TikTok’un ABD Ulusal Güvenliğine Tehdit Olarak Görüldüğü Beş Yol – apk haber

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok kişi, Pekin merkezli ByteDance’in sahibi olduğu oldukça popüler video paylaşım uygulaması TikTok’u ulusal güvenlik için bir tehdit olarak görüyor.

Aşağıdaki beş nedene bir bakış:

Bilgi paylaşımı

TikTok – rakipleri Instagram, Snapchat ve YouTube gibi – verilerle büyüyor ve genç kullanıcıların süper bağımlılık yapan uygulamada kendileri hakkında ne kadar çok şey paylaşmaya istekli oldukları konusunda bir sınır yok gibi görünüyor.

TikTok’u eleştirenler, tüm bu bilgilerin Komünist Parti’nin hüküm sürdüğü Çin’de bir Çinli şirket tarafından işlendiğinden endişeleniyor.

Ancak bazı uzmanlar, tehdidin abartıldığına ve platformun sahibi kim olursa olsun ve nerede kurulu olursa olsun hain aktörlerin veri hazinelerine girebileceğine inanıyor.

Duke Üniversitesi Sanford Kamu Politikası Okulu’nda kıdemli bir araştırmacı olan Justin Sherman, “ABD vatandaşlarının verilerinden bahsediyorsak, bu Vahşi Batı’dır” dedi.

“Çok az düzenleme var, ister yabancı ister ABD şirketi olsun, şirketler her zaman tonlarca veri topluyor.”

Tiktok, “Project Texas” olarak bilinen bir projede Amerikalı kullanıcıların verilerini tamamen ABD’deki sunuculara taşımayı taahhüt ettiğini söylüyor.

Casusluk

TikTok, tüm uygulamalar gibi potansiyel olarak bir kullanıcının tüm telefonuna erişim sağlar.

Cyber ​​Threat Alliance CEO’su Michael Daniel, “Telefonda bir uygulamanız olduğunda, bu uygulamayı telefondaki diğer şeylere erişim sağlamak için kullanma potansiyeli vardır” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nde eski bir siber güvenlik koordinatörü olan Daniel, “kullanıcı farkında bile olmadan cihazın mikrofonunu veya kamerasını gizlice açmayı” içerebilir.

Cato Networks’ün güvenlik stratejisi kıdemli direktörü Etay Maor, İsrailli bir teknoloji firması tarafından oluşturulan ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından eleştirmenler ve muhalifler hakkında casusluk yapmak için kullanılan bir yazılım olan Pegasus’a işaret etti.

Maor, “Belki de TikTok ile Pegasus’un Çince sürümünü tıklayıp cihazlarımıza yüklüyoruz… Bence bu ABD hükümetinin endişesi” dedi.

Sansür

Siber güvenlik uzmanlarının bahsettiği bir diğer potansiyel tehdit, Çin hükümetinin Komünist Partinin önceliklerini savunmak için TikTok’taki içeriği sansürleyebilmesidir.

Daniel, “Fikir şu ki, Çin hükümeti eninde sonunda TikTok’a Çin dışında Tibet’i veya Tayvan’ı destekleyen hiçbir şey göstermeyeceğinizi ve böylece bilgi ortamını şekillendirmeyeceğinizi söyleyecek.”

Tiktok, Çin hükümetini tatmin edecek şekilde içeriğe asla müdahale etmediği konusunda ısrar ediyor, ancak Çin’de hüküm süren sansür düzeyi göz önüne alındığında analistler, Pekin’in TikTok’a yaslanma tehdidinin var olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

“Çin hükümetinin bilgileri nasıl sansürlediğine, evde gazeteciliği ve bu tür şeyleri nasıl bastırdığına bakarsanız, aynı şeyin TikTok’ta başka bir yerde olmasıyla ilgili bir risk olduğunu söylemek gerçekten hiç de abartılı değil.” Sherman.

yanlış bilgilendirme

Bir başka korku da, Çin hükümetinin TikTok’u, Rusya’nın 2016’da Amerikan başkanlık seçimleri öncesinde yürüttüğü çevrimiçi kampanyaların tekrarında ABD toplumunu bozmak için bir araç olarak kullanabilmesidir.

Daha şimdiden, Global Witness ve New York Üniversitesi’ndeki Demokrasi için Siber Güvenlik ekibi tarafından yayınlanan araştırma, TikTok’un geçen ay ABD ara seçimlerine giden haftalarda büyük hacimli seçim yanlış bilgilerini filtrelemediğini öne sürdü.

Araştırmacılar, deneyde TikTok’un “test edilen tüm platformlar arasında en kötü performansı gösterdiğini” buldu.

Yanıt olarak TikTok, seçim içeriğiyle ilgili güvenlik önlemlerini uygulamaya koydu ve hükümet ve politikacı hesaplarının doğrulanmasını zorunlu kıldı.

Sadece… Çin mi?

Bazı uzmanlar, TikTok’un Çin’deki kökenleri göz önüne alındığında, özellikle de Ocak ayında ABD Temsilciler Meclisi’ni geri alan Cumhuriyetçiler ile endişeleri gidermek için herhangi bir şey yapıp yapamayacağını merak ediyor.

TikTok aleyhindeki argümanların çoğu, Pekin’e karşı Demokratlardan daha sert olma geçmişine sahip olan Cumhuriyetçi Parti’den geliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, uygulamanın ABD’de Çin mülkiyeti altında çalışmaya devam etmesi için uzun vadeli bir güvenlik düzenlemesi müzakere ederken, Cumhuriyetçiler de Demokratlar üzerinde baskı kuruyor.

Politico’ya göre Biden yönetimi, TikTok’un Çinli sahibini ABD operasyonlarından çekilmeye zorlayıp zorlamama konusunda bölünmüş durumda ve önerilen uzlaşma konusunda şüphe uyandırıyor.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın