Tech Giant, Tarımdan Sağlığa, Yapay Zeka Kızılderililerin Hayatını İyileştirecek – apk haber

Hindistan’ın dijital ekonomisini her Hintli için daha kapsayıcı, yardımcı ve daha güvenli hale getirmeye yönelik yol haritasını tartışmayı amaçlayan Google For India’nın 8. sürümü, Pazartesi günü Demiryolları, İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Birliği Bakanı Ashwini’nin huzurunda başlatıldı. Vaishnaw ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai.

Pichai şunları söyledi: “Binlerce dilde bilgi getirebilen güçlü bir yapay zeka modeli üzerinde çalışıyoruz… Yapay zeka sonunda zengin yanıtların alınmasında güçlü bir rol oynayacak.”

“Yapay zekanın önemli bir fark yaratacağı birden fazla alan var. Tarım bunlardan biri, dil açığını kapatmak başka bir şey ve ardından kalkınma döngüsünün en altındaki insanlar için krediyi erişilebilir kılmak,” dedi Vaishnaw.

Google Hindistan Ülke Başkanı ve Başkan Yardımcısı Sanjay Gupta ve Google Hindistan Araştırma Direktörü Manish Gupta, Delhi’de düzenlenen ve YouTube’da canlı yayınlanan etkinlikte konuşmacılar arasındaydı.

Açılış konuşmasında Hindistan’ın teknolojik büyümesinden ve yapay zekanın dünyanın dijital dönüşüm yolculuğunu gerçekleştirmesine nasıl yardımcı olduğundan bahseden Sanjay Gupta, “teknoloji herkesin hayatını daha iyi hale getirebilir” dedi.

TARIM VE SAĞLIK

Manish Gupta, teknoloji devinin ülkedeki dijital tarımı artırmak için tarım arazilerini belirlemeye yardımcı olacak bir model üzerinde çalıştığını söyledi. Bu peyzaj anlayışı modeli Bengaluru’da geliştirildi ve Telangana’da pilot uygulaması yapılıyor. Hem doğal hem de yapay su kütlelerini ve tarlaları tanıyabilir. Model, örneğin ekin ekildiğinde olduğu gibi tarlalarda meydana gelen olayları da tanımlayabilecek.

Manish Gupta, Google’ın sağlık hizmetleri bölümünde nasıl çalıştığına da değindi. Bazen el yazısı reçeteleri okumanın zor olabileceğini, bu nedenle Google’ın bunu kolaylaştırmak için yapay zekayı kullandığını söyledi. Ancak şirket hala bu çözümü mükemmelleştiriyor.

Apollo, X-ışını tüberkülozu tespitinde yapay zekaya yardımcı olacak bir projede Google ile iş birliği yapıyor.

Ek olarak teknoloji, teknoloji devi tarafından yaygın hastalıkları tanımlamak, veriye dayalı klinik uzmanlık yoluyla hasta-doktor güveni oluşturmak ve ayrıca daha iyi hizmet için verileri analiz etmek ve yönetmek için kullanılabilecek bir klinik zeka motoru oluşturmak için de kullanılıyor. Apollo 7/24.

Manish Gupta ayrıca Hindistan’ın ilk Sorumlu Yapay Zeka merkezi için IIT-M’ye 1 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. İki proje daha — Project Vaani ve Project Bindi — ayrıca duyuruldu. YouTube, yanıt arayan kişilere kaliteli bilgilerin sağlanabilmesini sağlamak için sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla da iş birliği yapıyor.

DAHA FAZLA GOOGLE GİRİŞİMİ

Google’da aramadan sorumlu Başkan Yardımcısı Elizabeth Reid, son beş yılda Hindistan’ın internet kullanıcılarının ikiye katlandığını söyledi; tüm ülkeler arasında en fazla Google Lens kullanıcısı da Hindistan’dandır.

Şirket ayrıca, farklı yerel dilleri konuşan kullanıcıların işini kolaylaştırmak için arama özelliklerinin Hintçe ile birlikte birkaç Hint dilini de içereceğini duyurdu. Yakın gelecekte bu özellik Tamil, Telugu, Marathi ve Bengalce dillerinde desteklenecektir.

Ayrıca sorgu hem İngilizce hem de Hintçe kelimeleri içerse bile Google’ın teknolojisinin kullanıcının kesin cevapları bulmasına yardımcı olacağı söylendi.

Tüm Son Hindistan Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın