Tayvan, Yetkisiz Çin Yatırımı Nedeniyle Foxconn’a Ceza Verecek – apk haber

TAIPEI: Tayvan hükümeti Cumartesi günü, dünyanın en büyük sözleşmeli elektronik üreticisi Foxconn’a Çinli bir çip üreticisine yetkisiz yatırım yaptığı için, Tayvanlı firma hisseyi satacağını açıkladıktan sonra bile para cezası vereceğini söyledi.

Tayvan, Çin’in yarı iletken endüstrisini güçlendirme hırsına ihtiyatla bakıyor ve Çin’in çip teknolojisini çaldığını söylediği şeyi önlemek için mevzuatı sıkılaştırıyor.

Büyük bir Apple Inc tedarikçisi ve iPhone üreticisi olan Foxconn, Temmuz ayında güç durumdaki Çinli çip şirketi Tsinghua Unigroup’un hissedarı olduğunu açıkladı.

Cuma günü geç saatlerde Foxconn, Çin’deki bağlı kuruluşunun Taipei borsasına yaptığı bir başvuruda, Tsinghua Unigroup’taki hisselerinin tamamını satmayı kabul ettiğini söyledi.

Tayvan Ekonomi Bakanlığı yanıt olarak, tüm yabancı yatırımları onaylaması gereken yatırım komisyonunun Pazartesi günü Foxconn’dan yatırım hakkında “tam bir açıklama” isteyeceğini söyledi.

Yatırımın önceden bildirilmediği konusunda ise yine formüle göre hesaplanacak ve kanuna göre ceza uygulanacaktır” denildi.

Foxconn, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Konuya aşina olan kişiler daha önce Reuters’e Foxconn’un yatırım yapılmadan önce Tayvan hükümetinden onay istemediğini ve yetkililerin, adanın kendisine ait olduğunu iddia eden Çin ile kendi kendini yöneten Tayvan’ın ilişkilerini düzenleyen bir yasayı ihlal ettiğini düşündüklerini söylemişlerdi.

Foxconn, Cumartesi günü ekonomi bakanlığından önce yaptığı açıklamada, yıl sonu yaklaşırken orijinal yatırımın “sonlandırılmadan kaldığını” söyledi.

Foxconn, %99’u Çin’de kayıtlı birimi Foxconn Industrial Internet Co Ltd (FII) tarafından kontrol edilen Xingwei’nin varlıklarını en az 5.38 milyar yuan’a (772 milyon $) Yantai Haixiu adlı Çinli bir şirkete satmayı kabul ettiğini söyledi.

Xingwei, Unigroup’un tamamına sahip olan araçta %20 hisseye sahip olan farklı bir kuruluşta %48,9 hisseye sahip.

“Daha fazla gecikmeden veya yatırım planlamasına ve esnek sermaye dağıtımına etkiden kaynaklanan belirsizliklerden kaçınmak için Xingwei Fonu, Shengyue Guangzhou’daki tüm varlığını Yantai Haixiu’ya devredecek.”

“Transfer tamamlandıktan sonra, FII artık Tsinghua Unigroup’ta dolaylı olarak herhangi bir hisseye sahip olmayacak.”

Tsinghua Unigroup, yorum talebine yanıt vermedi.

Tayvan yasalarına göre hükümet, “ulusal güvenlik ve endüstri gelişimi göz önünde bulundurularak” Çin’de yatırımı yasaklayabilir. Yasayı ihlal edenler, düzeltmeler yapılana kadar tekrar tekrar para cezasına çarptırılabilir.

Resmi adı Hon Hai Precision Industry Co Ltd olan Foxconn, elektrikli araç pazarına genişlerken özellikle otomobil çipleri yapmaya hevesli.

Şirket, dünya çapındaki çip kıtlığı arabalardan elektroniğe kadar birçok ürün üreticisini rahatsız ettiğinden, dünya çapında çip fabrikaları satın almak istiyor.

Taipei, şirketlerin en gelişmiş dökümhanelerini Çin’de kurmalarını, en iyi teknolojilerini açık denizde kurmamalarını sağlamak için yasaklıyor.

(1 $ = 6,9708 yuan)

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın