Teslim Etme Politikası Ve Azaltılmış Ödeme Seçeneği: Hangisi Daha Iyi?

Prim iadesi veya tam hayat sigortası poliçeniz varsa ve ikna edici nedenlerle prim ödemek istemiyorsanız, poliçenizden vazgeçebilir ve nakit değerini alabilir veya tahakkuk eden nakit değeri indirimli ödenmiş sigorta teminatı için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, indirimli bir hayat sigortası poliçesi seçtiğinizde, sigortacı vefat teminatını hayat sigortası poliçenizde tahakkuk eden nakit değerine indirir.

Nasıl çalışır: İndirimli ücretli hayat sigortası seçeneği, poliçeden vazgeçmenin yerine geçer. Hayat sigortası poliçesi satın aldığınızda ve daha fazla prim ödeyemediğinizde, poliçeden vazgeçerek nakit değerini çekebilir ve bu parayı kendiniz için kullanabilirsiniz. Ancak poliçeyi teslim ettiğinizde vefat teminatı ortadan kalkar. Yani, bir aksilik durumunda, adaylarınız ölüm ödeneğini alamazlar.

Azaltılmış bir ödeme seçeneğiyle, nakit değeri, daha düşük bir ölüm yardımı ile bir ödemeli poliçeye dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda poliçeniz ödendiği için ek prim ödemenize gerek kalmaz. Bajaj Capital Insurance Broking Ltd’nin CEO’su Venkatesh Naidu, “İndirgenmiş ücretli sigorta seçeneğini seçtiğinizde, sigortacılar ölüm yardımını birikmiş nakit değeri karşılayacak şekilde ayarlar” dedi.

Policybazaar.com Vadeli Sigorta Başkanı Rhishabh Garg, “İndirimli ücretli hayat sigortası, prim varyantının iadesine veya poliçelerin tüm hayat varyantına sahip olan poliçe sahiplerine sunulan bir hak kaybı olmayan poliçe seçeneğidir” dedi. poliçe bir iştira değeri elde ettikten sonra poliçe sahibi bu özelliği kullanabilir. Ancak, bu özelliğin kullanılabilirliği farklı poliçeler arasında değişiklik gösterebilir” dedi.

Nasıl hesaplanır: Sigortacılar, azaltılmış ödenmiş (RPU) değeri üç faktörü hesaba katarak değerlendirir; ödenen prim sayısı, ödenecek prim sayısı ve teminat tutarı. Garg, “Bir poliçe azaltılmış ödenmiş hale geldiğinde, sigortacı orantılı primler yöntemini kullanarak vefat yardımı kapsamında geçerli olan teminat tutarını azaltır. RPU Teminat Tutarı = ((Temel poliçe için ödenen toplam primler artı modal prim yükleri (varsa)) / (Ödenecek toplam prim artı modal prim yükleri (varsa))) X teminat tutarı.

Teslim etme politikası ve Azaltılmış ödeme seçeneği: Yukarıda da belirttiğimiz gibi indirimli ödeme seçeneği ile hayat sigortası teminatınız, prim ödemeniz sona erdikten sonra da devam eder. Bununla birlikte, poliçeden vazgeçmeyi seçmek, geçmişte ödenen tüm primlerin kaybedileceği ve poliçenizin ömür boyu kapsamının sona ereceği anlamına gelir.

“Harcamalarınızı kısmak, ancak yine de hayat sigortası poliçenizi sürdürmek istiyorsanız, poliçeden vazgeçmek yerine indirimli ödeme seçeneği sizin için iyidir. Bu şekilde, lehdarlarınız siz yokken ölüm yardımı alacaklarına dair bir güvenceye sahip olacaklardır. Azaltılmış ödeme seçeneği, teslim olma ücretlerinden kaçınmaya da yardımcı olacaktır,” dedi Naidu.

Probus Insurance Broker Direktörü Rakesh Goyal, “İndirimli bir ödeme seçeneğini tercih ederseniz, sigortacınızın size vermeye hazır olduğu hayat sigortasından vazgeçmemelisiniz. Bunun yerine yeni bir poliçe satın almak, eski poliçenizden daha yüksek primlerle sonuçlanabilir.”

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın