Tether, Fud Ile Savaşın Ortasında 2023’Te Güvenli Kredileri Sıfıra Indirecek

Dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı Tether, kripto piyasasına olan inancı yeniden tesis etmenin kritik öneme sahip olduğunu söyleyerek rezervlerinden borç verme uygulamasını eninde sonunda durdurma sözü verdi.

Stablecoin ihraççısı, 13 Aralık’ta yaptığı bir gönderide, “söylenti değirmenine” vuran diğer FUD’ların yanı sıra teminatlı kredileriyle ilgili son ana akım medya FUD’unu (korku, belirsizlik ve şüphe) ele aldı.

Tether, teminatlı kredilerinin aşırı teminatlandırıldığını ve “son derece likit varlıklar” tarafından kapsandığını yinelerken, firmanın bu kredileri 2023 boyunca ortadan kaldıracağını da sözlerine ekledi:

Tether, şu andan itibaren 2023 boyunca Tether’in rezervlerindeki teminatlı kredileri sıfıra indireceğini duyuruyor.

Şirket, Tether’in teminatlı kredilerinin, teminatlı teminat kullanarak müşterilere borç veren özel bankalara benzer şekilde çalıştığını açıkladı. Ancak, kısmi rezervlerle çalışan bankaların aksine Tether, kredilerinin %100’ün üzerinde desteklendiğini iddia etti.

Hareket, muhtemelen bu ayın başlarında bu kredilerin riskli olduğunu iddia eden ve “şirketin bir krizde itfaları ödemek için yeterli likit varlığa sahip olmayabileceğini” iddia eden bir Wall Street Journal raporuna yanıt olarak geldi.

WSJ, Tether’ı ilk kez hedef almıyor. Ağustos ayında outlet, Tether’in varlıkları sadece %0,3 düşerse “teknik olarak iflas etmiş” kabul edilebileceğini söyledi. Stablecoin ihraççısı, ilk 5 muhasebe firmasını işe alarak tasdiklerinin meşruiyetini ve şeffaflığını artırdığını belirterek o sırada iddiaları yalanladı.

Bu tasdiklere göre, Tether rezervlerinin %82’si “aşırı likit” varlıklarda tutuluyor.

Ekim ayında Tether, ticari kağıtları rezervlerinden daha fazla çıkararak ve yatırımları ABD Hazine bonolarıyla değiştirerek daha fazla medya FUD’sine yanıt verdi.

İlişkili: Crypto Biz: Tether FUD’unu durduramazsınız

Şirket yaptığı son açıklamada, borç verme işini kayıpsız bir şekilde sonlandıracağını ve şeffaflık ve hesap verebilirliği ön planda tutma misyonunu sürdüreceğini belirtti.

“On yıla yakın bir süredir Tether hakkında sürekli olarak yanlış olan ana akım medyanın tıklama tuzağı manşetlerine ve Tether Truthers tarafından uydurulan hikaye uydurmalarına ve dezenformasyona bakılmaksızın, Tether’in dayanıklılığını en belirsiz zamanlarda göstermeye devam edeceğiz.”

Tether, dolaşımdaki 65,8 milyar USDT ile şu anda önde gelen stablecoin ihraççısıdır. CoinGecko’ya göre %46,6 pazar payına sahip.

Yorum yapın