Tata Group, Apple Satıcısı Winstron’un Karnataka’daki Tesisini Satın Alabilir: Rapor – apk haber

Winston, Apple’ın Hindistan’daki en büyük 3 satıcısı arasında yer alıyor ve Economic Times’ın yakın tarihli bir raporuna göre Tata Group, Taipei merkezli şirketle Karnataka’daki üretim tesisini 4000-5000 Rs’ye satın almak için görüşmeler yapıyor.

Söz konusu anlaşma gerçekleşirse, satın alma Tata’nın grup şirketi Tata Electronics Pvt Ltd’de (TEPL) hassas mühendislik üretim kapasitelerini genişletmesine yardımcı olacaktır.

TEPL, büyük ölçekli bir cep telefonu bileşenleri üreticisi olmak ve Apple gibi firmaları Çin yerine Hindistan’a yatırım yapmaya çekmek için kuruldu. TEPL, yalnızca Apple için bir satıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda diğer OEM’lerle de işbirliği yapmayı planlıyor. Tata’nın elektronik tesisi Hosur, Tamil Nadu’dadır.

Eylül ayında, bir Bloomberg raporuna göre, Tata’nın bir elektronik üretim ortak girişimi kurmak için Winstron ile işbirliği yapmak istediği bildirildi. Economic Times’a konuşan kaynaklar, “Gösteriyi Tatas yönetecek, ancak Wistron, Apple’ın küresel satıcı ekosisteminden yararlanmak için küçük bir paya sahip olabilir.”

“Apple’ın çeşitli nedenlerle önümüzdeki birkaç yıl içinde Wistron’a olan bağımlılığını azaltmak istediğine dair bir his var. Tata gibi oyuncular bundan yararlanmak istiyor.”

Şu anda Hindistan’da yalnızca üç tedarikçi firma (Winstron, Pegatron ve Foxconn) Apple için iPhone üretiyor. JP Morgan tarafından hazırlanan raporlar, Apple’ın 2025 yılına kadar iPhone üretiminin %25’ini Hindistan’a kaydırmayı düşünebileceğini iddia ediyor ve Tata-Winstron anlaşması gerçekleşirse, küresel iPhone üretimi söz konusu olduğunda Hindistan’ın sıralamalarda yükseldiğini görebiliriz.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın