Thai Vc Fonu Sorunlu Zipmex Borsasını 100 Milyon Dolara Satın Aldı: Rapor

Risk sermayesi fonu V Ventures’ın, Zipmex’in potansiyel bir satın alınmasıyla ilgili haftalarca süren müzakerelerin ardından, güç durumdaki kripto para borsasını satın almak için bir anlaşmaya vardığı bildirildi.

Bloomberg’in 2 Aralık’ta bildirdiğine göre, Thoresen Thai Agencies’in (TTA) halka açık bir şirketinin yan kuruluşu olan V Ventures, Zipmex kripto borsasının %90 hissesini satın almak istiyor.

VC fonu, Zipmex’i dijital varlıklar ve nakit olarak yaklaşık 100 milyon $ karşılığında satın almak üzere, iddia edilen konuyu bilen isimsiz kaynaklar. Cuma günü Singapur’da yapılan bir mahkeme duruşmasına atıfta bulunan rapor, Zipmex’e 30 milyon dolar nakit ve geri kalanının kripto olarak teklif edildiğini söylüyor.

Mahkeme duruşmasına göre Zipmex, Nisan 2023’e kadar borsadaki donmuş müşteri hesaplarının kilidini açmak için işlemden elde edilen kripto para varlıklarını kullanmayı planlıyor.

Satın alma raporu, yerel medyanın V Ventures ve Zipmex’in çoğunluk satın alma anlaşması imzalama yolunda olduğunu bildirmesinden haftalar sonra geldi.

Daha önce bildirildiği üzere Zipmex, Temmuz 2022’de kendi kontrolü dışındaki “koşulların birleşimini” gerekçe göstererek platformundaki para çekme işlemlerini aniden durdurdu. Tayland, Singapur, Endonezya ve Avustralya’da faaliyet gösteren borsa, Singapur Yüksek Mahkemesi’nden üç aylık alacaklı koruması aldıktan sonra yeniden yapılandırma sürecini başlattı.

Zipmex’te ayrıca dosyalanmış Singapur mahkemesi tarafından değerlendirilmeyi bekleyen yeniden yapılandırma çabalarını desteklemek için moratoryumun Nisan 2023’e kadar uzatılmasına yönelik başvurular.

Büyük sorunlarla karşılaşmasına rağmen, görünüşe göre Zipmex para çekme işlemlerine kısmen devam ettikten sonra bazı hizmetlerini sunmaya devam etti. Zipmex’in web sitesine göre, borsa son iki aydır bazı para çekme ücretlerini ve listelemelerini değiştiriyor.

Zipmex ve TTA, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İlişkili: Binance, Japonya’da düzenlenmiş kripto borsasını satın aldı

Haber, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto borsası Zipmex ve kurucu ortağı Akalarp Yimwilai’yi yerel yasaları ihlal etmekle suçlamasından kısa bir süre sonra geldi. Yetkili makam özellikle, Zipmex’in ülkenin Dijital Varlıklar Yasası’na uygun olarak dijital cüzdanlar ve kripto işlemleri hakkında bilgi sağlamadığını ileri sürdü.

Yorum yapın