Tarihin En Büyük Ekonomik Balonları: Lalelerden Kriptoya


Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Belirli bir varlık veya yatırım kategorisi aşırı değerlendiğinde ve ardından değerde ani bir düşüş olduğunda finansal bir balon oluşur. Genellikle, daha makul bir değere geri döner – ancak çoğunluğa atlayan yatırımcılar için daha az acı çekmez.

Bu modeli tarih boyunca farklı ülkelerde farklı varlıklarla defalarca gördük. Gelecekte tekrar olacağı kesin. Bu nedenle, baloncukların nasıl oluştuğunu anlamak önemlidir, böylece büyüyen bir tane gördüğünüzde nasıl tepki vereceğinizi bilirsiniz.

Kısa Versiyon:

  • Finansal balonlar, ekonomilerin doğal büyüme ve daralma döngülerinin hızlandırılmış, daha aşırı bir versiyonunu getiriyor.
  • Bilinen en eski balon 1630’larda Hollanda’da lalelerin mancınık değerleri üzerinde meydana geldi.
  • Kötü oyuncular yükselen bir varlıktan (teknoloji hisseleri veya demiryolu gelişmeleri gibi) yararlanmaya çalışırken, yenilik ve yeni gelişmelere duyulan heyecan balonlara yol açabilir.
  • Yetersiz düzenleme veya hükümet gözetimi ile karşı karşıya kalındığında balonların şişmesi ve patlaması muhtemeldir.

Tarihin En Büyük Ekonomik Balonları

Ekonomi büyüme ve daralma döngüleri içinde çalışır. Güçlü ekonomik dönemler genellikle yaygın bir refaha yol açarken, durgunluklar iş kayıplarına, varlık değerinde düşüşlere ve finansal zorluklara neden olur. Mali balonlar bu döngünün daha aşırı bir versiyonunu getiriyor.

Yatırımlarınızı doğru zamanlamanız halinde hızla yükselen fiyatlardan büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Riskli olmakla birlikte, tacirler ve yatırımcılar da gerilemeden açığa satışlar yoluyla kâr elde edebilirler.

En iyi bilinen balon patlamalarından bazıları çiçeklerden koleksiyon oyuncaklarına, emlak ve borsa segmentlerine kadar uzanıyordu. İşte bilinmesi gereken en büyük tarihi balon patlamalarından bazıları.

Hollanda Laleleri Balonu

lale çılgınlığı

Lale Çılgınlığı 1630’larda gerçekleşti ve bilinen en eski mali balonlardan biridir. Birkaç yıl içinde, çiçekler – özellikle benekli veya çizgili çeşitler – yüksek talep nedeniyle giderek daha pahalı hale geldikçe, lale fiyatları hızla arttı.

En yüksek fiyata, tek bir nadide lale, Amsterdam’daki bir malikaneyle aynı değere satılabilir. Balon, zengin Hollandalı aristokratlardan gelen talebin artmasıyla başladı. Kısa sürede Hollanda toplumuna ve Avrupa’ya yayıldı. Fiyatlar arttıkça, birçok Hollanda endüstrisi dikkatlerini lalelere ve çiçek soğanı ve çiçek yetiştirip satarak elde edilen muazzam karlara çevirdi.

Günün tüccarlarının eşdeğeri, ampulleri çevirerek kar elde etmek isteyen toplumun her kesiminden ortaya çıktı. Elbette çiçekler dünyanın birçok yerinde kolaylıkla yetişir ve sonunda ölürler. Hiçbir çiçek veya çiçek soğanı bir ev kadar değerli olmamalı.

Kaçınılmaz olarak, fiyatlar düştü ve dahil olan insanları mahvetti.

Güney Denizi Şirketi Balonu

South Sea Company şilini

Güney Denizi Balonu bazen dünyanın ilk finansal piyasa çöküşü ve belki de ilk saadet zinciri olarak adlandırılır. 1700’lerin başlarında, Doğu Hindistan Şirketi ve diğer Karayip odaklı işletmelerin başarıları, Güney Denizi Şirketi’nin kurulmasına yol açtı.

Kamu-özel ortaklığı halka açık borsada işlem gördü. Hükümet şirkete köle ticareti ve diğer girişimler için yasal bir ticaret tekeli verdiğinde hisse senedi fiyatı önemli ölçüde arttı. İspanya ile yaşanan zorluklara ve anlaşmazlıklara rağmen, King George şirkete kişisel olarak yatırım yaptı. Bu, talebi daha da artırdı ve tüm İngiliz borsasının değerini artırdı.

Bu durumda, hızlı bir şekilde yükselen şey, benzer şekilde dramatik bir şekilde çöktü. Ağustos 1720’de hisse senedi 1.000 $ gibi yüksek bir fiyata ulaştı. Sonraki Aralık ayında, fiyat yaklaşık %80 düşerek 124 sterline düştü. South Sea Company balonu sırasında, çoğu dolandırıcı olan borsa duyarlılığının dalgasını sürmek için yüzlerce şirket kuruldu. Piyasa coşkusundan yararlanmaya çalışan dolandırıcıların modeli, tarihte tekrar tekrar oynandı.

İlgili >>> Geçmiş Borsa Çöküşleri Bize Ne Öğretebilir?

Birleşik Krallık Demiryolu Balonu

İngiltere demiryolu treni

Demiryolu Çılgınlığı, 1840’larda Birleşik Krallık’ta bir borsa balonuydu. Bu borsa balonunda demiryolu şirketlerinin hisseleri büyüdü, büyüdü. Yüzlerce yeni demiryolu şirketi, 9.500 millik yeni hat planlarıyla kuruldu.

Faiz oranları düşüktü ve demiryolu şirketleri genişleme için fon toplamak amacıyla kamu mali piyasalarına yöneldiler. Zengin ve orta sınıf, paralarını ilk modern borsalardan biri aracılığıyla demiryolu stoklarına akıttı.

İngiliz ekonomisindeki düşük düzenleme, aşırı yatırımı önlemek için birkaç korkuluk anlamına geliyordu. Sonunda, birçok demiryolu para kaybetmeye başladı ve bu da geniş çapta beklenen karlı yatırımdan uzak olduğunu kanıtladı. Hisse fiyatları sallanmaya başladı ve faiz oranlarındaki artış, sert bir düşüşün başlamasına yardımcı oldu. Ortaya çıkan demiryolu hatları sonunda ulusal demiryolu ağının ayrılmaz bir parçası haline gelirken, aynı zamanda yaygın olarak maliyetli ve sancılı bir ekonomik hata olarak görülüyordu.

1920’ler Borsa Balonu

Kara Perşembe 1929
Kongre Kütüphanesi

29 Ekim 1929’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en uzun borsa refah dönemlerinden biri sona erdi. Önde gelen borsa endeksi, 1920’lerde “Kara Perşembe”ye kadar yaklaşık altı kat arttı. O kader Ekim gününde borsa %11 düşüşle açıldı. Perşembe ve Cuma günlerindeki kayıplar, uzun bir dik kayıpların habercisi olarak %20’nin üzerinde gerçekleşti.

Temmuz 1932’de piyasa en düşük noktasına geldiğinde, Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) değerinin yaklaşık %90’ını kaybetti. İyileşmesi yaklaşık 25 yıl sürdü.

Tarih meraklıları, bu dönemin, 1929’dan 1941’e kadar süren uzun bir ekonomik durgunluk olan Büyük Buhran’a denk geldiğini bilirler. Yeni oluşturulan Federal Rezerv, suçun bir kısmını üstlendi. Büyük borsa kayıplarına ek olarak, Amerika’daki işsizlik oranları %3,2’den %25’e çıktı. Binlerce banka, sektördeki bir baskının ortasında iflas etti.

Kara Cuma ve Büyük Buhran, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ve Başkan Franklin Roosevelt’in tarihteki en büyük ABD istihdam ve altyapı yatırım projelerinden biri olan The New Deal’ın kurulmasına yol açtı.

Japon Emlak Balonu

Tokyo manzarası

1986’dan 1991’e kadar Japon gayrimenkulleri, dünyanın en pahalı emlak piyasalarından biri olarak itibarını geride bıraktı. Borsa da yüksekten uçarak rekorlara ulaşırken, emlak fiyatları astronomik seviyelere ulaştı. Japonya’da arazi fiyatları yüzde 5.000’e kadar yükseldi.

Zirvede, Tokyo gayrimenkulünün metrekaresi 139.000 dolardı. Bu, herkesin bildiği gibi pahalı bir pazar olan Manhattan’daki fiyatın 350 katıydı. Metrekare başına 139.000 $’lık bir değer kullanan Tokyo’daki İmparatorluk Sarayı, Kaliforniya’daki tüm emlak piyasasının toplamından daha değerliydi. Japonya’nın emlak piyasası, büyüklüğünün yaklaşık %4’ü olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nin dört katı değerindeydi.

Üç yıl içinde Nikkei borsa ortalaması yarıdan fazla düştü. İyileşme yaklaşık on yıl sürdü ve bu, bunu Japon ekonomisi için bir “Kayıp On Yıl” haline getirdi.

satın almak mı istiyorsunuz? >>> Gayrimenkulde Durum Tespiti Nedir? (En İyi Uygulamalar, İpuçları)

Dot-Com Balonu

nokta-com balonu

Dot Com Balonu, 1990’ların sonunda internet, telekom ve teknoloji hisselerine odaklanan bir borsa balonuydu. Teknoloji ağırlıklı NASDAQ Bileşik endeksi, kısa bir süre içinde %75 düşmeden önce beş yılda yaklaşık %582 arttı.

Telekom endüstrisinin aşırı inşası ve aşırı değerlenmesi, yukarıdaki Birleşik Krallık Demiryolu Balonu ile paralellik göstermektedir. Coşku ve büyük kar beklentileri, ucuz borca ​​ve aşırı inşa edilen internet ağlarına yol açtı. Bir işletme adına “.com” eklenmesi, profesyonel ve bireysel yatırımcılardan para toplamayı kolaylaştırdı.

Yatırımcılar, bir mağazayı çevrimiçi hale getirmenin, az bakım gerektiren para ağaçlarından oluşan bir meyve bahçesi dikmekle aynı şey olmadığını anladıklarında, birçok şirket tamamen iflas etti. Pets.com, Worldcom ve Global Crossing muhteşem bir şekilde iflas etti.

Ancak teknoloji balonunun kötü şöhretiyle bazı başarılar da geldi. Amazon, Google, PayPal ve eBay gibi isim markaları, uygulanabilir iş modelleri nedeniyle uzun vadeli başarılar olarak ortaya çıktı. Bu, iyi yönetilen girişimlerin hala bir balonun çökmesinden sağ çıkabileceğini ve daha büyük başarılar elde edebileceğini kanıtladı.

İlgili >>> Borsada Sorunun 5 İşareti

ABD Konut Balonu

2008 konut balonu

2000’li yılların başında ipotek almak kolaydı. Ev fiyatları istikrarlı bir şekilde yükselirken, subprime alıcılar bile pahalı ipoteklere kolayca hak kazanabiliyordu. Pek çok imzalı sözleşme, ipoteklerinin düşük bir aylık ödemeyle nerede başladığını ve daha sonra çok daha yüksek bir aylık cepten maliyete yükseldiğini anlamadılar.

Ve fiyatlar çok hızlı yükseldiğinden, ev sahiplerini karşılayamayacakları borca ​​sokan, nakit çıkışı olan bir refi ile yeniden finanse etmek kolaydı. Anlayışlı fon yöneticisi Michael Burry artık bekleyen mali fırtınayı görmüş olmasıyla ünlü. Ancak, bankalar, ipotek kredi verenleri ve birçok hisse senedi yatırımcısı neler olup bittiğini anlamakta o kadar hızlı değildi.

2007 ve 2008’de, büyük bir borsa çöküşünün yanı sıra konut fiyatları da düştü. Konut çöküşü, Büyük Durgunluk olarak bilinen şeyin bir parçasıydı ve banka ve araba şirketlerinin kurtarılması ve altı yıl boyunca yaklaşık 500 bankanın yüksek profilli iflasları ile ilgiliydi. En iyi bilinen başarısızlıklardan bazıları IndyMac, Washington Mutual Bank (WaMu), Bear Stearn ve Lehman Brothers’ı içerir.

Kripto Para Balonu

LUNA madeni parasının çökmesi

Bitcoin, 2009 yılında ilk modern kripto para birimi olarak piyasaya sürüldü. Altta yatan blockchain teknolojisi, yenilikçi bir dizi finansal ve varlık izleme teknolojisinin yanı sıra canlı bir dijital para birimleri ve misli olmayan tokenler (NFT’ler) endüstrisinin yaratılmasına yol açtı.

Blockchain teknolojisi yararlı bir yaratım olmaya devam ederken, kripto patlaması sırasında yaratılan kripto para birimlerinin çoğu o kadar lezzetli değildi. Bitcoin, 2020’den itibaren “aya” (fiyat artışı anlamına gelen kripto argosu) gitmeye başladı. Zirvede, Bitcoin yaklaşık 70.000 $ değerindeydi.

Ethereum ve meme paraları Dogecoin ve Shiba Inu dahil olmak üzere diğer para birimleri de büyük fiyat artışları gördü. Neredeyse tüm blockchain ve kripto projeleri altın gibi görünüyordu ve belirli projeler için %100 APY’nin üzerinde getiri sağladı.

Ancak bu projelerden bazılarının meşru varlık yatırımlarından çok saadet zincirine benzediği ortaya çıktı. Diğerlerinin, yatırımdan çok spor kumarına benzeyen pompala ve boşalt operasyonları olduğu iddia edildi. Kripto ve NFT değerleri 2021’in sonlarında ve 2022’nin ilk yarısında düştü. Birçoğu değersiz hale geldi ve birkaç kripto girişimi iflas etti. 2022 sonbaharından itibaren piyasalar istikrar kazanmış gibi görünse de, bize kripto endüstrisinin geleceğini söyleyecek kristal bir küre yok.

Hedef işaretine kapılmayın >>> Kripto Dolandırıcılığı Nasıl Belirlenir?

Çıkarım: Ortaya Çıkan Şey Neredeyse Kesinlikle Düşecek

Finansal piyasa balonları birçok kez oldu ve muhtemelen tekrar meydana gelecek. Varlık piyasalarına ilişkin bilgi ve anlayışla, bir balonu tespit etmek ve kayıpları atlayarak kazançlardan yararlanmak için daha iyi bir konumdasınız.

Tabii ki, piyasanın zamanlaması çok zordur ve herhangi bir yatırımda her zaman bir kayıp riski vardır. Bir balona yatırım yapmak, kayıp riskini daha da artırır. Piyasalarda bir balon gördüğünüzü düşünüyorsanız, çok dikkatli ilerleyin.

Dışarıda Canlı Görün 👀 👀 👀 >>>Source link

Yorum yapın