Telefon Üreticilerinin İhracat Birimleri İçin IMEI Numarası Kaydetmesine Gerek Yok: DoT – apk haber

Hindistan’ın telekom kuruluşu, ihraç edilecek telefonlar için IMEI kaydının gerekli olmadığını söyledi. Raporlara göre, Telekom Departmanı (DoT), Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği veya IMEI düzenlemelerini elden geçiriyor, bu nedenle üreticilerin numaraları kaydetmesi gerekmediğini söyledi.

Bu siparişin detayları birkaç gün önce DoT tarafından web sitesinde yayınlandı.

Bildiğiniz gibi IMEI, ağda çalışan cihazları tanımlamak için kullanılan 15 haneli bir koddur. IMEI klonlaması, birkaç yıldır ülkenin telekomünikasyon kuruluşu için bir sorun olmuştur ve şimdi bu tür olayların önlenmesi için çalışmalara başlamıştır.

Ülkede üretilen her telefon için IMEI numarası zorunlu hale getirildi, ancak son siparişte, en azından şimdilik, telefonların ihraç edileceği durumlarda bunun gerekli olmadığı belirtiliyor.

1 Ocak 2023’ten itibaren, tüm cep telefonu üreticilerinin Hindistan’da üretilen her ahizenin IMEI numarasını Hindistan Sahte Cihaz Kısıtlama portalına ( yeni piyasaya sürülen bir cep telefonunun ilk satışından önce) kaydetmesi gerekmektedir.

Yeni kural, Hindistan’da satılan tüm cep telefonlarının dijital olarak izlenebilen yasal bir IMEI numarasına sahip olmasını sağlamayı amaçlıyor. Vatandaşlar için yeni süreç, kullanıcıların akıllı telefonlarını veya özellikli telefonlarını kaybolması veya çalınması durumunda kötüye kullanılmaması için bloke etmesine yardımcı olacak. Bunun aynı zamanda Hindistan’daki akıllı telefonların kara pazarlamasını da durdurması bekleniyor. Bu adımlar birçok açıdan hayati önem taşır ve ayrıca kötü niyetli kişiler tarafından kötüye kullanılabilecek cihazların klonlanmasını da durdurur.

Ve ihraç edilen telefonların IMEI numarasını kaydetmesi gerekmese de, ithal edilen akıllı telefonların ve diğerlerinin yanı sıra yalnızca üst düzey iPhone’lar ve Samsung Galaxy akıllı telefonlar gibi Hindistan’da Üretilen telefonların da kaydedilmesi gerekecek.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın