmi satış oranı. Kaynak: laevitas.ch

Bitcoin’in fiyatı 14 Aralık’ta 18.000 $ direncini kıramasa da, opsiyonları kullanarak aşağı yönlü koruma için aşırı bir talep yoktu. Daha doğrusu, gösterge 12 Aralık’tan bu yana 1.00’in altında yani biraz iyimser.

Şu anda, satın alma hacmi oranı 0,88’e yakın çünkü opsiyon piyasası, alım (satın alma) seçeneklerini %12 oranında destekleyen nötrden yukarıya doğru stratejilerle daha güçlü bir şekilde dolduruluyor.

Türev piyasaları nötr, ancak haber akışı olumsuz

Bir avuç altcoin’deki önemli haftalık fiyat düşüşüne ve toplam piyasa kapitalizasyonundaki %4,7’lik düşüşe rağmen, türev metrikleri panik belirtisi göstermiyor.

Vadeli işlem sözleşmelerini kullanan uzun ve kısa vadeli işlemler için dengeli bir talep var. Sonuç olarak, BTC opsiyon risk değerlendirme metriği, Bitcoin’in 14 Aralık’ta 18.370 doları görmesinin ardından %8,5’lik düzeltmesinden sonra bile olumlu olmaya devam ediyor.

Nihayetinde, boğalar 825 milyar dolarlık piyasa değerinin tutmasını beklememeli, bu da 790 milyar dolarlık desteğin hemen yeniden test edilmesi anlamına gelmiyor.

Şu anda, yükselen kanalın alt bandı yukarı yönlü baskı uygulamaya devam ediyor, ancak haber akışı ayılar için uygun görünüyor.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Yorum yapın