Temsilci Tom Emmer, Kripto Bürokrasisini Azaltmayı Amaçlayan Yasa Tasarısını Geri Getirmeyi Düşünüyor

Kripto dostu Kongre Üyesi Tom Emmer, FTX’in çöküşünün ardından belirli kripto işletmelerinin ve projelerin Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP’ler) olarak kaydolma gerekliliğini kaldıracak iki partili bir yasa tasarısını yeniden düzenlemeyi düşünüyor.

“Blockchain Düzenleyici Kesinlik Yasası” başlıklı yasa tasarısı, Cumhuriyetçi Emmer ve Demokrat Kongre Üyesi Darren Soto tarafından yönetildi. 17 Ağustos 2021’deki 117. Kongrede masaya yatırıldı ve daha ileri gitmedi.

ABD hükümetinin başka bir FTX tarzı felaketi önlemek için düzenlemeyi zeminden kaldırmak için çabaladığı mevcut iklim göz önüne alındığında, Emmer ikinci kez şansını biraz daha seviyor olabilir.

15 Aralık’ta tweet atan Emmer, tasarıyı yeniden gündeme getirmek için “muhtemelen iyi bir zaman” olduğunu belirterek şunları ekledi:

“Tasarı, tüketici fonlarını hiçbir zaman saklamayan blockchain kuruluşlarının para vericisi olmadığını iddia ediyor… kriptonun geleceğinin Amerikan değerlerini yansıtmasını sağlamak için gerekli yasal kesinliği sağlıyor.”

Tasarının kendisi, madenciler, çok imzalı hizmet sağlayıcılar ve merkezi olmayan finans (DeFi) platformları gibi “blok zinciri geliştiricileri ve hizmet sağlayıcıları” için belirli engelleri ve gereksinimleri ortadan kaldıran yönergeler belirlemeyi amaçlıyor.

Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) Haziran 2021 tarihli, sanal varlık hizmetleri sağlayıcılarının tanımını “bir DeFi platformu geliştirebilecek veya işletebilecek herhangi bir sağlayıcıyı, sahip olsalar bile” içerecek şekilde genişletecek olan bir kılavuz taslağına yanıt olarak öne sürüldü. kullanıcılarla etkileşim yok.”

Bazı ABD’li politikacılar, FTX’in bu haftaki çöküşünü duyan House Finansal Hizmetler Komitesinde kripto para birimine saldırırken, Emmer, kripto topluluğunu, firmanın operasyonları hakkında önemli bilgileri ortaya çıkarmak için blockchain teknolojisini kullandıkları için özellikle övdü.

Faturalar, her yerde faturalar

Siyasi yelpazenin diğer ucunda, kripto şüphecisi Senatör Elizabeth Warren, Senatör Roger Marshall ile birlikte 14 Aralık’ta 2022 Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasasını tanıttı.

Tasarı, esasen finansal kurumların kripto karıştırıcılar gibi gizlilik araçlarını kullanmasını durdurmayı ve kripto firmalarını bankalarla aynı kara para aklama kurallarına ve ayrıca kripto kiosklarını (ATM’ler) düzenlemeye uymaya zorlamayı amaçlıyor.

İlişkili: ABD senatörü, SEC’den Gensler’ı ‘düzenleme başarısızlıkları’ için yanıt vermeye çağırıyor

Ayrıca madencilerin, saklama ve kendi kendine saklama cüzdan sağlayıcılarının Müşterini Tanı (KYC) kontrollerini uygulaması gerekecek.

Bilinen bir hodler ve Bitcoin savunucusu olan Senatör Cynthia Lummis, bu tür KYC gereksinimlerinin kripto bağlamında çalışmayacağını savunarak elbette tasarıyı eleştirdi.

14 Aralık’ta Lummis, Warren’ın da dahil olduğu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun aksine, kripto üzerindeki çoğu yetkiyi Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) devredecek bir yasa tasarısını yeniden sunmayı planladığını da belirtti. için bastırıyor.

Yorum yapın