Telegram Kurucusu, Gücün Kötüye Kullanılmasıyla Mücadele Etmek Için Yeni Merkezi Olmayan Araçlar Oluşturmak Istiyor

Kurucusu Pavel Durov, 30 Kasım’da Telegram kanalı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Telegram’ın saklama dışı cüzdanlar ve merkezi olmayan borsalar da dahil olmak üzere bir dizi merkezi olmayan araç oluşturmaya hazır olduğunu söyledi.

Durov, girişimin FTX’in son çöküşüne bir yanıt olduğunu, çünkü endüstrinin “güçlerini kötüye kullanmak için birkaç kişinin elinde toplandığını” söyledi. borsalar iflas etti.”

Duyuru, Açık Ağ veya TON, katman-1 blok zincirine dayalı benzersiz kullanıcı adları için merkezi olmayan bir açık artırma platformu olan Fragment’in lansmanından haftalar sonra gelir. Durov’a göre Fragment, bir aydan kısa bir süre içinde 50 milyon dolarlık kullanıcı adı sattı.

Durov, Telegram ve Fragment’i kurmanın yanı sıra TON blok zincirinin ilk resmi versiyonunun da arkasındaydı. Geliştirilmekte olan yeni merkezi olmayan araçlarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Çözüm açık: Blockchain tabanlı projeler köklerine, ademi merkeziyetçiliğe geri dönmeli. Kripto para birimi kullanıcıları, herhangi bir üçüncü tarafa güvenmeyen, güvenilir olmayan işlemlere ve kendi kendine barındırılan cüzdanlara geçmelidir.”

Durov ayrıca eski platformların verimsizliklerine de dikkat çekti ve özellikle “ne yazık ki son ayarlamalarından sonra bile modası geçmiş ve pahalı olmaya devam eden” Ethereum’dan bahsetti. Devam etti:

“Eski platformların verimsizliklerinin merkezileşmeyi meşrulaştırdığı zamanlar çoktan geride kalmış olmalı. TON gibi teknolojilerin potansiyeline ulaşmasıyla birlikte, blockchain endüstrisi nihayet temel misyonunu yerine getirebilmelidir – gücü insanlara geri verme.”

İlişkili: Telegram kullanıcı adı açık artırma pazarı ‘neredeyse’ lansmana hazır

Durov’a göre Telegram ekibi tarafından yayınlanan en son araç olan Fragment, çözüm üzerinde çalışan beş kişiyle beş haftada oluşturuldu. Fikir ilk olarak Ağustos ayı sonlarında, ekibin çok rağbet gören kullanıcı adlarını açık artırmaya çıkarmak için “NFT benzeri akıllı sözleşmeler” kullanmayı amaçlamasıyla ortaya çıktı. TON Vakfı’nın TON DNS’yi başlatmasından kısa bir süre sonra başlatılan parça, kullanıcıların kripto cüzdanlarına, akıllı sözleşmelere ve web sitelerine insan tarafından okunabilen adlar atamasına olanak tanır.

Yorum yapın